
Żywa Biblioteka na Rynku Łazarskim
Czy nam się to podoba, czy nie - wszyscy mamy uprzedzenia. Nie jesteśmy w stanie znać wszystkich i wszystkiego wokół nas, więc siłą rzeczy tworzymy założenia na temat ludzi i rzeczy. Trudno się do tego przyznać, a jeszcze trudniej oczekiwać, że ktoś, kto ma silne uprzedzenia, przyzna się do nich i skonfrontuje się z nimi publicznie. Nikt nie chce być postrzegany jako uprzedzony. Wolimy ignorować ten temat, udawać, że nas nie dotyczy, i unikać kojarzenia się z osobami, które mają uprzedzenia. Boimy się etykiet: rasista, homofob, seksista, bigot... Ale co, jeśli zamiast się bać, spróbowalibyśmy rozmowy?
Żywa Biblioteka to wydarzenie, w którym uprzedzenia, stereotypy i stygmatyzacje są w centrum metodologii. I wiecie co? To dobrze! Każda osoba odwiedzająca bibliotekę otrzyma swoją kartę biblioteczną i będzie mogła wybrać Żywą Książkę - osobę, której historia może pomóc spojrzeć na świat z innej perspektywy.
Jak to działa?
Czytelnik wybiera Żywą Książkę z dostępnej listy. Wolontariusz zaprasza Czytelnika i Książkę do stolika. Prowadzona jest rozmowa trwająca maksymalnie 25 minut. Po zakończeniu Czytelnik może "wypożyczyć" kolejną Książkę. To nie jest wywiad, to rozmowa. Całe wydarzenie odbywa się w intymnej, przyjaznej atmosferze, w przestrzeni bezpiecznej dla wszystkich.
Kontakt z organizatorami: lokalnie@cimhoryzonty.org
Działanie jest realizowane w ramach współpracy z @Fundacją AITWAR przy realizacji projektu "JEDEN - DWA - PIĘĆ! Działania międzydzielnicowe z okazji 125 rocznicy przyłączenia Jeżyc, Łazarza i Wildy do Poznania" jest finansowany ze środków Miasta Poznania.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
- Wydarzenie bez barier: tak
