Pociąg do kultury połączy Poznań z Berlinem i Warszawą
![Na zdjęciu trzy osoby za stołem konferencyjnym, dwóch mężczyzn i kobieta - grafika artykułu](/mim/oswiata/pictures/obrazek,pic1,1016,246285,432614,show2.jpg&_sst=1738857447688)
"Pociąg do Kultury" będzie kursował podczas sześciu wyznaczonych przejazdów w ramach połączenia EC Berlin-Poznań-Warszawa Express, od 11 do 16 lutego. Specjalnie zaprojektowany i zaadaptowany do prezentowanych programów artystycznych wagon zostanie dołączony do zwykłych kursów EC. Jego pasażerowie będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w koncertach, spotkaniach literackich, animacjach językowych, warsztatach czy dyskusjach. Głównym założeniem programu jest spotkanie i rozmowa między artystami i pasażerami.
- To przedsięwzięcie ważne dla promocji Poznania. Jeśli weźmiemy pod uwagę polskie miasta, najwięcej turystów przyjeżdża do nas z Warszawy, wśród zagranicznych miejscowości na pierwszym miejscu jest właśnie Berlin - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Ten projekt jest jednak istotny nie tylko ze względu na turystykę, ale także z uwagi na wykorzystanie zrównoważonego transportu, który jest dla nas w Poznaniu bardzo ważny.
Przejazd pociągiem na trasie Berlin-Poznań-Warszawa trwa ok. pięciu godzin. Bilety można będzie zarezerwować za pośrednictwem Deutsche Bahn lub PKP Intercity.
Poznańskie instytucje miały duży udział w tworzeniu programu artystycznego. We wtorek i środę, 11 i 12 lutego lutego, Grzegorz Wierus, dyrygent z Teatru Wielkiego, przeprowadzi warsztaty "Tutaj każdy ma głos". W czwartek i piątek (13 i 14 lutego) pasażerowie pociągu będą mogli spędzić wieczór z gwiazdami Teatru Muzycznego i doświadczyć "Magii musicalu". W sobotę i niedzielę (16 i 16 lutego) przedstawiciele Muzeum Rogalowego przybliżą wszystkim historię tego poznańskiego przysmaku, a Ania Babrakowska i Emil Nowak z Jeżyckiego Centrum Kultury zagrają wyjątkowy koncert.
- Każdy element programu jest efektem współpracy, za którą bardzo dziękuję wielu instytucjom - mówi Ewa Stróżczyńska-Wille, kuratorka programu kulturalnego "Pociągu do kultury". - Naszym mottem jest hasło "Miasta poruszają". Poznań, Berlin i Warszawa poruszają nas, są też bardzo dynamiczne, pełne życia, zmieniają się.
Siłą miast jest sieć europejskich połączeń, a zaangażowanie obywatelskie to ważna siła napędowa przewodniej idei Unii Europejskiej: "Zjednoczona w różnorodności". Pociąg do kultury, który będzie jeździł z Berlina przez Poznań do Warszawy wpisuje się w ten kontekst. Programy artystyczne, realizowane podczas podróży, mają łączyć nie tylko ludzi kultury i sztuki, ale także tworzyć wyjątkową przestrzeń dialogu i wymiany myśli.
- Chcemy wykorzystać pociąg i stworzyć połączenie między tym co berlińskie, poznańskie i warszawskie - mówi Moritz van Dülmen, dyrektor zarządzający Kulturprojekte Berlin. - Oczywiście projekt, który łączy niemieckie i polskie miasta, PKP i Deutsche Bahn, łączy się z wieloma wyzwaniami. Skoordynowanie wszystkiego wymagało pracy, ale teraz możemy oficjalnie rozpocząć nowy etap. Na razie tylko przez tydzień, ale mamy nadzieję, że projekt zostanie z nami dłużej.
"Pociąg do kultury Berlin-Poznań-Warszawa", zainicjowany i realizowany przez państwową spółkę Kulturprojekte Berlin GmbH, jest finansowany przez Kraj Związkowy Berlin, przy wsparciu Poznania i Warszawy.
AW
Zobacz również
![W ramach centrum funkcjonują trzy strefy: rozwoju, edukacji i dziecka Na zdjęciu gabinet, widać dwa fotele i kolorową ścianę](/mim/oswiata/pictures/na-zdjeciu-gabinet-widac-dwa-fotele-i-kolorowa-sciane,pic1,1016,0,433316,show2.jpg?_sst=1738857447688)
Centrum Profilaktyki Świt
![Spotkanie odbyło się w czwartek, 6 lutego Obraz przedstawia grupę czterech osób siedzących przy długim stole w pomieszczeniu przypominającym salę gimnastyczną lub podobne miejsce z drewnianymi drabinkami na ścianie i ceglanymi ścianami. Jedna z osób stoi i mówi do mikrofonu, podczas gdy pozostałe trzy siedzą. Na stole przed każdą osobą znajduje się kilka butelek wody, dokumenty oraz notatniki.](/mim/oswiata/pictures/obraz-przedstawia-grupe-czterech-osob-siedzacych-przy-dlugim-sto,pic1,1016,0,433335,show2.jpg?_sst=1738857447688)
Spotkanie z mieszkańcami osiedla Antoninek - Zieliniec - Kobylepole
![Przy ul. Taborowej, w sąsiedztwie parku Manitiusa, powstaje kryta pływalnia fot. PIM Galeria zdjęć z postępów budowy pływalni przy ul. Taborowej. Widać mury i sprzęt budowlany](/mim/oswiata/pictures/galeria-zdjec-z-postepow-budowy-plywalni-przy-ul-taborowej-widac,pic1,1016,0,433304,show2.jpg?_sst=1738857447688)
Nowoczesna pływalnia rośnie w oczach
![3 lutego w siedzibie Ministerstwa Funduszu i Polityki Regionalnej podpisano umowy o dofinansowanie projektów wybranych w konkursie na rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN)/ fot. ZKZL Zdjęcie przedstawia czwórkę ludzi - dwóch mężczyzn i dwie kobiety - stojących przy stole. Mężczyzna i kobieta znajdujący się pośrodku podają sobie ręce. W tle widać flagi Polski i Unii Europejskiej oraz ściankę z nazwą ministerstwa.](/mim/oswiata/pictures/zdjecie-przedstawia-czworke-ludzi-dwoch-mezczyzn-i-dwie-kobiety-,pic1,1016,0,433254,show2.jpg?_sst=1738857447688)