Znamy laureatów tegorocznych stypendiów twórczych

Program Stypendiów Twórczych Miasta Poznania pozwala osobom działającym w kulturze na poszerzenie swoich możliwości. W tym roku wsparcie w wysokości do 20 tysięcy złotych otrzymało kilkadziesiąt osób. 

Zdjęcie przedstawia budynek urzędu maista i plac Kolegiacki. - grafika artykułu
W tym roku odbyła się już trzecia edycja programu Stypendiów Twórczych Miasta Poznania

- Bardzo mnie cieszy, że w Poznaniu mieszka i działa w polu kultury tak wiele zdolnych osób. Zależy mi na tym, żeby wiedziały, że mogą liczyć na naszą pomoc także w zakresie rozwoju swoich kompetencji. Program stypendialny idealnie uzupełnia rozbudowane już formy wsparcia dla organizacji pozarządowych. Po kilku latach jego funkcjonowania wiemy, że jest bardzo potrzebny środowisku i co roku jego ogłoszenie jest wyczekiwane przez wiele osób - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym roku odbyła się już trzecia edycja programu Stypendiów Twórczych Miasta Poznania. Na ten cel przeznaczono 300 tys. zł. Wsparcie w wysokości od 5 000 do 20 000 złotych otrzymało 36 osób oraz 2 grupy twórcze.

- Celem Programu Stypendiów Twórczych jest zaspokojenie potrzeb, związanych z rozwojem osobistym artystek i artystów działających w Poznaniu. Liczymy, że przyznane kwoty na zakup narzędzi twórczych, kursy podnoszące kompetencje i inne wydatki pozwolą osobom tworzącym w naszym mieście rozwinąć skrzydła- mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania i członek komisji konkursowej.

Wsparcie przeznaczone jest dla osób zatrudnionych w sektorze kultury, zajmujących się animacją, edukacją kulturową, działalnością badawczą lub aktywistyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami. 

- Nasza sześcioosobowa komisja stypendialna naprawdę nie miała łatwego zadania. Przeczytaliśmy wiele doskonałych propozycji, a dyskusja, podczas której decydowaliśmy o ostatecznej liście laureatek i laureatów, była długa. To budujące, że co roku wśród aplikujących o stypendium pojawiają się nowe osoby. Chcemy, aby była to jak najbardziej przyjazna i jak najmniej zbiurokratyzowana forma uzyskiwania wsparcia od miasta, dlatego może być to ciekawa propozycja dla tych, którzy są dopiero na początku swojej drogi twórczej i nie są jeszcze zaznajomieni z miejskimi procedurami - mówi Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury UMP i przewodnicząca komisji przyznającej stypendia.

Idea stypendiów rozwojowych powstała w czasie pandemii - po raz pierwszy przyznano je w ramach wspierającego kreatywnych poznaniaków i poznanianki pakietu "Poznań Wspiera". Otrzymało je wówczas 50 artystów i artystek na łączną kwotę 200 000 złotych. Po pandemii przeobraziło się to w program wspierający rozwój kompetencji poznańskich kadr kultury. Cieszy się on ogromną popularnością: w obecnej edycji programu złożono prawie 200 wniosków.

STYPENDIA ROZWOJOWE 2024 - LISTA LAUREATÓW I LAUREATEK

  • Małgorzata Bartosik (sztuki wizualne) - 8000 zł

Seria prac związanych z macierzyństwem będzie jednym z efektów stypendium dla poznańskiej artystki wizualnej, mającej na koncie udział w dziesiątkach wystaw indywidualnych i zbiorowych.

  • Konrad Cichoń (teatr) - 5000 zł

Znany ze sceny Teatru Polskiego aktor i reżyser planuje poszerzyć swoje kompetencje w sferze wokalnej oraz literackiej.

  • Joanna Czarnota (fotografia) - 5000 zł

Intrygujący projekt performatywny związany z historią rodzinną będzie możliwy do zrealizowania dzięki stypendium dla mieszkającej w Poznaniu fotografki i performerki.

  • Dawid Dąbrowski (muzyka) - 11 000 zł

Muzyk - kompozytor i multiinstrumentalista - a także kurator festiwali muzyki współczesnej (Hiatus, Gadafest) planuje m.in. przygotowania do wydania płyty z autorskimi utworami oraz poszerzenie zarówno kompetencji, jak i posiadanego instrumentarium.

  • Sebastian Dembski (muzyka) - 6000 zł

Zakup urządzeń i cyfrowych narzędzi do realizacji muzyki elektronicznej chce zrealizować poznański kompozytor, autor muzyki teatralnej i filmowej. W planach jest również wydanie albumu z autorskimi kompozycjami.

  • Agata Elsner (teatr) - 5000 zł

Aktorka, lektorka i twórczyni wielu interesujących przedsięwzięć wykraczających poza dziedzinę teatru w ramach stypendium planuje pracę nad scenariuszem spektaklu teatralnego, poświęconego relacjom rodzinnym w czasach wojny.

  • Magdalena Genow-Jopek  (literatura) - 10 000 zł

Pisarka i animatorka kultury literackiej planuje wykorzystać stypendium na wydatki związane z tworzeniem powieści historycznej, której akcja rozgrywa się w okresie strajków w czerwcu 1956 roku.

  • Grażyna Grasa Nowacka (sztuki wizualne) - 13 500 zł

Doświadczona artystka, tworząca na pograniczu sztuk wizualnych i performansu, planuje stworzenie książki artystycznej, połączonej z wystawą wykorzystanych w niej fotografii.

  • Agnieszka Janowska (teatr) - 5000 zł

Kulturoznawczyni współtworząca studencki, amatorski teatr aktorzy.MY zamierza zrealizować ze swoimi współpracowniczkami i współpracownikami eksperymentalny projekt teatralny w Domu Studenckim Hanka.

  • Joanna Jodełka-Czachorowska (literatura) - 16 500 zł

Autorka kilkunastu powieści kryminalnych i historycznych zamierza w ramach projektu stypendialnego skupić się na poznańskich... drzewach. Potraktowanie ich wybranych okazów jako pretekstu do opowiedzenia historii z nimi powiązanych może zaowocować różnymi rezultatami, ale przede wszystkim refleksją dla mieszkanek i mieszkańców Poznania oraz osób odwiedzających nasze miasto.

  • Ula Kijak (teatr) - 12 300 zł

Obiektem zainteresowania reżyserki teatralnej z 20-letnim stażem (i ponad 60 spektaklami w dorobku) jest poszerzenie wiedzy i kompetencji w zakresie świadomej zgody, przeciwdziałania wypaleniu i konfliktom w zespołowych projektach kulturalnych.

  • Paweł Knorps (muzyka) - 10 000 zł

Jest muzykiem improwizującym - zawodowo gitarzystą, ale również basistą, producentem muzycznym i kompozytorem, działającym w Kołorkingu Muzycznym. Celem jego projektu stypendialnego jest stworzenie albumu jazzowego, improwizowanego, który odzwierciedla lokalną kulturę, historie i dźwięki Poznania oraz angażuje społeczność w proces twórczy.

  • Aniela Kokosza  (taniec) - 8000 zł

Stypendialny projekt poznańskiej pedagożki  tańca i choreoterapeutki dotyczy poszerzania wiedzy i kompetencji poprzez udział w szkoleniach oraz uzupełnienia warsztatu narzędziowego.

  • Magdalena  Kopiczko (rzemiosło) - 6000 zł

Wytwarza obiekty ceramiczne, uczy ich toczenia na kole, pokazuje swoje rzemiosło na licznych wydarzeniach. W ramach projektu stypendialnego zamierza zająć się mniej znanym sposobem tworzenia obiektów ceramicznych, tzw. wypalaniem raku.

  • Julia Królikowska (sztuki wizualne) - 6000 zł

Efektem projektu proponowanego przez utytułowaną malarkę będzie seria prac (malarskich i obiektowych), poprzedzonych eksperymentami nad wykorzystaniem nowych, nietradycyjnych materiałów, które odnosiłyby się do błon, cielesności i anatomii.

  • Piotr Maciejewski (muzyka) - 6000 zł

Utytułowany kompozytor, instrumentalista, producent i wykonawca muzyki popularnej, teatralnej i filmowej (a także soundtracków do gier komputerowych) w ramach stypendium zamierza doposażyć swoje studio nagraniowe.

  • Alisa Makarenko (taniec) - 5000 zł

Jest tancerką i choreografką, rozwija też mov_improv_ment: autorską formułę twórczą, łączącą taniec współczesny, improwizację i... psychologię. Zamierza organizować warsztaty i performanse inspirowane architekturą Poznania. 

  • Małgorzata Marciniak (sztuki wizualne) - 6000 zł

Multiinstrumentalistka, specjalizująca się w instrumentach perkusyjnych, a jednocześnie animatorka kultury, działająca m.in. na rzecz mieszkanek i mieszkańców osiedla Główna. W ramach stypendium ma szansę uzupełnić instrumentarium, poszerzające paletę brzmień w jej licznych projektach muzycznych.

  • Magdalena Mellin (sztuki wizualne) - 6700 zł

Artystka wizualna, performerka, malarka, autorka tekstów, poetka. Aktualnie pracuje nad zbierającym jej doświadczenia książką/zinem, którego prezentację planuje w formie performatywnej, bliskiej jej dokonaniom w ostatnich latach.

  •  Patrycja Piwosz (sztuki wizualne) - 10 000 zł

Choć rzeźba jest w centrum jej zainteresowań artystycznych, równie ważne jest dla artystki jej otoczenie, co kieruje jej poszukiwania w stronę instalacji, performansu i tańca. W ramach stypendium planuje pracę nad instalacją performatywną, wspierającą odbiorców w odnajdywaniu  uważności.

  • Aleksandra Rajska (sztuki wizualne) - 11 000 zł

W pracach teatralnych interesuje ją przede wszystkim społeczna rola sztuki. Widać to, m.in. w charakterze zgłoszonego przez nią do stypendium projektu "Miasto wrażliwe", który ma być realizowany z osobami w spektrum autyzmu. Efektem ma być mapa miejsc szczególnie przyjaznych osobom neuroróżnorodnym w Poznaniu.

  • Sonia Rammer (sztuki wizualne) - 5000 zł

Artystka wizualna, mająca w dorobku szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych, ale też podróżniczka. Stypendium pozwoli jej na udział w niezwykłym projekcie performatywnym w  Chile, na terenie najsuchszego miejsca na świecie - pustyni Atakama.

  • Patrycja Rutkowska (sztuki wizualne) - 13 000 zł

Kuratorka i animatorka, związana obecnie z poznańskim Barakiem Kultury. Dzięki stypendium zamierza wykonać prace przygotowawcze do projektu "Anatomika", związanego z historią badań nad ciałem ludzkim.

  • Gabriela Skrzypczak (sztuki wizualne) - 7000 zł

Kuratorka sztuki współpracująca z wieloma nie tylko poznańskimi galeriami sztuki współczesnej (oraz innymi miejscami prezentacji sztuki) swój projekt stypendialny poświęca na badania dokonań artystycznych polskich twórców sztuki queer, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł powstałych w latach 2015-2023.

  • Martyna Stachowczyk (teatr) - 8000 zł

Kondycja współczesnego teatru lalkowego to punkt wyjścia projektu badawczo-wystawienniczego Martyny Stachowczyk - rzeźbiarki współpracującej od wielu lat z twórcami teatru niezależnego i wykładowczyni poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

  • Anna Szamotuła (sztuki wizualne) - 5000 zł

Od lat konsekwentnie tworzy i promuje słuchowiska i inne formy sztuki wywodzące się z twórczości radiowej. W ramach projektu stypendialnego pracować będzie nad spektaklem dźwiękowym o niespotykanej dotąd formie.

  • Dawid Tatarkiewicz (fotografia) - 10 000 zł

Fotograf, laureat licznych nagród i stypendiów, uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych stypendium zamierza przeznaczyć na modernizację sprzętu do codziennej pracy twórczej.

  • Szymon Waliszewski (muzyka) - 5000 zł

Znamy go jako perkusistę zespołu Muchy, ale w swych solowych działaniach field recordingowych skupia się na dokumentowaniu dźwięków natury. W październiku zaprezentuje w Poznańskim Centrum Dziedzictwa wodną "ścieżkę dźwiękową" Poznania, równolegle pracuje nad interpretacją dźwięków poznańskich... podziemi.

  • Karolina Wensierska (taniec) - 5000 zł

Aktorka, tancerka, choreografka, pedagożka i instruktorka tańca terapeutycznego. Głównym polem jej działań artystyczno-badawczych jest wykorzystanie japońskiego tańca butoh w choreografii oraz terapia tańcem i ruchem dla osób ze spektrum autyzmu.

  • Monika Wińczyk (teatr) - 6000 zł

Artywistka - takie określenie wyjątkowo pasuje do Moniki Wińczyk, znanej nie tylko w Poznaniu z działań twórczych i aktywistycznych na polach muzyki, sztuk wizualnych, performansu i teatru. Z pomocą Miasta Poznań przygotowuje swój monodram na bazie tekstu/manifestu "W tajemnym kręgu/In the secret circle". 

  • Aleksandra Wojtaszek (muzyka) - 5000 zł                

Sama pisze o sobie: "Dyrygent, aranżer, psycholog". Kieruje znanym poznańskim zespołem chóralnym Inspiro Ensemble, jest autorką setek opracowań chóralnych polskich i zagranicznych kompozycji. Stypendium wesprze jej udział w renomowanych kursach i seminariach dyrygenckich w Lizbonie i Helsinkach. 

  • Marta Zgierska (fotografia)  - 14 000 zł

Artystka wizualna tworząca prace fotograficzne, laureatka wielu konkursów, mająca na koncie wystawy indywidualne w Polsce i za granicą. Stypendium wesprze jej pracę nad wyposażeniem pracowni twórczej.

  • Karolina Zielazek-Szeska (sztuki wizualne) - 5000 zł

Choć jest absolwentką historii, znajduje twórcze spełnienie w projektowaniu rzeźb, instalacji, obiektów i innych prac z dziedziny sztuk wizualnych. Jej projekt stypendialny jest związany z projektowaniem liter i krojów pisma. 

  • Michalina Żurek (taniec) - 20 000 zł

Tancerka, performerka i choreografka dzięki stypendium będzie miała możliwość odbycia stażu u boku jednej z najważniejszych szwajcarskich twórczyń tańca współczesnego, a także udziału w przygotowaniu spektaklu tanecznego w Lozannie.

  • Stypendium dla grupy twórczej: Piotr Paszkiewicz, Mateusz Doniec (muzyka)  - 10 000 zł

Solo i duet akordeonowy Sonorum Duo mają na koncie 21 nagród na konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Stypendium pozwoli im zrealizować nagrania na pierwszą płytę, zawierającą kompozycje m.in. J.S. Bacha, F. Schuberta czy A. Piazzoli.

  • Stypendium dla grupy twórczej: Anna Pilawska-Sita, Michał Sita (fotografia) - 10 000 zł

Sztuka jako obszar fotograficznej refleksji nad relacjami architektury z otoczeniem przyrodniczym - wystawy i publikacje na ten temat zaowocowały zaproszeniem na rezydencję artystyczną podczas Biennale Sztuki organizowanym przez Muzeum Sztuki w Jeju w Korei Południowej.

Wszelkich informacji dodatkowych udziela Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania, który zajmował się organizacją naboru wniosków oraz koordynował prace komisji stypendialnej.

AJ/ WK