Informacje Ogólne
Kawka Bis to miejski program dotacyjny wspierający likwidację ogrzewania opartego na węglu czy drewnie i zastąpieniu go innym ekologicznym sposobem ogrzewania.
Wysokość dotacji wynosi 100% kosztów kwalifikowanych.
W programie uzyskasz dofinansowanie na likwidację pieca węglowego w przypadku zmiany na:
- ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe bądź ogrzewanie elektryczne,
- pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową,
- pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną.
Uwaga! nie dotujemy samych instalacji fotowoltaicznych oraz rozbudowy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej!
Pamiętaj! Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z "kopciuchów" jest karalne. Wymieniając "kopciucha" już teraz unikniesz kary grzywny nawet do 5 000 zł w przyszłości.
To ważne !!!
Prowadzimy obsługę tylko klientów umówionych. Jeśli nie umówisz się na wizytę nie będziemy mogli Cię obsłużyć! Wizytę umówisz:
- przez Internet (kalendarz)
- dzwoniąc do Poznań Kontakt pod nr 61 646 33 44
Jeżeli planuje się zmianę uciążliwego źródła ciepła, najlepiej rozpocząć przygotowania przed złożeniem wniosku o dofinansowanie m.in.:
- uzyskaj opinię kominiarską potwierdzającą istnienie sprawnego źródła ciepła na paliwo stałe,
- uzyskaj zgody właściciela lub współwłaścicieli nieruchomości na zmianę sposobu ogrzewania, złożenie wniosku o dotację oraz jej udzielenie.
Warunkiem ubiegania się o dotację jest posiadanie w lokalu mieszkalnym / nieruchomości mieszkalnej sprawnego źródła ciepła na paliwa stałe, stanowiącego trwałe wyposażenie nieruchomości, wpisanego lub zgłoszonego jako zainstalowane i eksploatowane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Jeżeli nieruchomość mieszkalna jest podzielona na odrębne lokale mieszkalne i jest to potwierdzone zaświadczeniem o samodzielności lokali, stosownym orzeczeniem sądowym lub innym równoważnym dokumentem urzędowym, na każdą z tych nieruchomości przysługuje odrębna dotacja.
Stan prawny nieruchomości mieszkalnej / lokalu mieszkalnego musi być uregulowany.
UWAGA!
Dotację można otrzymać wyłącznie na lokal mieszkalny / nieruchomość mieszkalną służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.
Co zrobić aby otrzymać dofinansowanie?
- Złóż wniosek w terminie naboru wniosków tj. od 2 stycznia do 31 lipca 2025 r. Przed złożeniem upewnij się, czy jest kompletny i posiada wszystkie załączniki, bo tylko wtedy będzie mógł być rozpatrzony,
- Po podpisaniu umowy o dofinansowanie z Miastem zlikwiduj stare ogrzewanie i zainstaluj nowe ekologiczne - pamiętaj, aby to zrobić zgodnie z wszystkimi wymaganiami, w tym prawa budowlanego.
- Wykonaj i rozlicz zmianę sposobu ogrzewania do 31 października 2025 r. (jest to ostateczny termin). Nowy system ogrzewania musi być sprawny.
Pamiętaj!
- Nie likwiduj pieca przed podpisaniem umowy o dofinansowanie z Miastem;
- Wymianę pieca oraz ponoszenie kosztów związanych ze zmianą ogrzewania możesz zacząć dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie;
- Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie mogą odwiedzić Cię przedstawiciele Urzędu Miasta, którzy sprawdzą, czy w lokalu mieszkalnym / nieruchomości mieszkalnej jest sprawny piec na paliwo stałe;
- Jeśli wynajmujesz mieszkanie (dom) i starasz się o dofinansowanie w imieniu jego właściciela lub współwłaścicieli, musisz mieć ich zgodę i umowę najmu,
- Inwestycja musi zostać zakończona do 31 października 2025 r. (termin nie podlega wydłużeniu) i rozliczona z Urzędem - należy przez to rozumieć uruchomienie nowego sposobu ogrzewania i likwidację poprzedniego. Nowa instalacja musi być sprawna.
Dotacją objęte są urządzenia fabrycznie nowe i zamontowane po raz pierwszy, spełniające normy i dopuszczone do użytkowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.