Miasto Poznań przystąpiło do aktualizacji planu adaptacji do zmian klimatu. Celem dokumentu jest przystosowanie stolicy Wielkopolski do radzenia sobie z ich skutkami, np. ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Osoby, które chcą mieć wpływ na kształt planu, mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych. Wypowiedzieć można się do 8 października.

Urzędomat stojący na ul. Gronowej okazał się strzałem w dziesiątkę. Od grudnia ubiegłego roku ponad 11 tysięcy osób odebrało w nim swoje dowody rejestracyjne. W związku z tak dużą popularnością urządzenia, zostało ono znacząco rozbudowane. 

Wraz z budową wiaduktów nad torami kolejowymi w ciągu ul. Lutyckiej i Golęcińskiej zmienia się okoliczny układ drogowy. Z uwagi na postęp prac, w piątek 27 września, wyłączona z ruchu zostanie ul. Szczawnicka między ul. Lutycką a przedłużeniem ul. Podolańskiej. Równocześnie udostępniona zostanie jezdnia nowo wybudowanego odcinka ul. Podolańskiej.

Osoby, które mają ochotę na jesienny spacer, a przy okazji chcą zrobić coś pożytecznego dla środowiska, mogą wziąć udział w piątkowej akcji sprzątania nad Wartą. Tym razem na celownik wzięte zostaną kapsle. Na wolontariuszy czekają napoje. 

Już w najbliższą sobotę symboliczne klucze do Miasta zostaną przekazane starszym poznaniankom i poznaniakom. Tak rozpoczną się tegoroczni "Senioralni" - czyli cykl wydarzeń i spotkań dla osób w wieku 60+, które będą odbywać się przez cały październik. 

Wsparcie fachowców wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, a także zakup i przekazanie materiałów oraz urządzeń niezbędnych do odbudowy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. W ten sposób Spółka Aquanet włączyła się w pomoc na terenach, które doświadczyły skutków powodzi oraz tam, gdzie walczono, by fala kulminacyjna nie przedostała się przez wały.

5 października wokół jeziora Rusałka odbędzie się wyjątkowy bieg: Race for the Cure. Jego uczestnicy zmierzą się z dystansem 5 km, by zwrócić uwagę na to, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Każdy może dołączyć - trwają zapisy online. 

"Siła wolontariatu zmienia Poznań. Doceń różnorodność w działaniu!" - to hasło, które przyświeca tegorocznej edycji konkursu na wolontariusza roku. Kto nim zostanie - okaże się w grudniu, ale nabór kandydatów do tego zaszczytnego tytułu ruszył już dziś.  

Ze względu na planowane prace serwisowe we wtorek, 24 września, od godziny 11:40 mogą występować problemy z dostępem do miejskich stron internetowych. Poznan.pl i bip.poznan.pl będą czasowo niedostępne. 

Młodzi poznaniacy i poznanianki mogą wziąć udział w bezpłatnym widowisku teatralnym. Sztukę "Torrnado"można będzie zobaczyć w piątek i sobotę w Scenie na PIętrze przy ul. Masztalarskiej. 

Poznań zwyciężył w trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast. Niezależni eksperci docenili m.in. ofertę programów zdrowotnych dostępnych w stolicy Wielkopolski, a także to, jak skutecznie udaje się tu walczyć ze smogiem. 

Autorzy najlepiej zaprojektowanych i zrealizowanych w 2023 roku obiektów architektonicznych mają szansę na zdobycie Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Nominować może każdy: mieszkańcy, inwestorzy czy architekci, w tym autorzy zgłaszanego projektu. Warto się pospieszyć. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze półtora tygodnia, do 3 października.

Poznaniacy i poznanianki, którzy mają co najmniej 60 lat i ciekawy pomysł na ożywienie stolicy Wielkopolski, mogą zgłosić się po mikrodotacje. Nabór do konkursu właśnie ruszył. Można zdobyć nawet 2,5 tys. zł z miejskiego programu na realizację swoich pomysłów. 

Darmowe warsztaty, spotkania, dyskusje i koncerty - to wszystko czeka na mieszkanki i mieszkańców miasta w ramach 10. edycji poznańskiego festiwalu Off Opera. To interdyscyplinarne wydarzenie, łączące muzykę, teatr, film oraz sztuki społeczne. Festiwal rozpoczął się w poniedziałek, 23 września i potrwa prawie 2 tygodnie, do 4 października.

Poznaniacy i poznanianki wspólnie sprzątali w sobotę teren wokół Jeziora Kierskiego. Porządki były kompleksowe, bowiem - przy wsparciu nurków - oczyszczono także dno akwenu. Na wolontariuszy i wolontariuszki czekało wiele atrakcji - miasteczko ekologiczne, regaty i parada jachtów oraz koncert. W ten sposób podsumowano 31. Akcję Sprzątania Świata - jej ogólnopolski finał odbył się w tym roku właśnie w stolicy Wielkopolski.

Z myślą o kształceniu przyszłych piekarzy powstaje nowa część Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J. J. Śniadeckich przy ul. Warzywnej. Obecnie prowadzone są już prace wykończeniowe w środku budynku, a na zewnątrz trwa m.in. budowa drogi dojazdowej.

W niedzielę, 22 września, o godz. 17:30 rozpocznie się kolejny mecz na stadionie miejskim. Rywalem Lecha będzie Śląsk Wrocław. Najszybciej i najwygodniej na ul. Bułgarską można dotrzeć komunikacją publiczną, zwłaszcza tramwajami. Dla posiadaczy biletów i karnetów jest ona przed i po meczu darmowa. Pozwoli to ominąć korki i inne utrudnienia. Ci, którzy muszą dojechać na miejsce samochodami, mogą skorzystać z parkingów, skąd łatwo dotrą na mecz pieszo lub komunikacją miejską. Zmieni się organizacja ruchu, więc warto zaplanować podróż.

Gdy zapada zmrok, Zamek odkrywa swoje tajemnice - najbliższy weekend będzie świetną okazją, by je poznać. Muzeum Poznania zaprosi na swój wyjątkowy jubileusz, a Festiwal Kryminału Granda - na rozmowy o zbrodniach. Nad Jeziorem Kierskim każdy będzie mógł wziąć udział w ekopikniku i przy okazji posprzątać Ziemię, a na Starym Rynku - poznać różnorodne oblicze stolicy Wielkopolski. 

W piątek, 20 września, przypada Dzień bez Samochodu. Każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dokument - jedna osoba).

Pracownicy Urzędu Miasta Poznania także nie pozostają obojętni na tragedię, jaka dotknęła mieszkańców południowej Polski. Zebrane przez nich dary trafiły już do magazynu Caritasu, skąd zostaną przewiezione do regionów dotkniętych powodzią. 

Liczba wyników na stronie
30