W niedzielę odbędzie się rekordowy półmaraton w Poznaniu

Liczba zapisanych na 17. PKO Poznań Półmaraton zbliża się do 14 tysięcy. W biegu, który przebiegnie ulicami stolicy Wielkopolski w najbliższą niedzielę, można więc oczekiwać rekordowej frekwencji. Dla poznanianek i poznaniaków będzie to okazja do dopingowania wielkiej grupy biegaczy. W związku z wydarzeniem zmieni się organizacja ruchu oraz trasy niektórych linii komunikacji miejskiej. 

Start dużej grupy biegaczy biegaczy podczas zeszłorocznego półmaratonu - grafika artykułu
W niedzielę wystartuje 17. PKO Poznań Półmaraton fot. K. Berda/POSiR

- Najliczniej biegaczki i biegacze startowali w Poznaniu w 2016 roku. Wówczas linię mety na placu Marka przekroczyło 11347 osób - przypomina dyrektor 17. PKO Poznań Półmaratonu, Łukasz Miadziołko. - Marzy nam się pobicie tego wyniku i jest to bardzo realne, bo zainteresowanie startem w Poznaniu jest ogromne. Wymagało to od nas zwiększenia limitu zapisów, co uczyniliśmy z radością.

Każdy, kto przekroczy linię mety, otrzyma okolicznościowy medal. Upamiętnia on 1000-lecie pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Akcentów historycznych nie zabraknie również w Strefie Aktywności, która razem z Targami Poznań Run Expo oraz biegami dla dzieci Pho3nix Kids Półmaraton tworzy program imprez towarzyszących.

Utrudnienia w ruchu

Mimo że trasa półmaratonu jest taka sama jak w zeszłym roku, warto zapoznać się z utrudnieniami, które mogą pojawić się w najbliższą niedzielę. 

Start biegu zaplanowano na godz. 10:00, ale trasa zostanie zamknięta dla ruchu kołowego już od godz. 8:30. Dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od skrzyżowania z ulicą Roosevelta do skrzyżowania z ulicami Szylinga / Matejki zamknięta będzie od godziny 6.00.

Start i meta, podobnie jak w poprzednich latach, zlokalizowane są na ul. Grunwaldzkiej w pobliżu Bałtyku oraz na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Na całej trasie półmaratonu funkcjonować będą śluzy, umożliwiające przecięcie trasy biegu. W momencie, gdy przez dany odcinek będzie przebiegała główna grupa zawodników, przejazd przez śluzy będzie niemożliwy. Pełny opis wraz z mapami, listą śluz, czyli miejsc, w których będzie możliwe przecięcie trasy biegu, jest dostępny na stronie półmaratonu.

Poszczególne odcinki trasy będą stopniowo otwierane wraz z przebiegnięciem ostatnich zawodników. Przywrócenie ruchu ostatniego odcinka trasy przewidywane jest około godziny 13:30.

Zmiany w komunikacji

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej będą obowiązywały już od rana w niedzielę. Niektóre linie zostaną zawieszone, na innych kursy będą się odbywały objazdem. Warto zapoznać się ze szczegółami interesujących nas linii. W różnych godzinach (w zależności od zamknięć) na tej samej linii zmiany mogą być inne.

W celu zapewnienia jak najlepszego dojazdu mimo wprowadzanych zmian, zostanie uruchomionych aż 9 dodatkowych wahadłowych linii tramwajowych oraz 2 tymczasowe linie autobusowe. W miarę możliwości linie będą przywracane na stałe trasy tak szybko, jak to będzie możliwe. Zmiany będą wprowadzać i odwoływać na bieżąco służby Nadzoru Ruchu poznańskiego MPK.

Szczegółowy opis zmian znajduje się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego

Nie wiesz jak poruszać się po mieście w dniu półmaratonu? Zadzwoń!

Osoby, które będą miały pytania związane z przemieszczaniem się po Poznaniu w trakcie półmaratonu, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii. Numer 502 622 438 będzie działał od czwartku do niedzieli (10-13 kwietnia) w godzinach:

  • 10.04.2025 (czwartek) w godz. 16:00 - 22:00
  • 11.04.2025 (piątek) w godz. 16:00 - 23:00
  • 12.04.2025 (sobota) w godz. 10:00 - 23:00
  • 13.04.2025 (niedziela) w godz. 7.00 - 13.00

W tych samych dniach będzie działał również adres mailowy utrudnieniawruchu@halfmarathon.poznan.pl, na który można kierować pytania związane z poruszaniem się po mieście w dniu wydarzenia. Informacje o utrudnieniach trafiły także - na ulotkach - do poznanianek i poznaniaków mieszkających w pobliżu trasy biegu. Warto również zwrócić uwagę na komunikaty głosowe w środkach komunikacji miejskiej oraz tablice informacyjne rozmieszczone wzdłuż trasy Półmaratonu.

W niedzielę warto skorzystać z innowacji przygotowanej przez Poznańskie Inwestycje Miejskie - mapy będącej nakładką w serwisie Google Maps. Dzięki natychmiastowym aktualizacjom będzie można się z niej dowiedzieć, jaki odcinek został już pokonany przez wszystkich uczestników   i w jakich miejscach wraca ruch na codziennych zasadach. Nakładka ułatwi poruszanie się kierowcom i mieszkańcom w rejonie  biegu oraz pozwoli uniknąć niedogodności w poruszaniu się po Poznaniu w trakcie 17. PKO Poznań Półmaratonu.

POSiR, ZTM