Ruszają zapisy na otwarte szkolenie "NGO A USTAWA O DOSTĘPNOŚCI"
Prowadzący: Krzysztof Wostal oraz Agnieszka Majnusz z Fundacji Transgresja.
Poruszana tematyka:
1. Dlaczego dostępność jest ważna.
2. Kto i w jakich sytuacjach korzysta na tym, że o dostępności myślimy i ją wprowadzamy.
3. Kim są osoby ze szczególnymi potrzebami.
4. Prawo o dostępności.
5. Zasada uniwersalnego projektowania.
6. Artykuł 6, a artykuł 7 i 8 Ustawy o zapewnianiu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
7. Jakie są obszary, w ramach których wprowadza się dostępność, a w których obszarach jej nie ma i warto o nią zabiegać.
8. Dostępność architektoniczna - minimalne wymagania.
9. Dostępność cyfrowa - minimalne wymagania.
10. Dostępność informacyjno-komunikacyjna - minimalne wymagania.
11. Obowiązki NGO wynikające z Ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych i Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
12. Wnioskowanie o zapewnienie dostępności.
13. Skarga na brak zapewniania dostępności.
14. Jak organizacje pozarządowe mogą przyczynić się do zwiększenia dostępności.
Zgłoszenie na szkolenie należy dokonać poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSepdb23Z3YJyghhvICXydYIW1QEqIcogV2OMEh-zTYZjyDDrg/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0
Na podany w formularzu adres mailowy zostanie przesłane potwierdzenie oraz link do spotkania. W razie pytań zapraszamy do kontaktu: Oddział Koordynacji Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi - nr tel. 61 878 42 36
Kilka słów o prowadzących:
Krzysztof Wostal - od roku 1995 nieprzerwanie zawodowo pracuje w obszarach związanych z niepełnosprawnością, w tym od 2000 w branży szkoleniowo-edukacyjnej, prowadząc specjalistyczne szkolenia dla osób z niepełnosprawnościami oraz związane z niepełnosprawnością, na zlecenie różnych firm, stowarzyszeń, fundacji i instytucji, a także ucząc w szkołach i na uczelniach.
W roku 2016 ekspert na czterech debatach tematycznych poświęconym Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, organizowanych przez Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, a w latach 2017-2019 Członek zespołu monitorującego i weryfikującego wdrażanie tejże konwencji w województwie śląskim, w przedsięwzięciu Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej BONA FIDES. Z ramienia tego stowarzyszenia w latach 2019-2020 prowadził monitoring dostępności dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi przestrzeni publicznej oraz jednostek w samorządach województwa śląskiego. Prowadził zajęcia na Uniwersytecie Śląskim i w Instytucie Doskonalenia Nauczycieli WIEDZA. Absolwent XV Edycji Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Obecnie ekspert w zakresie niepełnosprawności w Fundacji Transgresja.
Agnieszka Majnusz - z wykształcenia: pedagog, doradca zawodowy, fotograf. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu zarządzania oraz psychologii twórczości, a ponadto: tłumacz-przewodnik osób głuchoniewidomych, animator i asystent turystyczny osób z niepełnosprawnościami, pilot wycieczek, tłumacz przewodnik osób głuchoniewidomych, instruktorka alternatywnych metod komunikacji osób głuchoniewidomych, nauczycielka języka migowego w szkołach policealnych i na licznych kursach, tłumaczka języka migowego (PJM i SKOGN) w różnych projektach (wpisana do rejestru tłumaczy j. migowego), prowadząca i współprowadząca szkolenia na temat niepełnosprawności. Obecnie studentka podyplomowych studiów z zakresu arteterapii. Autorka kilku reportaży filmowych i fotograficznych dotyczących niepełnosprawności ("Gdzieś obok nas", "Już kończy się światło", "KKN - Klub Kibiców Niezwykłych", "Poza granicami"). Organizatorka wielu wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz wystaw fotograficznych, autorka licznych artykułów dotyczących głuchoślepoty oraz innych zagadnień, a także współautorka dwóch książek "Życie w zachwycie. Bez wzroku i słuchu", "Siła w EB". Od ponad 10 lat pracuje i działa na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami - w szczególności sensorycznymi.
Szkolenie finansowane ze środków Miasta Poznania.
EJ