Uwaga na oszustów!
![Zdjęcie przedstawia komputer. - grafika artykułu](/mim/msp/pictures/obrazek,pic1,1016,219605,388786,show2.jpg&_sst=1739447336765)
"Oferta promocyjna. Zakup bilet na 90 podróży za 11 zł już dzisiaj! Przejdź pod link i dołącz do promocji ZTM" - tak brzmi fałszywy komunikat, zamieszczony na Facebooku przez profil o nazwie ZTM Transport (pisownia oryginalna). Znajduje się też link, w którego kliknięcie grozi zainfekowaniem telefonu lub komputera. Aby oferta sprawiała wrażenie prawdziwej, pod postem zamieszono komentarze, wychwalające tę rzekomo atrakcyjną promocję.
Ostrzegamy - wiadomość należy zignorować. Pod żadnym pozorem nie można klikać w zamieszczony link. Post został stworzony przez oszustów. Zarząd Transportu Miejskiego nie posiada biletu na 90 dni. Aktualna oferta przewoźnika znajduje się na stronie internetowej poznańskiego ZTM.
Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?
W dobie powszechnej cyfryzacji ochrona przed cyberzagrożeniami staje się niezwykle istotna. Bezpieczne praktyki online pozwalają chronić prywatne dane przed nieautoryzowanym dostępem czy kradzieżą informacji osobistych.
Celem cyberprzestępców najczęściej są pieniądze. Znajomość takich zagrożeń zwiększa szanse na ich identyfikację, gdy padniemy ofiarą oszustwa internetowego, a przede wszystkim zabezpiecza nasze zasoby finansowe. To tylko kilka możliwych korzyści.
Wiedza o cyberzagrożeniach to narzędzie, które daje kontrolę nad bezpieczeństwem w sieci. Dlatego tak ważna jest edukacja oraz stałe podnoszenie świadomości, regularne aktualizowanie systemu operacyjnego, oprogramowań, korzystanie z silnych haseł oraz ogólna ostrożność podczas korzystania z internetu.
Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania od niemal roku prowadzi cykl edukacyjny Cyber Piątki. To seria artykułów o bezpieczeństwie w sieci. W publikacjach przybliżane są metody, którymi posługują się przestępcy oraz dobre praktyki, jakimi warto się kierować w codziennym życiu. Artykuły publikowane są na stronie poznan.pl/smartcity w każdy piątek.
Przykładowe publikacje:
https://www.poznan.pl/mim/smartcity/news/cyber-piatki-podstawy-prywatnosci-w-sieci,207830.html
https://www.poznan.pl/mim/smartcity/news/cyber-piatki-clickbait,206246.html
https://www.poznan.pl/mim/smartcity/news/cyber-piatki-zalaczniki-w-mailach,199967.html
https://www.poznan.pl/mim/smartcity/news/cyber-piatki-oszustwo-na-pomoc-techniczna,214078.html
https://www.poznan.pl/mim/smartcity/news/cyber-piatki-uwaga-na-falszywe-oferty-wakacji,208267.html
BCiC UMP współpracuje także ze Stowarzyszeniem ISSA, które szkoli nauczycieli informatyki poznańskich placówek oświatowych w programie Cyber Skaut, by mogli dysponować nowoczesnymi metodami kształcenia dzieci i młodzieży w zakresie przybliżania tematyki bezpieczeństwa w sieci.
AJ
Zobacz również
![W ten walentynkowy weekend na poznaniaków czeka wiele romantycznych i klimatycznych wydarzeń kulturalnych Balon w kształcie serca. W tle Ratusz](/mim/msp/pictures/balon-w-ksztalcie-serca-w-tle-ratusz,pic1,1016,0,434318,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Weekend w Poznaniu
![Budynek Palmiarnia Poznańska ma zostać wyremontowany - wizualizacja Wizualizacja Palmiarni Poznańskiej po przebudowie](/mim/msp/pictures/wizualizacja-palmiarni-poznanskiej-po-przebudowie,pic1,1016,0,434427,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Palmiarnia Poznańska czeka na przebudowę
![Od początku istnienia projekt zgromadził ponad 20 tysięcy uczestników Kolorowa, abstrakcyjna ilustracja z różnymi bajkowymi kształtami i postaciami. Tło głównie niebieskie z białymi kształtami przypominającymi chmury. W centralnej części obrazka duży różowy kształt z mniejszymi kształtami i postaciami, w tym żółta gwiazda z twarzą, zielone i czerwone elementy oraz inne abstrakcyjne elementy. Po prawej stronie tekst: "SEZON 2025 Dzieciaki na Piętrze spektakle i twórcze warsztaty dla najmłodszych".](/mim/msp/pictures/kolorowa-abstrakcyjna-ilustracja-z-roznymi-bajkowymi-ksztaltami-,pic1,1016,0,434418,show2.jpg?_sst=1739447336765)
"Dzieciaki na Piętrze" - nowy sezon teatralnych spotkań dla najmłodszych
![Kino bez barier Grupa ludzi siedzi w ciemnej sali, zwróceni w stronę dużego ekranu. Na ekranie wyświetla się tekst po polsku: "Witamy na pokazie Kina bez barier". Sala wygląda na kinową lub prezentacyjną, z wzorzystą ścianą i oświetleniem sufitowym.](/mim/msp/pictures/grupa-ludzi-siedzi-w-ciemnej-sali-zwroceni-w-strone-duzego-ekran,pic1,1016,0,434383,show2.jpg?_sst=1739447336765)