Zielona wyspa na Łazarzu

Z wielkiego dziedzińca pomiędzy budynkami Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 przy ul. Wyspiańskiego na Łazarzu zniknął asfalt. W jego miejsce pojawiła się zielona wyspa. Powstała przestrzeń przyjazna nie tylko dla uczniów, ale również okolicznych mieszkańców.

Galeria zdjęć dziedzińca SP33 na Łazarzu - grafika artykułu
Z wielkiego dziedzińca pomiędzy budynkami Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 przy ul. Wyspiańskiego na Łazarzu zniknął asfalt. W jego miejsce pojawiła się zielona wyspa

- Odbrukowanie dziedzińca przy szkole na Łazarzu to kolejne działanie na rzecz klimatu w mieście. Dodatkowo, w takim miejscu, ma ono także walor edukacyjny - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Niedługo podobnie zmienią się place przy kolejnych pięciu szkołach. Wszystkie te projekty przewidują likwidację betonu na rzecz powierzchni biologicznie czynnych, co jest bardzo istotne z punktu widzenia łagodzenia skutków zmian klimatycznych, takich jak chociażby wyspy ciepła. Dodatkowo zieleń przyuliczna, skwery, lasy kieszonkowe czy parki sprawiają, że przestrzeń publiczna w mieście jest po prostu bardziej przyjazna.

Jeszcze kilka miesięcy temu plac pomiędzy budynkami szkoły przy skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego i Jarochowskiego był zabetonowany. Teraz jego centralna część zamieniła się w zieloną wyspę. Stworzona została ciekawa przestrzeń dla najmłodszych, przy jednoczesnym wsparciu bioróżnorodności. 

- Odbetonowano ponad 2 tysiące metrów kwadratowych. Pojawiło się 6 nowych drzew oraz ponad 2000 krzewów i bylin. Dzięki zastosowaniu różnorodnych gatunków roślin, dzieci i młodzież mogą poszerzać wiedzę na temat fauny i flory, zjawisk fizycznych i ekologii. Powstał też ogród sensoryczny - z kolorową nawierzchnią, wykonaną z różnych materiałów oraz skrzynkami na rośliny, umożliwiającymi edukację sensoryczną - dodaje Daniel Banaszewski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 w Poznaniu. 

Ogród sensoryczny to miejsce z tematycznymi nasadzeniami w postaci krzewów i bylin, kolorowymi nawierzchniami z różnych materiałów oraz skrzynkami na rośliny.. Pełni funkcje edukacyjne, rekreacyjne i wypoczynkowe. Zagospodarowanie obszaru w taki sposób daje dzieciom ciekawą alternatywę spędzania czasu wolnego podczas przerw międzylekcyjnych, ale również zajęć edukacyjnych. Ścieżka sensoryczna to 8 pól w kształcie okręgu. W każdym z nich znajduje się inny wypełniacz: kora, opiłki drzew, otoczak, grys granitowy, cegła, piasek, czarny beton.

Przy okazji powstała też wewnętrzna instalacja nawadniania, czyli małej retencji oraz zamontowano oświetlenie i małą architekturę.

Zagospodarowanie terenu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 w Poznaniu  to wspólna inicjatywa szkoły, Rady Osiedla Św. Łazarz i Miasta. Projekt ten otrzymał unijne dofinansowanie. Dzięki temu nastąpi jego refinansowanie, wcześniej bowiem Rada Osiedla Św. Łazarz otrzymała na ten cel środki w konkursie grantowym oraz przeznaczyła pieniądze z własnego budżetu. 

W środę, 16 października, na dziedzińcu szkoły przy skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego i Jarochowskiego odbyły się uroczystości związane z Dniem Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego, podczas których ogłoszono, że ten plac będzie nosił imię majora Zenona Wechmanna. 

Szkoła przy skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego i Jarochowskiego powstała jeszcze przed I wojną światową. Była pierwszym w Poznaniu obiektem zrealizowanym w systemie pawilonowym. Budynki zlokalizowano na obrzeżach kwartału ulic, w środku zaś urządzono rozległy dziedziniec. Przy okazji Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku powstał Pawilon Ceramiki Budowlanej, według projektu Stanisława Mieczkowskiego, który obecnie jest szkolną salą gimnastyczną. 

Miliony na odbruki z Unii

W ostatnim czasie Miasto pozyskało prawie 24 miliony złotych na działania związane z rozwojem zielonej infrastruktury. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dofinansowane niemal 10 milionami zł będą projekty rewaloryzacji parków i modernizacje skwerów. Dzięki temu Miasto Poznań wyeliminuje też twardą nawierzchnię w obrębie pięciu placówek edukacyjnych, przy szkołach podstawowych: nr 77, nr 11, nr 20 oraz nr 82. Zbudowane lub zmodernizowane zostaną również skwery przy ulicach: Burszty, Chłodnej, Norwida, Widnej, św. Wawrzyńca, u zbiegu ul. Kosińskiego i Prądzyńskiego, między ul. Księżycową i Grunwaldzką, a także teren pomiędzy ul. Wiatraczną a ul. Krzywoustego. Stary asfalt lub beton będzie zastąpiony tam nawierzchnią przepuszczającą wodę, a dodatkowo przy boiskach wprowadzona zostanie urozmaicona zieleń.

Z kolei Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał stolicy Wielkopolski 14 mln zł dofinansowania. W przypadku naszego miasta w konkursie zwyciężył projekt, zakładający przywracanie terenów zieleni. Stanie się tak między innymi przy dawnym stadionie Szyca, w miejscu po dawnej betonowej makiecie Rataj w okolicach mostu Królowej Jadwigi oraz właśnie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 33 przy ul. Wyspiańskiego.

Więcej o odbrukach w Poznaniu można przeczytać w tekście Coraz więcej zieleni zamiast bruku

RB