Poznań dba o wygodę i bezpieczeństwo podróżujących
![Zdjęcie przedstawia autobus na przystanku. - grafika artykułu](/mim/oswiata/pictures/obrazek,pic1,1016,219731,388873,show2.jpg&_sst=1739447336765)
- Poznań od wielu lat działa na rzecz poprawy infrastruktury przystankowej. To jeden z naszych priorytetów, dlatego już dziś w większości lokalizacji możemy pochwalić się nowoczesnymi i dostosowanymi do wymogów bezpieczeństwa wiatami. Co istotne, część z tegorocznych inwestycji objęła przystanki zlokalizowane przy szkołach, gdzie troska o bezpieczeństwo najmłodszych jest szczególnie ważna - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Lokalizacje zostały skonsultowane z radami osiedli. Całkowity koszt wykonanych w tym roku prac to 1 889 812,32 zł.
- Dzięki przeprowadzonym inwestycjom, w dziesięciu lokalizacjach użytkownicy mogą już korzystać z szesnastu odnowionych platform przystankowych wraz z wiatami oraz dojściami do istniejących ciągów pieszych - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Zrealizowane inwestycje
Na ul. Koszalińskiej całkowicie zmodernizowano platformy przystanków Literacka wraz z budową bezpiecznych dojść oraz wymianą nawierzchni zatok na fakturowe, pomagające w poruszaniu się osobom z dysfunkcjami wzroku.
Na ul. Umultowskiej miejsce wsiadania do autobusów dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach tej inwestycji także wykorzystano system nawierzchni fakturowych.
W tym roku kompleksowo przebudowano również przystanki autobusowe Sarmacka wraz z bezpiecznym dojściem. Zostały one wyniesione, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z autobusów. Inwestycję zrealizowano wraz z uwzględnieniem nawierzchni fakturowych.
Zakończono także remont zatoki na przystanku Stoińskiego, gdzie prace objęły wymianę podbudowy i nawierzchni.
Dwie nowe platformy przystankowe zostały wybudowane dla przystanków Prząśniczki. Wyniesiono je na 18 cm wraz z zastosowaniem wszystkich standardów Miasta, w tym niezbędnych oznaczeń dla osób niedowidzących. Ponadto zamontowano niezbędną infrastrukturę towarzyszącą - wiaty przystankowe oraz kosze na śmieci. W ramach prac stworzono nowe przejście dla pieszych między przystankami.
Dla przystanku Dziedzicka, umiejscowionego przy Szkole Podstawowej nr 63 im. Ksawerego Zakrzewskiego wybudowano nową platformę przystankową. Wyniesiono ją na 18 cm i zastosowano oznaczenia dla osób niedowidzących. Ponadto zamontowano dużą, odnowioną przez MTP wiatę przystankową i kosz na śmieci. W ramach budowy przystanku przebudowano dwa zjazdy na posesje oraz wymieniono nawierzchnię jezdni na terenie objętym inwestycją.
Na ul. Gospodarskiej wybudowano nowe przystanki autobusowe, które poprawią komfort podróżowania w kierunku centrum Poznania oraz Tulec. W pobliżu zlokalizowana jest szkoła, więc takie rozwiązanie poprawi bezpieczeństwo korzystających z komunikacji dzieci. Powstały także chodniki oraz stojaki rowerowe.
Przebudowana została również platforma przystankowa na przystanku Robocza wraz z fragmentem chodnika i zjazdem na posesję. Był to pierwszy etap prac na skrzyżowaniu ulic Roboczej z Umińskiego. W drugim etapie zaplanowano budowę nowego przystanku Robocza w kierunku dworca PKP Poznań Główny. W ramach tych prac całkowicie zmodernizowana zostanie przestrzeń w obrębie skrzyżowania. Powstanie też nowy skwer wraz z całkowicie nowym układem chodników.
Z nowości mogą także korzystać pasażerowie z Podolan. Powstały tam trzy przystanki na ulicy Strzeszyńskiej (Instytut Genetyki oraz Strzeszyńska). W ramach inwestycji zmieniono lokalizację dwóch platform oraz skorygowano umiejscowienie jednej (odsunięcie od przejścia dla pieszych). Dzięki temu znacznie poprawił się nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podróżujących.
Ponadto w tym roku wymieniono wygrodzenia i błotochrony na przystankach w obrębie ronda Śródka, natomiast w rejonie pętli tramwajowej na Ogrodach położono nową nawierzchnię chodników.
Na tym jednak nie koniec. Zaplanowano już prace związane z budową przystanku i skweru przy ulicy Roboczej na kwotę 1 316 469 zł.
ZTM
Zobacz również
![Od ponad półtora roku poznańscy uczniowie mogą korzystać ze wsparcia Rzeczniczki Praw Uczniowskich Zdjęcie przedstawia zastępcę prezydenta Mariusza Wiśniewskiego i rzeczniczkę praw uczniowskich za stołem konferencyjnym.](/mim/oswiata/pictures/zdjecie-przedstawia-zastepce-prezydenta-mariusza-wisniewskiego-i,pic1,1016,0,434850,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Od ponad półtora roku wspiera poznańskich uczniów
![Podpisano umowę na zaprojektowanie drugiego etapu tramwaju na Naramowice. Poglądowa wizualizacja Poglądowa wizualizacja drugiego etapu trasy tramwajowej na Naramowice](/mim/oswiata/pictures/pogladowa-wizualizacja-drugiego-etapu-trasy-tramwajowej-na-naram,pic1,1016,0,434836,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Podpisano umowę na zaprojektowanie drugiego etapu tramwaju na Naramowice
![Na medalu, który dostaną półmaratończycy znalazły się nawiązania do pierwszych królów Polski. W tym roku mija 1000 lat od ich koronacji Grafika przedstawiająca awers, rewers i rant medalu na 17. Poznań Półmaraton](/mim/oswiata/pictures/grafika-przedstawiajaca-awers-rewers-i-rant-medalu-na-17-poznan-,pic1,1016,0,434826,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Pierwsi królowie Polski na medalu 17. PKO Poznań Półmaratonu
![We wtorek, 11 lutego odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się jego utrzymanie Zdjęcie przedstawia dymiący komin i budynki.](/mim/oswiata/pictures/zdjecie-przedstawia-dymiacy-komin-i-budynki,pic1,1016,0,433963,show2.jpg?_sst=1739447336765)