Akademia Muzyczna
Osiemdziesiąt pięć lat temu - 16 października 1920 roku - rozpoczęła działalność polska uczelnia muzyczna w Poznaniu, jako Państwowa Akademia i Szkoła Muzyczna, przemianowana następnie (w roku 1922) na Państwowe Konserwatorium Muzyczne. Pierwszym dyrektorem był kompozytor Henryk Opieński; kolejno tę funkcję w okresie międzywojennym sprawowali: wiolonczelista Zygmunt Butkiewicz (1926-1929) i skrzypek Zdzisław Jahnke (1930-1939). W gronie pedagogów znajdowali się m.in.: kompozytorzy - Feliks Nowowiejski, Stanisław Wiechowicz; pianiści - Gertruda Konatkowska, Józef Turczyński; śpiewacy - Maria Trąmpczyńska, Michał Prawdzic; muzykolodzy - ks. Wacław Gieburowski, Łucjan Kamieński; kontrabasista - Adam Bronisław Ciechański; wiolonczelista - Dezyderiusz Danczowski.
Po sześcioletniej przerwie wojennej, w październiku 1945 roku, w obecnej siedzibie przy ul. Św. Marcin 87 wznowiona została działalność poznańskiej uczelni muzycznej, od roku 1947 funkcjonującej jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna. Aktualna nazwa, obowiązująca od roku 1981, to Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego. Proces kształcenia poszerzony jest o zajęcia prowadzone we Filii uczelni w Szczecinie. Kształcenie oparte jest o strukturę wydziałową. Obok takich kierunków i specjalności jak: kompozycja, dyrygentura symfoniczna, operowa i chóralna, teoria muzyki, instrumentalistyka, pedagogika instrumentalna, wokalistyka i edukacja muzyczna, w Poznaniu można studiować rytmikę, muzykę kościelną oraz lutnictwo artystyczne (jedyna taka specjalność na poziomie szkoły wyższej w Polsce). O poziomie kształcenia mogą świadczyć laury zdobywane przez studentów i młodych pracowników Akademii na prestiżowych konkursach muzycznych. Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego nadała tytuły doktorów honorowych dwu znakomitym dyrygentom o sławie międzynarodowej: Janowi Krenzowi (2000 r.) i Stefanowi Stuligroszowi (2002 r.).
W ramach współpracy zagranicznej uczelnia realizuje Program Socrates/Erasmus oraz współdziała ze Stowarzyszeniem Akademii Muzycznych Krajów Nadbałtyckich (ABAM) i Association Européenne des Conservatoire. Utrzymuje także kontakty dwustronne z uczelniami w Berlinie, Essen, Moskwie, Pradze, Stuttgarcie, Trossingen, Wiedniu. Przejęty w roku 1945 przez uczelnię poniemiecki Dom Ewangelicki, wraz z uruchamianiem na uczelni nowych kierunków kształcenia i wzrastającą liczbą studentów, nie zaspokajał potrzeb lokalowych. W latach osiemdziesiątych podjęta została decyzja o rozbudowie gmachu, a w roku 1994 rozpoczęto wznoszenie nowego skrzydła budynku. I etap inwestycji został zakończony w roku 1997. Podczas pobytu w Poznaniu, 3 czerwca 1997 roku, Ojciec Święty poświęcił gmach Akademii.
Na osiemdziesięciolecie Akademii, w roku 2000 oddany został do użytku cały obiekt, który wyróżnia się bardzo współczesną, a jednocześnie nawiązującą do starego skrzydła bryłą architektoniczną, pięknymi elewacjami i reprezentacyjnym frontonem. W plebiscycie "Gazety Wyborczej" czytelnicy uznali go za najbardziej udany gmach zbudowany w ostatnim dziesięcioleciu w Poznaniu. Od stycznia 2005 - po wbudowaniu kamienia węgielnego - rozpoczęła się budowa Sali Koncertowej, nowoczesnego obiektu, przeznaczonego dla 650 słuchaczy. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 9 października 2006r. Obecnie służy nie tylko uczelni, ale także innym poznańskim instytucjom kulturalnym i naukowym.
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego
ul. św. Marcin 87, 61-808 Poznań
tel. (+48 61) 856 89 00
www.amuz.poznan.pl