Rozmowa z fotografią

Amerykańska fotografka Dorothea Lange mawiała: "Fotografia zabiera chwilę czasu, zmieniając życie, utrzymując je w bezruchu". Publikujemy rozmowę z pasjonatem fotografii Piotrem Cichowskim z Biura Poznań Kontakt.

Fot. Piotr Cichowski - A kuku - grafika artykułu
Fot. Piotr Cichowski - A kuku
  • Pamiętasz, kiedy po raz pierwszy zainteresowałeś się fotografią? Od jak dawna jest to Twoją pasją?

W mniejszym lub większym stopniu fotografią interesowałem się już do dawna, lecz pewne momenty w moim życiu spowodowały, że zacząłem interesować się tą dziedziną poważniej gdzieś tak od dwóch lat. Pierwszym z nich było spotkanie na swojej drodze fotografa, który wykonywał portrety osób w miejscu, w którym te osoby się znajdowały. Niesamowite było to, że od razu wiedział jak, chce uchwycić na zdjęciu daną osobę a lokacje, w których były wykonywane zdjęcia. Wielu amatorom nie przeszłoby przez myśl, aby uzyskać w tym miejscu udane zdjęcie. Drugim momentem, który utwierdził mnie w przekonaniu,
że fotografia stanie moim "konikiem" był wyjazd z fotografami w ramach grupy Facebook "Photo Trip Zone", założonej przez świetnego fotografa, Damiana "Hornet" Andrzejewskiego. Możliwość podejrzenia ich warsztatu oraz magia chwil, które potrafili uchwycić, nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, było czystą przyjemnością.

  • Jaka jest twoja ulubiona dziedzina fotografii?

To pytanie jest jednym z najtrudniejszych, ponieważ nie lubię się ograniczać do jednej rodzaju. Fotograf lubi i powinien eksperymentować z wieloma dziedzinami, aby odnaleźć swój styl i rodzaj fotografii, którą chce wykonywać. Będąc na etapie eksperymentowania, stwierdzam, że czuję się najlepiej tzw. fotografii ulicznej (street photo). Jeszcze przed pandemią miałem też przyjemność wykonania reportażu uroczystości kościelnej w postaci chrztu, co uważam za bardzo ciekawe i niesamowite doświadczenie. Obie kategorie cechuje fakt, że fotografujemy chwilę - większość momentów więcej się nie powtórzy,
więc fotograf musi wykazać się doświadczeniem oraz swego rodzaju "szóstym zmysłem".

  • Jaką wiedzę trzeba posiadać, żeby zostać profesjonalnym fotografem? Jakim wyzwaniom trzeba stawić czoła?

Oczywiście powinno się mieć wiedzę teoretyczną z zakresu fotografii jak, chociażby operowanie trybem manualnym w aparacie, jak również operowanie światłem jednakowo zastanym tj. naturalnym oraz światłem sztucznym tj. błyskowym. Natomiast nic nie zastąpi praktyki. Należy poświęcić trochę czasu i wykonać możliwie jak najwięcej przemyślanych zdjęć celem osiągnięcia wprawy. Możliwości doskonalenia swojego warsztatu fotograficznego jest bez liku. W dzisiejszych czasach na popularności zyskuje fotografia produktowa, która jak się okazuje, nie jest taka łatwa, jak się wydaje, ale może przynieść dużo satysfakcji. Ponadto, można również na portalach społecznościowych znaleźć grupy, w których to fotografowie umawiają się na darmowe sesje portretowe.

Drugim niemniej ważnym aspektem w dziedzinie fotografii jest umiejętność obróbki graficznej. W momencie, gdy wykonamy już zamierzoną fotografie czy też sesję, dopełnieniem staje się obróbka graficzna, która powoduje podkreślenie przekazu fotografii oraz pozwala na retusz pewnych niedoskonałości na zdjęciach np. delikatna redukcja zmarszczek osoby fotografowanej. 

  • Jak przygotowujesz się do swoich sesji?

Wszystkie sesje, które do tej pory wykonałem - czy to reportaż uroczystości kościelnej, portret czy fotografia uliczna - zaczynam od szukania inspiracji w Internecie.
Można znaleźć wiele ciekawych przykładów zdjęć, które można wykorzystać w trakcie swojej sesji czy też foto spaceru. W przypadku fotografii ulicznej staram się najpierw dowiedzieć czegoś więcej o miejscu, do którego jadę. Wybierając kilka miejsc w danej miejscowości, sprawdzam jakie zdjęcia zostały już tam wykonane i zastanawiam się,
jak można ująć to samo miejsce, aby wyglądał ono inaczej niż za setkach innych zdjęć
lub staram się szukać ukrytych "perełek" w mieście, które są mniej znane dla przeciętnego turysty.

  • Gdzie możemy oglądać Twoje publikacje?

Większość moich zdjęć jest opublikowanych na serwisie fotograficznym Youpic

Ponadto, posiadam profil na Instagramie, który obecnie aktualizuję o nowe zdjęcia. 

  • Istnieje takie przekonanie, że dobre zdjęcie to dobry sprzęt fotograficzny. Jakie trzeba posiadać narzędzia do wykonywania niezwykłych zdjęć?

To stwierdzenie bardzo często pokutuje pośród początkujących fotografów. Owszem, aparat za kilka lub kilkanaście tysięcy posiada lepsze parametry od starszych,
lub o wiele tańszych lustrzanek. Jednak trzeba pamiętać o tym, że to fotograf wykonuje zdjęcie. Jeżeli ujęcie będzie wykonane pod złym kątem albo zdjęcie będzie skrajnie prześwietlone lub niedoświetlone, to nawet najdroższy sprzęt nie pomoże w uratowaniu fotografii. O niezwykłości zdjęć świadczy wiele czynników, na przykład pora dnia, podczas której wykonuje się ujęcie lub też wydarzenie, które pragniemy uwiecznić. Reasumując,
nie ma sprzętu idealnego do wykonywania zdjęć - są tylko osoby, które dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu potrafią z pozoru zwyczajną scenę przekształcić w zachwycające ujęcie - dlatego tak ważne jest, aby systematycznie ćwiczyć i zgłębiać wiedzę dotyczącą fotografii.

  • Jakie są Twoje plany związane z fotografią? Z jakiego zdjęcia lub osiągnięcia jesteś najbardziej dumny?

W najbliższej przyszłości chciałbym wykonywać kolejne sesje portretowe oraz czekam
na wyniki konkursu fotograficznego, w którym aktualnie biorę udział - Hornet Photo Awards. Zastanawiam się również nad pewnym projektem fotograficznym dotyczącym miasta Poznania, ale pozostanie to na razie moją małą tajemnicą ;). Jeśli chodzi o zdjęcie to mam kilka fotografii, które uważam za swoje ulubione, natomiast trudno jest mi się zdecydować, które lubię najbardziej.

  • Czy łączenie pracy w Poznań Kontakt z zamiłowaniem do robienia zdjęć, jest łatwe? A może w jakimś stopniu to ułatwia?

Łączenie pracy ze swoim hobby nie uważam za trudne. Biorąc pod uwagę fakt, że moje hobby nie pokrywa się z moim charakterem pracy, uważam, że fotografia wręcz ułatwia
mi pracę. Pozwala mi ona po całym dniu pracy, który czasami nie należy do najłatwiejszych, na skupienie swoich myśli na czymś zgoła innym oraz na kreatywnym spędzaniu swojego wolnego czasu.

Piotrowi życzymy wielu niezwykłych miejsc do fotografowania oraz znajdowania nowych inspiracji, nawet jeśli to tylko te gdzieś za rogiem.

   

MSz/PC