Wielkopolska Izba Przemysłowo - Handlowa
ul. Św. Marcin 24, lokal 402
61-805 Poznań
tel. 61 86 90 100
fax.61 86 90 101
e-mail: wiph@wiph.pl
strona www: http://wiph.pl
Wielkopolska Izba Przemysłowo - Handlowa z siedzibą w Poznaniu jest organizacją o charakterze regionalnym, dobrowolną, apolityczną i niezależną, funkcjonującą w ramach samorządu gospodarczego. Reprezentuje interesy skupionych w niej firm zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Jest przewodnikiem, doradcą i opiekunem w kontaktach krajowych i zagranicznych.
Misja:
Wspieranie rozwoju przedsiębiorstw oraz skuteczne reprezentowanie interesów regionalnych mikro, małych i średnich firm.
Cele:
- Reprezentowanie i ochrona interesów gospodarczych Członków Izby.
- Udzielanie Członkom Izby pomocy w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych, organizacyjnych i prawnych związanych z obejmowaniem i prowadzeniem przez nich działalności zarobkowej.
- Współdziałanie z organami państwowymi i samorządowymi w zakresie tworzenia korzystnych warunków działalności gospodarczej.
- Inspirowanie i rozwijanie współpracy gospodarczej Członków Izby z zagranicą.
- Stanie na straży przestrzegania dobrych obyczajów kupieckich w stosunkach między Członkami Izby.
- Działanie na rzecz wzrostu konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw z regionu Wielkopolski.
- Kultywowanie tradycji wielkopolskiej gospodarności oraz propagowanie i wspieranie przedsiębiorczości obywateli, jako podstawy rozwoju ekonomicznego.
Wszechstronnie przygotowany zespół Pracowników Wielkopolskiej Izby Przemysłowo - Handlowej wykona wszelkie zadania z zakresu:
- Podejmowania wszelkich inicjatyw gospodarczych w Wielkopolsce.
- Legalizacji dokumentów handlu zagranicznego.
- Promocji wielkopolskich przedsiębiorstw.
- Kojarzenia partnerów.
- Organizacji szkoleń, seminariów, warsztatów, śniadań biznesowych.
Od 2000 roku Wielkopolska Izba Przemysłowo - Handlowa posiada, jako jedna z nielicznych w Wielkopolsce, Certyfikat Jakości Usług. Niniejszy certyfikat potwierdza, że Izba wprowadziła i stosuje system zapewnienia jakości zgodny ze standaryzacją ośrodków Krajowego Systemu Usług w zakresie usług informacyjnych, doradczych i szkoleniowych.
W ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości przy Wielkopolskiej Izbie Przemysłowo - Handlowej działa Wielkopolskie Centrum Arbitrażu i Mediacji. Celem CAiM jest tworzenie szerokiego dostępu do pozasądowych metod rozwiązywania sporów - arbitrażu i mediacji. Ośrodek zajmuje się przede wszystkim sporami między przedsiębiorcami, w tym także sporami pomiędzy przedsiębiorcami prywatnymi, a podmiotami publicznymi. W CAiM mogą być rozwiązywane również spory z udziałem konsumentów. Zaletami prowadzenia mediacji są poufność, oszczędność kosztów, szybkość, brak zbędnego formalizmu, elastyczność, trwałość uzgodnień mediacyjnych, brak koncentracji na wygranej, zindywidualizowany kontakt stron.
Przy Wielkopolskiej Izbie Przemysłowo - Handlowej działa Sąd Arbitrażowy Izb i Organizacji Gospodarczych Wielkopolski. Jest on bezpośrednią kontynuacją Stałego Polubownego Sądu Gospodarczego. Sąd Arbitrażowy zajmuje się wszelkimi sporami o prawa majątkowe lub o prawa niemajątkowe, mogące stanowić przedmiot ugody sądowej, z wyłączeniem spraw o alimenty. To prosty, szybki, skuteczny i tańszy sposób na dochodzenie swoich spraw w drodze najmniej konfliktowej. Zaletami sądownictwa arbitrażowego są szybkość postępowania, oszczędność (niższe wpisy od pozwów, aniżeli w postępowaniu przed sądami powszechnymi), dążenie do zawarcia ugody, poufność postępowania (bez rozgłosu niszczącego prestiż firmy), odformalizowanie i elastyczność procedury, możliwość wyboru arbitrów przez strony (w tym wybitnych specjalistów z poszczególnych dziedzin prawa), jednoinstancyjność postępowania.
Wielkopolska Izba Przemysłowo - Handlowa jest również organizatorem wydarzeń cyklicznych takich jak Forum Gospodarcze Metropolii Poznań oraz Wielkopolski Kongres Gospodarczy.