Miasto dba o retencję
![Grafika przedstawia rysunek budynku i zbiornika retencyjnego. - grafika artykułu](/mim/msp/pictures/obrazek,pic1,1016,225461,397392,show2.jpg&_sst=1739447336765)
W środę, 20 marca podpisano zarządzenie w sprawie przyjęcia "Standardów Retencji dla Miasta Poznania". Dokument określa nowe podejście do gospodarowania wodami opadowymi w mieście z zastosowaniem błękitno-zielonej infrastruktury.
O zagospodarowaniu wód opadowych myśleć będą musieli wszyscy planujący inwestycje w stolicy Wielkopolski, także deweloperzy. Przy projektowaniu nowych osiedli będą oni musieli uwzględniać infrastrukturę ułatwiającą zebranie i ponowne wykorzystanie deszczówki. Zadbać też powinni o odpowiednią ilość terenów zielonych.
- Przyjęte Standardy Retencji to całkowita zmiana podejścia do kwestii zagospodarowania wód opadowych i wody w mieście. Odchodzimy od tradycyjnych sposobów odprowadzenia deszczówki na rzecz metod służących zatrzymaniu i zagospodarowaniu jej na miejscu - tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Naszym celem jest to, by miasto stało się odporne na zmiany klimatu. Aby funkcjonowało jak gąbka, gromadząc wodę deszczową i umożliwiając jej wykorzystanie w okresach suszy - wyjaśnia prezydent.
Zgodnie z przyjętymi standardami, kluczem do prawidłowego gospodarowania wodami opadowymi jest:
- projektowanie inwestycji z uwzględnieniem jak najmniejszego naruszania lokalnego obiegu hydrologicznego,
- projektowanie rozwiązań z uwzględnieniem najbardziej niekorzystnych uwarunkowań dotyczących deszczu, przy obliczaniu których muszą być stosowane odpowiednie współczynniki bezpieczeństwa.
- odpowiednie wykonanie i późniejsza eksploatacja, w tym znaczący udział procentowy błękitno-zielonej infrastruktury.
Określone w zarządzeniu standardy mają przyczynić się do:
- maksymalnego zatrzymania i zagospodarowania wód opadowych w miejscu ich powstania na terenie miasta,
- traktowania wody jako cennego zasobu dla podtrzymywania życia biologicznego, poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony siedlisk przyrodniczych,
- zapewnienia bieżącego funkcjonowania zrównoważonego systemu gospodarowania wodami opadowymi,
- łagodzenia negatywnych skutków urbanizacji i nadmiernego uszczelniania powierzchni, jak również adaptowania przestrzeni miejskich do zmian klimatycznych.
Nad przyjętym dokumentem pracował powołany przez prezydenta Zespół ds. opracowania standardów retencji dla Miasta Poznania, w skład którego weszli przedstawiciele: Wydziału Klimatu i Środowiska UMP, Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Aquanetu, Aquanetu Retencja oraz Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. środowiska przy KSR.
AJ/ WKiŚ
Zobacz również
![W ten walentynkowy weekend na poznaniaków czeka wiele romantycznych i klimatycznych wydarzeń kulturalnych Balon w kształcie serca. W tle Ratusz](/mim/msp/pictures/balon-w-ksztalcie-serca-w-tle-ratusz,pic1,1016,0,434318,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Weekend w Poznaniu
![Budynek Palmiarnia Poznańska ma zostać wyremontowany - wizualizacja Wizualizacja Palmiarni Poznańskiej po przebudowie](/mim/msp/pictures/wizualizacja-palmiarni-poznanskiej-po-przebudowie,pic1,1016,0,434427,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Palmiarnia Poznańska czeka na przebudowę
![Od początku istnienia projekt zgromadził ponad 20 tysięcy uczestników Kolorowa, abstrakcyjna ilustracja z różnymi bajkowymi kształtami i postaciami. Tło głównie niebieskie z białymi kształtami przypominającymi chmury. W centralnej części obrazka duży różowy kształt z mniejszymi kształtami i postaciami, w tym żółta gwiazda z twarzą, zielone i czerwone elementy oraz inne abstrakcyjne elementy. Po prawej stronie tekst: "SEZON 2025 Dzieciaki na Piętrze spektakle i twórcze warsztaty dla najmłodszych".](/mim/msp/pictures/kolorowa-abstrakcyjna-ilustracja-z-roznymi-bajkowymi-ksztaltami-,pic1,1016,0,434418,show2.jpg?_sst=1739447336765)
"Dzieciaki na Piętrze" - nowy sezon teatralnych spotkań dla najmłodszych
![Kino bez barier Grupa ludzi siedzi w ciemnej sali, zwróceni w stronę dużego ekranu. Na ekranie wyświetla się tekst po polsku: "Witamy na pokazie Kina bez barier". Sala wygląda na kinową lub prezentacyjną, z wzorzystą ścianą i oświetleniem sufitowym.](/mim/msp/pictures/grupa-ludzi-siedzi-w-ciemnej-sali-zwroceni-w-strone-duzego-ekran,pic1,1016,0,434383,show2.jpg?_sst=1739447336765)