Pojęciownik równościowy

Prezentujemy "Pojęciownik równościowy" po aktualizacji! Ten praktyczny słowniczek zbiera
i wyjaśnia podstawowe pojęcia, które warto znać i określenia, których warto używać, jeśli chcemy mówić i pisać językiem szacunku. Każde z haseł jest też inspiracją do pogłębiania informacji w aktach prawnych i tematycznych poradnikach. "Pojęciownik" może służyć osobom pracującym w obszarach administracji publicznej, edukacji i biznesu, działającym społecznie, polityczkom i politykom oraz wszystkim, którzy widzą potrzebę kształtowania rzeczywistości w taki sposób, aby każda osoba czuła się ważna i bezpieczna.

"Pojęciownik równościowy" jest projektem otwartym i żywym, jak sam język. Powstaje jako efekt wspólnej pracy Zespołu ds. polityki równości i różnorodności oraz innych grup i osób zaangażowanych w idee równościowe, które nadsyłają swoje propozycje nowych haseł,
a także sugestie zmian w definicjach haseł dotychczasowych.

"Pojęciownik równościowy" przybliża te pojęcia, które dzisiaj mają wpływ na nas i na innych ludzi. Podpowiada, jakiego języka warto używać tu i teraz, aby zapobiegać dyskryminacji. Opublikowany w formie aktywnego dokumentu pdf. pozwala swobodnie wyszukiwać potrzebne definicje słów i pojęć. Znajdziecie w nim również zaktualizowaną definicję antysemityzmu, która została wypracowana przez Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance - IHRA) jako tak zwana robocza definicja antysemityzmu, przyjęta przez 31 państw członkowskich IHRA w 2016 roku. Aktualizacja tego hasła jest odpowiedzią na przesłany do Przewodniczącej Zespołu apel w sprawie przez Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom za podzielenie się uwagami i nadesłanie propozycji haseł oraz zapraszamy
do uzupełniania "Pojęciownika równościowego" w kolejnej jego edycji! Kontakt: rownosc@um.poznan.pl

Załączniki