Nowe przedszkole na Szczepankowie coraz bliżej

Nowe przedszkole na Szczepankowie ma powstać u zbiegu ulic Jagodowej i Roślinnej. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę prac koncepcyjnych i projektowych. Oferty można składać do 6 września. O tym, która zostanie wybrana, zdecyduje przede wszystkim doświadczenie wykonawcy.

Na zdjęciu działka, na której stanie przedszkole, widziana z lotu ptaka - grafika artykułu
Na Szczepankowie powstanie nowe przedszkole

- Zależy nam na wysokiej jakości prac projektowych, ponieważ każdą inwestycję realizuje się dużo prościej, kiedy jest oparta na dobrze przygotowanej dokumentacji projektowej - wyjaśnia Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. - To postępowanie przetargowe jest przykładem położenia nacisku na doświadczenie podmiotu, który będzie dla nas wykonywał ten projekt. O wyborze najkorzystniejszej oferty zdecyduje głównie doświadczenie zebrane przy innych inwestycjach, a kryterium ceny będzie miało nieco mniejsze znaczenie. Punktowane będą dokumenty poświadczające prace przy innych projektach żłobków i przedszkoli. Takim podejściem zachęcamy do udziału w postępowaniu podmioty z dużym doświadczeniem w projektowaniu tego typu placówek.

Wybór najkorzystniejszej oferty zostanie oparty o trzy kryteria: doświadczenie personelu wykonawcy - 50 proc., cenę w wadze 45 proc., a także doświadczenie w prowadzeniu nadzoru autorskiego w wadze 5 proc.

Przy ul. Jagodowej, na niezagospodarowanej działce, ma stanąć przedszkole, w którym będzie 10 oddziałów, w tym dwa integracyjne. Budynek przystosowany będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zadaniem wyłonionego w postępowaniu przetargowym biura będzie przygotowanie koncepcji, a następnie kompletnej dokumentacji projektowej z niezbędnymi pozwoleniami, na podstawie których powstanie placówka. Podczas robót budowlanych projektant będzie także sprawował nadzór autorski nad realizacją inwestycji.

W nowym budynku projektanci muszą uwzględnić odpowiednie miejsce na sale, szatnie i łazienki dostępne dla przedszkolaków. Placówka ma mieć również aulę połączoną z salą gimnastyczną oraz pomieszczeniami magazynowymi. Planowana jest także sala do ćwiczeń korekcyjnych i rehabilitacyjnych. Ponadto w budynku musi znaleźć się miejsce na specjalistyczne gabinety: logopedyczny, higienistki i dydaktyczno-terapeutyczny dla pedagoga. 

W przedszkolu przewidziana jest również kuchnia z odpowiednim zapleczem. Nie zabraknie też miejsca na pomieszczenia administracyjne dla pracowników placówki: będzie gabinet dyrektorski, pokoje nauczycielskie z szatnią, sekretariat, archiwum, aneks kuchenny dla personelu wraz z pokojem socjalnym, łazienki i pomieszczenie techniczne, a także magazyny.

Teren wokół przedszkola zostanie zaaranżowany zgodnie z potrzebami placówki tego typu. Projektanci powinni uwzględnić budowę placu zabaw z podziałem na grupy wiekowe oraz z wyposażeniem dla dzieci z niepełnosprawnością. Przewidziane jest również miniboisko z bezpieczną nawierzchnią i mały ogród do prowadzenia upraw. Nie zabraknie też małej architektury, takiej jak ławki, kosze na śmieci, pergole, a także wiaty na śmietniki i sprzęt ogrodniczy. Zadaniem projektantów będzie też zaplanowanie chodników oraz przestrzeni na stojaki dla rowerów i na wózki, a także parkingu, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz z miejscem na autokar.

Ważne będzie również wkomponowanie nowego budynku na działce u zbiegu ul. Jagodowej i Roślinnej z możliwie jak największym zachowaniem dotychczasowej zieleni. Ponadto projekt powinien uwzględniać również rozwiązania ekologiczne, jakimi są odnawialne źródła energii.

Zainteresowane przetargiem firmy mogą składać swoje oferty do 6 września.

PIM/AW