Zieleń zamiast betonu przy stadionie Szyca i na os. Piastowskim
- Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Poznania odzyskają tereny z dużym potencjałem, które dziś niszczeją i nie są wykorzystywane. Zamiast spękanego betonu będą tam drzewa i zieleń niska oraz mała architektura. Wobec zmian klimatycznych istotne jest również odpowiednie gospodarowanie wodą deszczową, dlatego zastosowane zostaną rozwiązania z zakresu małej retencji - mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Projekt obejmuje dwie lokalizacje, na które miasto pozyskało dofinansowanie unijne. Większy teren, o powierzchni 2,3 hektara, znajduje się pomiędzy ulicami: Olimpijską, Dolna Wilda, Spychalskiego i stadionem im. E. Szyca. Dawniej było tu m.in. targowisko. Dziś miejsce to jest zniszczone, pokryte zdegradowanym betonem. Drugi, mniejszy teren (pół hektara), znajduje się nad Wartą, na os. Piastowskim. To asfaltowo-betonowy plac przy moście Królowej Jadwigi, który obecnie nie pełni żadnych funkcji.
W sąsiedztwie stadionu Szyca zdegradowany teren zostanie przekształcony w park miejski dostępny dla wszystkich mieszkańców, gdyż zadaniem projektantów będzie uwzględnienie potrzeb różnych grup wiekowych, od dzieci po ludzi starszych (pojawią się m.in. placyki do gier i zabaw, wygodne ławki). Przestrzeń ta niejako połączy istniejący skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z parkiem Jana Pawła II. Tym samym możliwe będzie przejście terenami zieleni od południowej strony miasta w głąb centrum. Dodatkowo miejsce to będzie przedłużeniem istniejącego, południowego klina zieleni - założenia urbanistycznego stworzonego przez Władysława Czarneckiego. Główną atrakcją parku będą liczne, kolorowo kwitnące rośliny i przestrzenie do rekreacji oraz odpoczynku.
Zadaniem projektantów będzie dobranie odpowiednich gatunków roślin, preferowane są rodzime, wieloletnie, spójne z terenem i lokalizacją, w tym owocowe i miododajne. Wzdłuż istniejącego ogrodzenia parkingów pojawią się nasadzenia tzw. zieleni izolacyjnej, czyli osłaniającej od hałasu i zanieczyszczeń.
Po rozbiórce starej nawierzchni teren zostanie przygotowany do nowych nasadzeń poprzez m.in. uzupełnienie ziemią urodzajną. Ważne jest też wykonanie niecek retencyjnych (tzw. oczek wodnych) z układem drenaży rozsączających i przelewowych. Tozagłębienie z roślinami odpornymi na okresowe zalewanie. Tego typu rozwiązanie pozwoli na czasowe zatrzymanie deszczówki i rozprowadzenie jej po parku. Ponadto przewidziany jest jeszcze zbiornik przechwytujący wodę z ul. Olimpijskiej (z uwzględnieniem konieczności podczyszczenia).
Wśród małej architektury planuje się ławki parkowe, siedziska, kosze na śmieci, stojaki na rowery. Przewidziana jest również ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi. Park będzie oświetlony i monitorowany.
Zazielenienie placu, na którym było targowisko, to pierwszy etap zmian w tej części Poznania. Docelowo park przewidziany jest także na terenie stadionu Szyca. To obiekt o znaczeniu historycznym, rozgrywały się na nim mecze reprezentacji Polski, ale z czasem popadł w ruinę. W nowej odsłonie ma to być miejsce zielone, sprzyjające rekreacji. Miasto ogłosiło i rozstrzygnęło w 2023 r. konkurs na koncepcję urbanistyczną zagospodarowania stadionu Szyca i terenów przyległych. Dalsza realizacja będzie możliwa po zabezpieczeniu środków finansowych na ten cel.
Teren na os. Piastowskim także zostanie odbetonowany, a w miejscu zniszczonej nawierzchni pojawią się nowe rośliny. Mieszkańcy zyskają atrakcyjną przestrzeń parkową ze ścieżkami wykonanymi z mineralnej i wodoprzepuszczalnej nawierzchni. Planuje się również oczka wodne do gromadzenia deszczówki. W tej lokalizacji także przewidziane są rośliny rodzime, odporne na zmiany klimatu, w tym nasadzenia zieleni izolacyjnej od strony ul. Królowej Jadwigi i mostu (tj. od strony hałaśliwej arterii komunikacyjnej miasta). Całość dopełni ścieżka dydaktyczna z tablicami i mała architektura, jak ławki, siedziska, kosze i stojaki na rowery.
Tak zaprojektowane i wykonane parki mają być miejscem atrakcyjnym nie tylko dla ludzi. Odpowiedni dobór roślin, kamienie w oczkach wodnych czy budki lęgowe powinny sprawić, że nowe tereny będą domem dla ptaków, płazów i owadów.
Szczegółowe rozwiązania opracuje wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca, który zajmie się inwestycją w trybie "zaprojektuj i wybuduj".
Projekt "Zagospodarowanie zielenią powierzchni nieprzepuszczalnych na terenie Miasta Poznania" jest finansowany ze środków Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, działanie 1.5 Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury.
PIM