Znamy zwycięzców konkursu "Architectus civitatis nostrae"
- Cieszę się, że spotykamy się na konferencji, podczas której można szczerze rozmawiać na trudne tematy - mówiła Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania. - Zachęcam Państwa do owocnych dyskusji i gratuluję twórcom inwestycji, które zdobyły nagrodę Architectus civitatis nostrae.
Nagroda Architectus civitatis nostrae - Budowniczy naszego miasta przyznawana jest co dwa lata. W poprzednich edycjach tytuł zdobyli: Ataner, Constructa Plus, Sophia - grupa kapitałowa spółek VOX i Garvest, Młyńska 12, Area Development, Garvest, Skanska oraz OKRE Development.
W tegorocznej edycji w kategorii kompleksy mieszkaniowo-usługowe zwyciężyła spółka Proxin Development. Jak podkreśla kapituła konkursu, nagroda stanowi uhonorowanie za podjęcie ryzyka inwestycji na małym, trudnym terenie w gęstej zabudowie śródmiejskiej.
Zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Insomia, budynek przy ul. Słowackiego 7 stanowi wzorcowy przykład współczesnej, niebanalnej i dynamicznej formy kamienicy. Jej oryginalny charakter harmonizuje z historycznym otoczeniem.
W opinii kapituły inwestycja przy ul. Słowackiego z uwagi na przyjęte rozwiązania funkcjonalne, zaangażowane środki w dobry projekt i wykonanie na wysokim poziomie podniosła rangę miejsca. Doceniono przeznaczenie parteru budynku pod usługi, które mają centrotwórczy charakter oraz zachowanie terenu zielonego z wysokimi drzewami.
W kategorii działania inwestycyjne na terenach zdegradowanych zwyciężyła spółka Colian Developer. W tym wypadku jury doceniło zaangażowanie i wkład finansowy w przekształcenie terenów poprzemysłowych na poznańskich Jeżycach oraz przemyślaną strategię zachowania pamięci o historii miejsca.
- Reprezentowane przez inwestora podejście do terenu - z poszanowaniem dorobku historycznego i kulturowego, przy równoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych technologii, jest wyznacznikiem standardu, jaki winien być zapewniany przy tego rodzaju realizacjach. Tym samym inwestor dał przykład, jak można inwestować na terenach poprzemysłowych, aby służyły kolejnym pokoleniom. Tworząc nową, otwartą przestrzeń spółka ożywia ważny fragment miasta. Kapituła doceniła brak ogrodzeń i lokale usługowe w parterach przy ciągach komunikacyjnych oraz realizację osiedla według zamysłu przewidującego odtworzenie manufaktury czekolady - czytamy w uzasadnieniu.
W kategorii obiekty usługowe nagrodę otrzymała spółka Everest Development. Kapituła doceniła, że inwestor na swoją siedzibę wybrał działkę oddaloną od centrum miasta i podjął się prac na terenie zdegradowanym.
- Inwestor podniósł rangę miejsca i przyczynił się do ożywienia Kopaniny. W opinii kapituły inwestycja ta może stać się kołem zamachowym dla kolejnych zmian na terenie poprzemysłowym przeznaczonym w studium do przekształceń - podkreślają członkowie jury.
AJ