
"Obrazki Bernarda Chrzanowskiego" - spotkanie z kustoszką Agnieszką Baszko z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
Ponad sto lat temu w Reichstagu w Berlinie rozegrał się niebywały spektakl. Jego reżyserem był poseł wybrany z Poznania, a aktorami karty z patriotycznymi i religijnymi obrazami, za posiadanie których w zaborze pruskim karani byli Polacy. Działalność parlamentarna Bernarda Chrzanowskiego wywołała wielkie poruszenie i przyczyniła się do umiędzynarodowienia sprawy dyskryminacji i prześladowania Polaków w Królestwie Prus.
Dziś "obrazki" Bernarda Chrzanowskiego znajdują się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i zostaną zaprezentowane w formie cyfrowej podczas spotkania w Bibliotece Wojewódzkiej przez kustoszkę Agnieszkę Baszko.
Bernard Chrzanowski (1861-1944), prawnik, adwokat, obrońca sądowy Dzieci Wrzesińskich, polski działacz społeczno-narodowy w Poznańskiem, w latach 1901-1910 był posłem w parlamencie Rzeszy w Berlinie.
Podczas swoich przemówień występował w obronie polskiej kultury i tożsamości narodowej, wskazywał na różne nadużycia pruskiej administracji wobec Polaków. Kilka jego mów plenarnych poświęconych było paragrafowi 130 niemieckiego kodeksu karnego, często wykorzystywanego przez policję i sądy pruskie do szykanowania Polaków, konfiskowania polskiej literatury i sztuki, w tym popularnych wówczas patriotycznych kart pocztowych.
W Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu zachował się zbiór kilkudziesięciu obiektów ikonograficznych, głównie pocztówek, których Chrzanowski podczas swoich wystąpień parlamentarnych używał jako swoistych "dowodów rzeczowych".
Podczas spotkania w WBPiCAK zostaną zaprezentowane niektóre obiekty z tych zbiorów, a także przedstawiona zostanie barwna postać Bernarda Chrzanowskiego i jego zasługi dla Polski, Polek i Polaków.
W ilustracji wydarzenia wykorzystano materiały ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Rezerwacja i odbiór bezpłatnych wejściówek - wypożyczalnia biblioteki, tel. 61 6640873.
Zobacz fb.me/e/1ZeeI2pdh
- Wydarzenie bez barier: tak
