Poznańscy paraolimpijczycy walczą o medale

W Paryżu rozpoczęły się igrzyska paraolimpijskie. Poznań reprezentować na nich będzie troje sportowców: Michał Kotkowski, Kinga Koza i Łukasz Wietecki. Powalczą o medale w paralekkoatletyce, boccii i paratriathlonie.

Grafika: dwie osoby patrzące na mapę Europy, na niej strzałka wiodąca z Poznania do Paryża - grafika artykułu
W Paryżu ruszyły igrzyska paraolimpijskie

Michał Kotkowski, miejski stypendysta reprezentujący Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne Start, to paralekkoatleta. Rywalizuje w kategorii T37 (osoby z uszkodzeniem narządu ruchu startujące w pozycji stojącej). Zawody w Paryżu to jego kolejne igrzyska: w Tokio zajął 4. miejsce na 400 m i 5. miejsce na 200 m. Na koncie ma także sukcesy w mistrzostwach świata i Europy. W tych pierwszych w 2017 roku zajął trzecie miejsce w biegu na 400 metrów, a w 2023 - drugie. To dwukrotny mistrz Europy i brązowy medalista z Berlina (w 2018 roku, na 100, 200 i 400 metrów), a także dwukrotny wicemistrz Europy (w Bydgoszczy, w 2021 r., w biegach na 200 i 400 m). Jego trenerem jest Andrzej Wróbel.

Kinga Koza reprezentuje to samo stowarzyszenie. Igrzyska w Paryżu to jej debiut paraolimpijski. Poznanianka będzie walczyć o medale w boccii. To dyscyplina, która nie ma swojego odpowiednika na olimpiadzie, wywodząca się z włoskiej gry w bule. Poznańska zawodniczka startuje w konkurencji BC1 (osoby z dziecięcym porażeniem mózgowym, z ciężką dysfunkcją czterech kończyn). Uzyskała kwalifikację olimpijską podczas zawodów Poznań Boccia World Challenger na przełomie czerwca i lipca. W tej konkurencji zdobyła też dwukrotnie wicemistrzostwo Europy w 2021 i 2023 roku. Jej trenerem jest Mieczysław Nowak.

Trzecim reprezentantem stolicy Wielkopolski jest Łukasz Wietecki z KS UAM Triathlon Poznań. Bierze udział w paratriathlonie, razem z Jackiem Krawczykiem, swoim przewodnikiem, w kategorii PTVI, czyli osób z wadami wzroku. Wcześniej jednak startował w paralekkoatletyce. Dwukrotnie uczestniczył w tej drugiej dyscyplinie na igrzyskach paraolimpijskich - w 2012 r., gdzie zajął 4 i 7 miejsce, a także w 2016 roku (5 i 10 miejsce).  To trzykrotny medalista mistrzostw świata w paralekkoatletyce w biegach na 800 i 1500 m. Ponadto w 2015 roku sięgnął po brąz MŚ w paratriathlonie, a w 2018 roku wywalczył wicemistrzostwo Europy w tej dyscyplinie. W tym roku wygrał też w niej zawody Pucharu Świata.

W Paryżu zaprezentuje się również Łukasz Mamcarz grający w Warcie Poznań w sekcji ampfutbolu. Na igrzyskach wystąpi on w skoku wzwyż, który trenuje w Gorzowie Wielkopolskim. Dla paralekkoatlety będą to już czwarte igrzyska. 12 lat temu, w Londynie, zdobył brązowy medal. 

Sport osób z niepełnosprawnościami w Poznaniu

Zapewnienie dostępu do wydarzeń sportowych dla osób z dodatkowymi potrzebami jest w Poznaniu jednym z priorytetów. Wszystkie miejskie baseny miejskie wyposażono w odpowiednie udogodnienia, a asystenci osób z niepełnosprawnościami mają darmowy wstęp. 

Na kąpieliskach nad jeziorami od 3 lat wypożyczane są wózki-amfibie dla osób ze szczególnymi potrzebami. Korzystanie z takiego urządzenia pozwala każdemu cieszyć się kąpielą, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo. Wypożyczenie wózka jest bezpłatne, a chęć skorzystania z niego wystarczy zgłosić ratownikowi. Sprzętu mogą używać także starsze osoby czy pacjenci po operacjach, którzy mają trudności z samodzielnym wejściem do wody. Dodatkowo na kąpielisku w Strzeszynku działa toaleta wyposażona w leżankę do przewijania dorosłych, która może być wykorzystywana też jako przebieralnia dla osób z niepełnosprawnością.

Co roku Miasto organizuje Spartakiadę Seniorów, w 2024 roku już po raz 17. Tym razem do rywalizacji zgłosiło się ponad 200 poznanianek i poznaniaków w wieku 60+. W każdej dyscyplinie seniorzy rywalizują w kilku przedziałach wiekowych, m.in w cieszącym się największą popularnością: bowlingu, lekkoatletyce, pływaniu, tenisie stołowym, ziemnym, szachach czy warcabach. Nowością w roku 2023 był brydż sportowy, a także rajd rowerowy i nordic walking. Rok 2024 przyniósł kolejne zmiany - badmintona oraz spływ kajakowy.

Osoby z niepełnosprawnościami od lat startują także w Maratonie Poznańskim, natomiast od 2025 roku zostaną włączeni także w Półmaraton, który odbędzie się w kwietniu. Widzowie z dodatkowymi potrzebami oraz ich asystenci mogą także bezpłatnie uczestniczyć w wydarzeniach sportowych organizowanych przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR).

AW