Zakupy dla seniorów

Miasto Poznań w okresie walki z pandemią koronawirusa uruchamia usługę "Zakupy dla seniorów". To wsparcie dla osób starszych i z niepełnosprawnościami mieszkających w Poznaniu. Pomoc obejmowała będzie zakup leków, żywności oraz środków czystości. 

Zgłoszenia przyjmuje Biuro Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44 - grafika artykułu
Zgłoszenia przyjmuje Biuro Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44

Akcja "Zakupy dla seniorów" adresowana jest do seniorów i osób z niepełnosprawnościami, mieszkających w Poznaniu. Jej celem jest maksymalna ochrona tych poznaniaków i poznanianek przed koniecznością wychodzenia z domów. 

Usługa dostarczenia podstawowych, codziennych produktów i leków będzie bezpłatna. Koszt zamówionych zakupów, który pokrywa zainteresowany, nie może przekroczyć kwoty 200 złotych. Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach  niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób starszych, w sklepach położonych w najbliższej okolicy ich zamieszkania. Leki kupowane będą na podstawie recept.

Z "Zakupów dla seniorów" mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 60 roku życia, samotnie prowadzące gospodarstwo domowe lub mieszkające z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną. Zakupy dostarczone zostaną również do mieszkania osoby z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, mieszka w Poznaniu i samotnie prowadzi gospodarstwo domowe. Akcja zakłada maksymalnie dwukrotną pomoc w tygodniu związaną z zakupem produktów codziennego użytku.

Zgłoszenia przyjmuje Biuro Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44, w terminie od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20.00. 

Podczas rozmowy z pracownikiem Biura Poznań Kontakt należy podać swoje imię, nazwisko, adres i numer telefony. Operator przekaże te informacje koordynatorowi wolontariuszy, a ten telefonicznie skontaktuje się z osobą objętą usługą i zapyta o potrzeby. Dzięki tej rozmowę senior będzie mógł konkretnie powiedzieć, jakich zakupów potrzebuje i ustalić termin ich realizacji. 

Rozmowy telefoniczne będą podstawowym narzędziem kontaktu. Wolontariusz, który zrobi zakupy, rozliczy się na podstawie paragonu i oświadczenia. Sposób zapłaty za zakupy oraz sposób dostarczenia towarów zostanie ustalony indywidualnie z zainteresowaną osobą. Całość i poprawność wykonania usługi zakończy telefon ze strony koordynatora wolontariuszy.

Uwaga: dla zapewnienia bezpieczeństwa każda usługa będzie miała swój unikatowy numer - do wyłącznej wiadomości seniora. Tym numerem będzie się posługiwał wolontariusz (będzie miał też specjalny identyfikator). Żaden wolontariusz nie będzie pukał do domu seniora, jeśli starsza osoba nie zgłosi wcześniej przez telefon zapotrzebowania na usługę. 

- Apeluję do seniorów, żeby uważali na próby oszustw - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Pamiętajmy, że - podobnie jak w przypadku każdej z usług organizowanych przez miasto - to senior musi sam zadzwonić do Biura Poznań Kontakt. Proszę też wszystkich poznaniaków o empatię. Pamiętajmy o starszych mieszkańcach naszego miasta, pomagajmy sobie nawzajem, pomagajmy sąsiadom. 

Przedsięwzięcie realizowane jest w oparciu o wolontariat  Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz innych organizacji pozarządowych, takich jak Związek Harcerstwa Polskiego, Fundacja Młyn Wsparcie, Fundacja PETRA Senior, Fundacja Fanari, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria a także Kibice LECHA., które przystąpią do akcji w porozumieniu z Centrum Inicjatyw Senioralnych. 

Osoby zainteresowane pomocą w ramach wolontariatu miasto zachęca do kontaktu pod numerem telefonu 605 333 825.

WZiSS/AW