Inwestycje i remonty w poznańskich szkołach i placówkach oświatowych

W Poznaniu działają 282 szkoły i placówki oświatowe, które mieszczą się w ponad 300 budynkach. Miasto corocznie przeznacza znaczne środki finansowe na modernizacje, remonty oraz budowę nowoczesnych obiektów służących edukacji dzieci i młodzieży.

Jednym z podstawowych zadań Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania jest podnoszenie standardów kształcenia poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pracy w miejskich szkołach i placówkach oświatowych.

Wydział Oświaty przejął od 2000 roku realizację inwestycji oświatowych w mieście.
Do zadań Wydziału w tym zakresie należy między innymi uczestniczenie w projektowaniu przedsięwzięcia, ustalanie harmonogramu prac, ubieganie się o pozwolenie na budowę i użytkowanie, przygotowanie materiałów przetargowych, kontroli zakresu i postępów prac, techniczne i finansowe nadzorowanie budowy.

Kilkunastoletnie doświadczenie w nadzorowaniu realizacji różnego typu inwestycji budowlanych oraz wysokie kwalifikacje zawodowe pracowników z oddziałów remontów i inwestycji Wydziału Oświaty umożliwiają właściwe przygotowanie, prowadzenie i zakończenia z sukcesem przedsięwzięć inwestycyjnych.

Szeroki zakres wykonywanych zadań obejmuje inwestycje oświatowe finansowane przede wszystkim z budżetu miasta, oraz dodatkowo współfinansowane z dotacji, pożyczek i preferencyjnych kredytów (m.in. z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, NFOŚiGW, WFOŚiGW i funduszy Unii Europejskiej). Przykładem zrealizowanych przez Wydział Oświaty inwestycji są m.in. nowoczesne hale i sale sportowe, nowe przedszkola, szkoły, pływalnia z elementami parku wodnego, boiska ze sztuczną nawierzchnią (innowacyjny projekt modernizacji bazy sportowej szkół kontynuowany w programie "Orlik 2012") oraz bezpieczne place gier i zabaw. Modernizacja części istniejących obiektów, zmieniająca ich dotychczasowe przeznaczenie, umożliwia przygotowanie nowoczesnej bazy między innymi na przyjęcie sześciolatków do szkół. W ramach zadań modernizacyjnych wdrożony został program termomodernizacji, który objął w pierwszym etapie likwidację wszystkich kotłowni węglowych i następnie kompleksową termomodernizację blisko 50 obiektów szkolnych.

Utrzymanie prawidłowego stanu obiektów oświatowych i dbałość o infrastrukturę szkolną to przede wszystkim zadanie dyrektorów szkół i placówek oświatowych oraz współpracujących z nimi inspektorów Wydziału Oświaty i przedstawicieli Rad Osiedli. Współpraca ta rozwija się szczególnie w zakresie zadań powierzonych i grantów. Efektem tych działań są zadbane budynki oświatowe i ich otoczenie wraz z boiskami sportowymi, zapewniające bezpieczne warunki nauki i pracy w naszym mieście.

Załączone poniżej prezentacje przedstawiają szerokie spektrum zadań realizowanych przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania w ostatnich latach.

Załączniki