Wrzesień
Noc Naukowców 2023
Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Noc pełna niezapomnianych wrażeń! W tym samym czasie w całej Europie odbywają się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe. Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy.
Data: 29.09.2023
IX Poznański Festiwal Kryminału GRANDA
Konwent miłośników kryminału. Spotkania z autorami, warsztaty, wykłady, pokazy, wystawy, kiermasz książek.
Wstęp wolny.
Daty: 22-24.09.2023
Miejsce: Dom Studencki "Hanka"
Poznań Design Festiwal / Komunikacja
Poznań Design Festiwal promuje design, jako sposób myślenia i twórczego rozwiązywania istotnych społecznie i ekologicznie problemów. W 2023 roku będzie celebrować 10 rocznicę istnienia podczas której przyjrzy się zagadnieniu komunikacji w projektowaniu.
Data: 22-29.09.2023
Wstęp wolny
Organizator: Fundacja Made in Art
Więcej: strona Poznań Design Festiwal
VIVA SENIORZY!
Aktywność. Zdrowie. Profilaktyka.
Viva Seniorzy to pierwsze targi w Polsce, które skierowane są do seniorów.
Data: 29.09-30.09.2023
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie
Organizator: Grupa MTP, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
Więcej: strona Targów VIVA SENIORZY
Targi Smaki Regionów Warsztaty, animacje, degustacje, szeroka oferta producentów certyfikowanych produktów regionalnych oraz tradycyjnych przysmaków z różnych regionów Polski. Dodatkowo wydarzeniu zawsze towarzyszy też program kulturalny, koncerty, pokazy tańca i spotkania z gwiazdami sceny kulinarnej. Wszystko po to, by uczyć zdrowych nawyków żywieniowych oraz pokazać, jak różnorodna jest kuchnia polska. Data:29.09-01.10.2023 Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie Organizator: Grupa MTP i Związek Województw RP Więcej: strona Targów Smaki Regionów |
XV Poznań Old Jazz Festival - edycja jubileuszowa
Dla poznańskiego środowiska jazzowego ten rok jest szczególny, albowiem we wrześniu odbędzie się piętnasta jubileuszowa edycja Poznań Old Jazz Festival, a gospodarz Festiwalu Dixie Company obchodzi trzydziestolecie działalności estradowej.
Program Festiwalu:
12:00 - 13:00 - Parada Nowoorleańska na ulicy Półwiejskiej od pomnika Starego Marycha do Starego Browaru
(w razie niepogody zespoły pojawią się w różnych punktach Starego Browaru)
Szachownica w Starym Browarze:
13:00 - 14:45 - Mała Akademia Jazzu oraz konkurs plastyczny dla dzieci
15:00 - otwarcie wystawy malarstwa
16:00 - 21:00 Koncert Galowy
Na wszystkie koncerty wstęp wolny
Od 9 do 16 września w przestrzeni Szachownicy Starego Browaru Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa inspirowana muzyką jazzową, przygotowana przez Fundację Nowa.
Data: 16.09.2023
Miejsca: Stary Browar - Szachownica, ulica Półwiejska
Więcej: strona Poznań Old Jazz Festival
Festiwal CZAS NA TEATR
CZAS NA TEATR to wydarzenie podczas którego w ciągu kilku dni w Poznaniu zobaczyć można spektakle muzyczne teatrów z różnych miast Polski. Towarzyszą im spotkania z reżyserami i aktorami. Pierwsza edycja w 2022 roku odbyła się w Auli Artis i Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Zgromadziła około 1400 widzów.
Data: 28.09 - 9.10.2023
Organizator: Teatr Muzyczny w Poznaniu
Więcej: strona Festiwalu Czas Teatr
Teatralny Golęcin 2023
"Teatralny Golęcin" to międzypokoleniowy program wydarzeń oraz warsztatów okołoteatralnych , na który organizatorzy zapraszają dorosłych, seniorów, młodzież i dzieci.
Obejmuje pokazy, które czerpią z różnych dziedzin teatru i sztuki np. teatru alternatywnego, teatru tańca, lalkowego, kamishibai, muzyki, happeningu, malarstwa, rzeźby i scenografii.
Fundacja i Teatr Asocjacji 2006 wykorzystuje industrialną przestrzeń swojej siedziby lub stworzoną specjalnie na potrzeby projektu scenę z kameralną widownią.
Jest to propozycja dla wszystkich zainteresowanych sztuką w nieformalnej przestrzeni, celebrowaniem wolnego czasu podczas wydarzeń teatralnych, a także wspólnym, beztroskim tworzeniem i warsztatami pomocnymi we wzmacnianiu kondycji psychicznej.
Wstęp wolny, konieczna rezerwacja
Data: maj-wrzesień 2023
Miejsce: Centrum Zjawisk Teatralnych, ul. Golęcińska 9
Organizator: Fundacja Asocjacji 2006
Więcej: strona Fundacji Asocjacji 2006
Lato z Estradą
VII edycja projektu Lato z Estradą "Podróże po kulturze" będzie kontynuacją działalności kulturalnej Estrady Poznańskiej na osiedlach oddalonych od centrum Poznania, gdzie brakuje ośrodków kultury i ogólnodostępnej oferty kulturalnej.
Odbędzie się pod hasłem "Podróże po kulturze: kierunek Południe". Poprzez działania artystyczne organizatorzy postarają się zachęcić uczestników projektu do poznania szeroko rozumianej kultury krajów południa Europy, kończąc na Afryce, nie zapominając o regionie naszego kraju. Jak co roku planują różnorodny program familijny angażujący nie tylko najmłodszych, ale również dorosłych, proponując koncerty, spektakle teatralne, warsztaty, czy seanse kina plenerowego.
Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.
Data: koniec czerwca -początek września
Miejsce: 15 poznańskich osiedli: Antoninek-Zieleniec-Kobylepole, Fabianowo-Kotowo, Głuszyna, Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Ławica, Naramowice, Piątkowo, Piątkowo Północ, Starołęka-Minikowo, Strzeszyn, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Grunwald Południe, Świerczewo, Żegrze
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona Lata z Estradą
Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci "Oko kalejdoskopu"
Przegląd ma na celu wspieranie dzieci i młodzieży tworzących filmy animowane i tworzenie ogólnokrajowej platformy prezentacji ich twórczości. Co roku (od 2014 roku) do projektu zapraszani są twórcy w wieku 5-17 lat, którzy indywidualnie lub w grupach, samodzielnie lub pod opieką profesjonalistów bawią się technikami filmowej animacji.
W projekcie aktywnie uczestniczą ogólnopolscy i lokalni partnerzy - stowarzyszenia, galerie, kina, szkoły i instytucje kultury, dla których motorem współpracy i podejmowanych działań jest świadomość ogromnego potencjału drzemiącego w młodych twórcach oraz dążenie do wspierania ich w rozwijaniu swoich umiejętności poprzez prezentację ich filmów, wzajemny kontakt i wymianę doświadczeń.
Udział w wydarzeniu jest biletowany.
Data: od kwietnia do września 2023 - dokładne daty wkrótce
Miejsce: Kino Pałacowe
Organizator: Centrum Sztuki Dziecka
Więcej: strona Centrum Sztuki Dziecka
10. urodziny Sceny Wspólnej
W roku 2023 Scena Wspólna świętować będzie 10. rocznicę powstania. Przez te lata poza stałym repertuarem Scena Wspólna prezentowała także działalność projektową Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, w której skład wchodzą takie wydarzenia jak: Biennale Sztuki dla Dziecka, Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, Scena Czytana oraz działania związane ze Współczesną Dramaturgią dla dzieci i młodzieży.
W ramach stałego repertuaru Centrum Sztuki Dziecka w Scenie Wspólnej można obejrzeć 15 tytułów repertuarowych.
Wydarzenia biletowane.
Data: wrzesień 2023 - dokładne daty wkrótce
Miejsce: Scena Wspólna
Organizator: Centrum Sztuki Dziecka
Więcej: strona Centrum Sztuki Dziecka
Jubileusz 50-lecia Polskiego Teatru Tańca
Premiera spektaklu "50" w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena, jednego z najbardziej uznanych na świecie skandynawskich choreografów.
Odbędzie się także odsłonięcie rzeźby funkcjonalnej na Dziedzińcu Polskiego Teatru Tańca, upamiętniającej 50-tą rocznicę powstania Polskiego Teatru Tańca oraz postać jej założyciela - Conrada Drzewieckiego.
Wydarzenia biletowane.
Data: 12.09.2023
Miejsce: Polski Teatr Tańca
Więcej: strona Polskiego Teatru Tańca
Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni
Forum o tańcu i chorografii dla młodej widowni to wydarzenie integrujące i sieciujące dla osób związanych ze sztuką taneczną dla dzieci i młodzieży, które chcą zaangażować się w debatę oraz działać na rzecz rozwoju tego obszaru sztuki. W programie wydarzenia znajdą się: pokazy spektakli, warsztaty dla twórców i twórczyń, panele dyskusyjne na temat teraźniejszości oraz przyszłości tańca i choreografii dla młodej widowni, spotkania dotyczące aktualnej sytuacji tańca wynikającej z trwających kryzysów społecznych i politycznych oraz spotkania networkingowe.
Data: 30.09-3.10.2023
Miejsce: Scena Wspólna
Organizator: Centrum Sztuki Dziecka
Więcej: strona Centrum Sztuki Dziecka
Spacery po Fest Fyrtlach
Cykl niedzielnych spacerów po poznańskich dzielnicach śródmiejskich. Wyruszymy śladami najciekawszych (choć nie zawsze tych najbardziej znanych) miejsc, postaci i historii, które wpłynęły na oblicze Jeżyc, Łazarza oraz Wildy. Trzy dzielnice śródmiejskie, o których przeszłości i współczesności opowiemy odwołując się do głosu ich mieszkańców. Posiadają one charakterystyczne dla siebie miejsca i osobliwości, jednak wiele też ich łączy. Czas zagłębić się w fyrtlowe zaułki!
Data: od września do października 2023 - dokładne daty wkrótce
Miejsce: Łazarz, Wilda, Jeżyce
Więcej: strona Fest Fyrtla (inicjatywy Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)
"Pikselowa rewolucja" - spotkania z polską kulturą cyfrową w Centrum Szyfrów Enigma
Cykl spotkań, wykładów i warsztatów mający na celu popularyzację osiągnięć polskich twórczyń i twórców w takich obszarach działalności jak demoscena, gry wideo czy sztuki technologiczne, które wywarły ogromny wpływ tak na polską, jak też światową kulturę. Promowanie dziedzictwa polskiej kultury cyfrowej przy pomocy praktycznych aktywności w postaci warsztatów i innych przedsięwzięć aktywizujących uczestników ma się przyczynić do zainspirowania młodych twórców, pobudzenia kreatywności oraz zintegrowania różnorodnych grup odbiorców. Projekt kreuje unikatową przestrzeń łączącą przedstawicieli środowisk naukowych, branżowych, hobbystów, ale też odbiorców z utrudnionym dostępem do kultury cyfrowej, np. z powodu wykluczenia cyfrowego lub niepełnosprawności.
Daty: sierpień - grudzień 2023 - dokładne daty wkrótce
Miejsce: Centrum Szyfrów Enigma
Więcej: strona Centrum Szyfrów Enigma
Inne koncerty:
- 3.09 - Aula UAM - Muzyka zespołu Nirvana symfonicznie;
- 3.09 - Aula UAM - Scorpion's Song Symphonic. The Hurricane Orchestra + Herman Rarebell.
Wystawa "Rychtyg knary i i maszynki - uzbrojenie Wojsk Wielkopolskich 1919-1921" w Muzeum Uzbrojenia
Otwarcie wystawy będzie częścią obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej.
Data: kwiecień 2023 - marzec 2024 - dokładne daty wkrótce
Miejsce: Muzeum Uzbrojenia (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości)
Wystawa "Skarby Wielkopolski wydobyte z bagien. Życie codzienne łowców - zbieraczy z Krzyża Wielkopolskiego" w Muzeum Archeologicznym
Stanowisko nr 7 w Krzyżu Wielkopolskim to jedno z najwybitniejszych stanowisk wczesnomezolitycznych północnej Europy. Jego szczególne położenie, nad starorzeczem kopalnego koryta Noteci, umożliwiło przetrwanie do naszych czasów unikatowego zespołu zabytków z kości, poroża, drewna i z innych surowców organicznych. Są to różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku (m. in. topory, siekiery, ciosła), broń i narzędzia łowieckie, tekstylia, pozostałości pożywienia i naczyń, w których je przechowywano. Towarzyszą im wytwory sztuki mezolitycznej. Ze stanowiska pochodzi również najstarsza na Niżu Polskim czaszka ludzka. Stanowisko to, zaliczane do najstarszego osadnictwa mezolitycznego w Polsce, nie ma w Polsce analogii z punktu widzenia różnorodności i jakości znalezionych na nim zabytków, o wysokiej randze ekspozycyjnej.
Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.
Daty: czerwiec - wrzesień 2023 - dokładne daty wkrótce
Miejsce: Muzeum Archeologiczne
Więcej: strona Muzeum Archeologicznego
Wystawa "Łap zabytek!" w Muzeum Archeologicznym
Na wystawie będzie zaprezentowanych kilka zabytków z Muzeum Archeologicznego oraz ich modele w skali 1:1 (wydrukowane na drukarce 3D), które będzie można dotykać. Do każdego zabytku będzie dołączony poster z opisem i ciekawymi informacjami o zabytku oraz tabliczka z informacją w alfabecie Braille'a. Do wystawy przygotowane zostaną również materiały edukacyjne dla dzieci. Wydruki 3D po zakończeniu wystawy wzbogacą wystawy stałe.
Obowiązują bilety wstępu do Muzeum.
Data: maj - wrzesień 2023 - dokładne daty wkrótce
Miejsce: Muzeum Archeologiczne
Więcej: strona Muzeum Archeologicznego
Wystawa z cyklu "Bliskie spotkania z...": "40 lat konferencji afrykańskich w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu"
Wystawa posterowa, na której znajdą się wybrane zdjęcia ze wszystkich organizowanych przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN międzynarodowych konferencji afrykańskich. Wystawa będzie towarzyszyć kolejnej, dwunastej konferencji.
Obowiązują bilety wstępu do Muzeum Archeologicznego.
Daty: lipiec - wrzesień 2023 - dokładne daty wkrótce
Miejsce: Muzeum Archeologiczne
Więcej: strona Muzeum Archeologicznego
Wystawa O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej)
Celem wystawy jest prezentacja dzieł sztuki współczesnej oraz tych z XIX wieku, które reprezentują nurt zwany border art. Dobór dzieł wynika z dwóch celów: 1. pokazanie niezwykle aktualnej w dzisiejszych czasach sztuki, poddającej refleksji granice państwowe w czasach migracji - dzieła te zostaną usytuowane w kontekście dzieł muzealnych z XIX wieku, które także tematyzują problematykę granic; 2. koncentracja na tych dziełach sztuki, które tematyzują problematykę związaną z granicą polsko-niemiecką w ciągu ostatnich około 30 lat, a więc od przełomu 1989 roku i podpisania traktatu granicznego między Polską a Niemcami w roku 1990.
kuratorki: Prof. Dr. Burcu Dogramaci, Ludwig-Maximilians-Universität München; Prof. Marta Smolińska
Data: 24.09. - 31.12.2022
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby
Więcej: Muzeum Narodowe w Poznaniu
Wystawa "Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii" w Centrum Kultury Zamek
Czy wycieczka po dawnych obrzeżach Poznania sprzed 30, 50, a nawet 120 lat może zainteresować obecnych mieszkańców miasta? Wystawa na czarno-białych fotografiach pokazuje miejsca odległe od centrum i dzisiejszych czasów.
Przywołuje te obszary Poznania, które pozwalały mieszkańcom zaznać miejskości, a zarazem gwarantowały im namiastkę sielskości, bycia obok miasta i w nim.
Czas trwania wystawy: 9.09.2023-14.01.2024
Miejsce: Sala Wielka Centrum Kultury Zamek
Więcej: strona Centrum Kultury Zamek
Wystawa Broń Ognista
Wystawa obejmie zbiór europejskiej i amerykańskiej odprzodowej broni palnej czarnoprochowej, krótkiej i długiej oraz amunicji, akcesoriów, a także źródeł ikonograficznych i pisanych, ukazujących jej wykorzystanie w służbie wojskowej i cywilnej. Eksponowane obiekty będą datowane na okres od XV wieku do lat 60-tych XIX wieku z kolekcji własnej oraz innych zbiorów.
Wystawie będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny obejmujący prezentacje, pokazy i warsztaty z udziałem rekonstruktorów i strzelców, skierowany zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Dla specjalistów oraz osób chcących pogłębić wiedzę przygotowana zostanie sesja naukowa z udziałem bronioznawców, muzealników i historyków wojskowości.
kurator: Wojciech Lorek
Data: 4.09.2023 - 25.01.2024
Miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
DZIECIAKI NA PIĘTRZE
Projekt Dzieciaki na Piętrze 2023 będzie kontynuacją wieloletniego projektu poświęconego młodym odbiorcom i odbiorczyniom kultury w Poznaniu.
Do współpracy zostaną zaproszeni zarówno lokalni twórcy, jak i artyści spoza Poznania. Przed nami cyklicznie odbywające się spektakle dla dzieci, które promowała będzie identyfikacja wizualna autorstwa cenionej poznańskiej ilustratorki jak również rozwijające warsztaty twórcze.
Wydarzenia biletowane
Data: 2 semestry: styczeń - czerwiec oraz wrzesień-grudzień (głównie w soboty)
Miejsce: Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8.
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona Estrady Poznańskiej
Cykle całoroczne w Centrum Szyfrów Enigma:
- Kurs szyfrów dla rodzin - rodziny z dziećmi w wieku 7-10 lat będą mogły podjąć wyzwanie i zmierzyć się z historycznymi sposobami utajniania informacji. Podczas warsztatów poznają niewidzialne atramenty, wezmą udział w eksperymentach i rozwiążą zagadki, które otworzą sejf z nagrodami.
- Szyfry przez wieki. Zwiedzanie ekspozycji dla seniorów - prawdziwa historia poznańskich matematyków i ich odkryć, które zmieniły dzieje świata. Opowieść o kilkanastu wiekach dziejów szyfrów i ukrywania informacji. Rozmowa o dawnej i współczesnej nauce i technice: jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat, w którym żyjemy.
- Budynek nieodkryty. Zwiedzanie gmachu Collegium Martineum i Mediateki Centrum Szyfrów Enigma - zwiedzanie z przewodnikiem wyjątkowego obiektu w centrum Poznania, jakim jest Collegium Martineum. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię miejsca, gdzie funkcjonowała poznańska filia polskiego Biura Szyfrów i działali późniejsi pogromcy Enigmy. Zwiedzą gmach dawnego Komitetu Wojewódzkiego i dowiedzą się m.in. jak funkcjonowało wojewódzkie serce partii i gdzie rezydował I Sekretarz. Przybliżone zostaną także najważniejsze wydarzenia historyczne rozgrywające się w przestrzeniach Collegium Martineum.
- Punkt wyjścia. Spacer śladami kryptologów - oprowadzanie po bezpośrednim historycznym otoczeniu Centrum Szyfrów Enigma, Dzielnicy Zamkowej, wychodzący od CSE i ukazujący początki prac polskich kryptologów nad Enigmą.
- Pikselowa rewolucja. Spotkania z polską kulturą cyfrową w Centrum Szyfrów Enigma - cykl spotkań, wykładów i warsztatów mający na celu popularyzację osiągnięć polskich twórczyń i twórców w takich obszarach działalności jak demoscena, gry wideo czy sztuki technologiczne, które wywarły ogromny wpływ tak na polską, jak też światową kulturę. Promowanie dziedzictwa polskiej kultury cyfrowej przy pomocy praktycznych aktywności w postaci warsztatów i innych przedsięwzięć aktywizujących uczestników ma się przyczynić do zainspirowania młodych twórców, pobudzenia kreatywności oraz zintegrowania różnorodnych grup odbiorców. Projekt kreuje unikatową przestrzeń łączącą przedstawicieli środowisk naukowych, branżowych, hobbystów, ale też odbiorców z utrudnionym dostępem do kultury cyfrowej, np. z powodu wykluczenia cyfrowego lub niepełnosprawności.
- Spotkania z grami planszowymi. Klub Gier Fantastycznych w CSE - otwarte spotkkania dla miłośników planszówek. Wspólne rozgrywki przy najlepszych tytułach.
Miejsce: Centrum Szyfrów Enigma (część Poznańskiego Centrum Dziedzictwa)
Więcej: strona Centrum Szyfrów Enigma