Powiększ tekst
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Interwaves

09.04.2025
19:00
UAP, budynek C, sala kinowa 204 (2 piętro), plac Wielkopolski 9 Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

DKF Interwaves x Intermedia Cinema: Remaking the Lost and Unseen - the films of Bruce Checefsky

W nieobecności historii istnieje rodzaj ciemnej materii wartej odkrycia. Podczas gdy wiele awangardowych filmów zniknęło z powodów politycznych lub zniszczeń związanych z wojną, fakt, że już nie istnieją, tylko wzmacnia ich znaczenie. Bruce Checefsky analizuje materiały z zaginionych lub niezrealizowanych dzieł awangardowych twórców kina eksperymentalnego - Stefana i Franciszki Themersonów, Jana Brzękowskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Leopolda Survage'a, György Gerö i Mayi Deren - poddanych silnej wizji Bruce'a Checefsky'ego. Od 2001 roku Checefsky wyreżyserował wiele krótkometrażowych filmów eksperymentalnych opartych na zaginionych lub zniszczonych awangardowych filmach z Europy Środkowej i Wschodniej z lat 20. i 30. oraz wczesnych amerykańskich filmach eksperymentalnych lub na wcześniej opublikowanych, ale niezrealizowanych scenariuszach filmowych. Czerpiąc z archiwalnych dokumentów, aby przemyśleć znaczenie tożsamości, historii, pamięci i straty, Checefsky wykorzystuje historyczne artefakty w wielu swoich filmach lub tworzy symulacje historii, sugerując, że nawet w śladzie lub nieobecności historii istnieje rodzaj "ciemnej materii" wartej odkrycia.

Bruce Checefsky to wielokrotnie nagradzany fotograf, filmowiec i pisarz. Wyreżyserował wiele dzieł, odtwarzając abstrakcyjne, awangardowe wschodnioeuropejskie filmy krótkometrażowe z lat 20. i 40. ubiegłego wieku, które zostały utracone lub zniszczone podczas II wojny światowej lub które zostały scenariuszowo opracowane, ale nigdy nie zrealizowane. Jego produkcje były pokazywane w muzeach i na festiwalach filmowych na całym świecie.

Program:

Pharmacy (2001) Oszałamiający czarno-biały film abstrakcyjny Pharmacy to chaotyczny, anarchiczny zestaw laboratoryjnych miarek i łyżek, różnej wielkości probówek, pincet, soczewek okularowych i mnóstwa w większości przezroczystego szklanego sprzętu farmaceutycznego, widzianego tylko jako cienie. Film nakręcono w prywatnym studiu animacji w Budapeszcie.

A Woman and Circles (2004) to introspekcyjna opowieść o kobiecie w średnim wieku, która stara się zrozumieć swoją tożsamość i przeszłość. Poprzez symboliczne kręgi, film bada cykle życia, relacje międzyludzkie oraz poszukiwanie sensu i równowagi.

IN NI (OTHERS) (2005) to film, który bada temat tożsamości i samotności. Opowiada historię kilku postaci, które zmagają się z wewnętrznymi konfliktami i trudnymi relacjami. Przez subtelną narrację i minimalizm, film ukazuje ich poszukiwania zrozumienia siebie i innych.

Moment Musical (2006) to film, który łączy muzykę z emocjonalnym napięciem. Opowiada historię osoby, której życie zmienia się w wyniku intensywnych przeżyć związanych z muzyką. Film ukazuje, jak dźwięki i melodie mogą stać się katalizatorem głębokich refleksji i emocji.

BELA (2010) to emocjonująca opowieść o kobiecie poszukującej sensu i równowagi w trudnym świecie. Intymna, poruszająca historia, która angażuje od pierwszej chwili i skłania do głębokiej refleksji. Idealny wybór dla tych, którzy szukają inspirujących, pełnych emocji filmów.

Witch's Cradle (2015) to tajemniczy i mroczny film, który łączy elementy magii z psychologiczną głębią. Śledzimy losy bohaterki wkraczającej w świat pełen niejasnych zagrożeń, gdzie rzeczywistość miesza się z iluzją. Film wciąga atmosferą, fascynującymi postaciami i zagadkowymi motywami, które trzymają w napięciu do samego końca. Idealny wybór dla fanów intrygujących, pełnych tajemnic historii.

  • Wydarzenie bez barier: brak informacji
Baner
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia. Pobierz baner (JPEG, 116,78 kB)