Edukacja
Liczebność ptaków, w tym jerzyków, a także nietoperzy, stopniowo się zmniejsza. Wśród przyczyn, przez które miasta stały się mniej przyjazne dla jerzyków i innych gatunków ptaków i nietoperzy, wymienia się przede wszystkim remonty elewacji i prace termomodernizacyjne, a także zastępowanie starych budynków nowymi, co powoduje utratę miejsc rozrodu. Na stronie www.poznan.pl/srodowisko w zakładce "Ochrona ptaków w Poznaniu" Miasto przygotowało kompendium wiedzy na temat ochrony ptaków i ich siedlisk oraz uruchomiono transmisję internetową z kamer zainstalowanych w budkach lęgowych jerzyków, zamontowanych na budynku ZGiKM GEOPOZ. To kolejne miejsce, gdzie możemy oglądać chronione ptaki na żywo. Kamery inspekcyjne przekazujące obraz na żywo w Internecie to coraz popularniejszy sposób zwrócenia uwagi na potrzebę ochrony zwierząt.
Ponadto Miasto Poznań prowadzi dystrybucję materiałów edukacyjnych (publikacje, plakaty, kolorowanki) o tematyce ochrony ptaków do placówek oświatowych, wydziałów UMP
i miejskich jednostek organizacyjnych, a także rad osiedli.
Miasto organizuje również konkursy i imprezy dla uczniów o tematyce przyrodniczej, w tym z zakresu ochrony gatunkowej.
Proponuje się wprowadzenie do programów szkół i uczelni związanych z budownictwem, architekturą, architekturą krajobrazu, ochroną środowiska, biologią zajęć upowszechniania wiedzy na temat występowania ptaków i nietoperzy w mieście.
Ptaki i nietoperze to nasi sprzymierzeńcy, zjadający uziążliwe dla ludzi owady! Dostarczają nam także przeżyć estetycznych swoją obecnością, pozwalają na obserwację przyrody w mieście. Przetrwanie wielu ich chronionych gatunków jest obecnie uzależnione od dostępności schronień tworzonych przez człowieka - w tym i na budynkach. Nie tylko kompensuj straty, ale też twórz nowe siedliska!
W Poznaniu działa miejski program ochrony jerzyków (pn. "Jerzyki" opisany w Programie Ochrony Środowiska dla miasta Poznania na lata 2017-2020, z perspektywą do roku 2024), który zakłada współpracę ze szkołami, a także z ekspertami, przyrodnikami, społecznikami oraz inwestorami i architektami. Celem Programu jest promowanie dobrych, przyjaznych dla przyrody rozwiązań architektonicznych. Miasto zachęca inwestorów do projektowania budynków, które będą "przyjazne", tzn. odpowiednie dla poznańskich ptaków, szczególnie jerzyków. Od 2017 r. współpracę ze szkołami, inwestorami, architektami i społecznikami co roku podsumowuje się podczas pikniku "Powitanie jerzyków w Poznaniu". Dzieci i dorośli mogą wysłuchać wykładów na temat ptaków w mieście i ich ochrony. Wśród prelegentów są osoby, które na co dzień dbają o środowisko i żyjące w mieście zwierzęta, w tym pracownicy Ptasiego Azylu i Ekopatrolu ze Straży Miejskiej Miasta Poznania.
Miasto propaguje wśród projektantów, architektów i inwestorów, a także przedstawicieli środowiska naukowego kwestię uwzględniania i wyznaczania na etapie projektowania i wykonywania budynków miejsc sprzyjających gniazdowaniu ptaków oraz promuje działania inwestorów i architektów jako "przyjazne ptakom, w tym jerzykom".
W ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi Miasto zleca także zadania związane z ochroną nietoperzy i edukacją na ich temat. Od 3 lat na terenie miejskiego ogrodu zoologicznego w okolicach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" prowadzi finansowane przez Miasto wieczorne spotkania mieszkańców Poznania z nietoperzami. Z budżetu Miasta wspierane są także interwencje specjalistów z tego Towarzystwa, związane z ratowaniem nietoperzy i rozwiązywaniem konfliktów na linii ludzie - nietoperze na terenie Poznania. Większość takich działań ma istotny komponent edukacyjny.