Konsultacje dotyczące przyjęcia "Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego na lata 2024-2027"
Celem strategicznym Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego na lata 2024-2027 jest wzmocnienie i rozwój wolontariatu w Poznaniu.
Zadaniem Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego "POmocni wolontariat poznański" będzie łączenie działań podejmowanych przez Urząd Miasta Poznania, instytucje miejskie, organizacje społeczne na rzecz wolontariuszek, wolontariuszy oraz organizatorów wolontariatu w Poznaniu. Program wyznaczy kierunki polityki Urzędu Miasta Poznania oraz Miasta Poznania dotyczące wolontariatu w celu stworzenia warunków rozwoju dla wolontariatu oraz wszystkich podmiotów i jednostek zaangażowanych w wolontariat w mieście.
W Programie zaprojektowano działania uwzględnione w ramach dziesięciu obszarów: przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, studenci, seniorzy, wolontariat pracowniczy, Urząd Miasta Poznania i miejskie jednostki, organizatorzy wolontariatu oraz koordynatorzy wolontariatu w organizacjach pozarządowych, wolontariusze, sytuacje kryzysowe oraz promocja i komunikacja.
Podstawowym założeniem Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego będzie stworzenie systemu, który w sposób kompleksowy, spójny i długofalowy zapewni podstawy do rozwoju wolontariatu w Poznaniu.
Zapraszamy do konsultacji uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie przyjęcia "Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego na lata 2024-2027 roku" przedstawicieli organizacji pozarządowych, Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Komisji Dialogu Obywatelskiego i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działające na rzecz Miasta Poznania.
Ogłoszenie o konsultacjach, projekt uchwały Rady Miasta Poznania wraz projektem Programu znajdują się w załączniku do artykułu.
W celu wzięcia udziału w konsultacjach prosimy o:
- wyrażenie pisemnej opinii na formularzu konsultacji (w załączniku) - wypełniony dokument należy dostarczyć do 29 lutego 2024 roku do siedziby Urzędu Miasta Poznania przy ul. 3 Maja 46, 61-728 Poznań lub przesłać w wersji elektronicznej (oraz wersji edytowalnej WORD) na adres wolontariat@um.poznan.pl,
- opinię można wyrazić również za pośrednictwem zespołów doradczo-inicjatywnych, zwłaszcza komisji dialogu obywatelskiego.
Za przyjmowanie wyjaśnień i opinii w sprawie programu odpowiedzialny jest Oddział Rozwoju Wolontariatu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, przy ul. 3 Maja 46, 61-728 Poznań.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu pod numerami tel. (61) 878 57 96 lub (61) 878 48 58.
B.S.