Sprzedaż składników majątku firmy. Kiedy i jaki podatek.
Odkąd przychodem z działalności gospodarczej stały się przychody z odpłatnego zbycia składników majątku - najpierw związanych, później wykorzystywanych w działalności gospodarczej - podatnicy stale mieli problemy z ustaleniem, kiedy on powstaje.
Np. Czy w przypadku sprzedaży wszystkich rzeczy wykorzystywanych kiedykolwiek na potrzeby firmy, czy tylko tych, które figurują lub figurowały kiedyś w ewidencji środków trwałych firmy?
Pisaliśmy na ten temat wielokrotnie na łamach DOBREJ FIRMY, lecz temat ten wciąż powraca, zwłaszcza że począwszy od tego roku opodatkowana jest także sprzedaż firmowych nieruchomości (tylko niemieszkalnych).
Ministerstwo Finansów odpowiedziało nam ostatnio na pytania, które często powtarzały się w listach od naszych czytelników. Jedno z nich dotyczyło sposobu opodatkowania sprzedaży składników majątku zlikwidowanej firmy przez podatnika, który opłacał ryczałt ewidencjonowany, drugie - sprzedaży samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych.
Z odpowiedzi wynika, że zasadą jest ustalanie przychodu z działalności gospodarczej wówczas, gdy sprzedana rzecz - jako środek trwały, wpisana była do ewidencji (wykazu) środków trwałych, a także wówczas, gdy mimo niewpisania do ewidencji wydatek na nią został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Wyjaśnienia te nie są jednak urzędową interpretacją przepisów - to tylko odpowiedź na zapytanie prasowe.
O tym, że nie zawsze można się nią sugerować, świadczy orzecznictwo NSA.
Czytaj więcej w dziale FIRMA SPRZEDAJE MAJĄTEK
(informacja za: Rzeczpospolita Nr 136 z dn. 12.06.2003 r. - Dobra Firma)
Zobacz także
Zobacz również

Grow in Poznan - międzynarodowa konferencja wspierająca przedsiębiorczość i rozwój kompetencji zawodowych

Działalność nierejestrowa - kwestie podatkowe. Bezpłatne szkolenie online w języku ukraińskim

Konferencja Szansa na więcej - rozwój, biznes, przyszłość
