Wnętrze drzewa bez tajemnic

Drzewa w Poznaniu są poddawane specjalistycznym badaniom dendrologicznym, w tym m. in. tomografem dźwiękowym. Narzędzie to pozwala "zajrzeć" w głąb rośliny i szczegółowo ocenić jego stan zdrowotny.

Galeria zdjęć przedstawia badanie drzewa specjalnym urządzeniem - tomografem. W drzewo wbite są gwoździe połączone kablami z urządzeniem - grafika artykułu
Diagnostyka z wykorzystaniem tomografii komputerowej pozwala zajrzeć do wnętrza pnia i ocenić zmiany strukturalne drewna

Diagnostyka z wykorzystaniem tomografii komputerowej pozwala zajrzeć do wnętrza pnia i ocenić zmiany strukturalne drewna, co nie jest w pełni możliwe podczas zwykłej oceny wizualnej. W efekcie można otrzymać precyzyjne informacje o lokalizacji zgnilizny czy też innych ubytków wpływających na statykę drzewa lub dowiedzieć się, czy jest ono spróchniałe. Dzięki specjalistycznemu badaniu można określić stopień rozkładu wewnątrz pnia. Nie zawsze wszystkie ubytki czy choroby widać na zewnątrz. 

- Badanie tomografem może być zlecone, gdy profesjonalna diagnoza metodą wizualną nie da wystarczającej informacji o stanie drzewa lub na wniosek inspektora danego terenu, jeśli stan zdrowotny drzewa wzbudza wątpliwości - mówi Maciej Tomaszewski, arborysta z Zakładu Lasów Poznańskich.

Ostatnie badania na terenie Poznania były przeprowadzane w parku Sołackim oraz parku im. A. Wodziczki. Badanie przeprowadza się w dwóch miejscach na pniu. Uzyskane obrazy z jednego z drzew pozwoliły na zidentyfikowanie kilku jego problemów zdrowotnych, takich jak zgnilizna drewna czy ubytki w pniu. Dzięki temu można będzie podjąć odpowiednie działania, które zapobiegną dalszej korozji drzewa i pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa spacerowiczów.

Zestaw pomiarowy składa się z czujników i urządzenia elektronicznego. Czujniki mocuje się wokół drzewa, a następnie odpowiednim młotkiem wzbudza sygnał dźwiękowy. 

Drzewa, mimo że są na nich liście, nie zawsze sąbyć w dobrej kondycji zdrowotnej. Zadaniem zarządców terenów jest dbanie o rośliny, ale i ocena bezpieczeństwa.  Zamierające drzewa stanowią poważne zagrożenie dla otoczenia, dlatego tak ważna jest ich pielęgnacja oraz stały monitoring.

- Zastosowaliśmy tomograf akustyczny, który jest częścią całego procesu diagnozy. Pozwala nam zbadać wnętrze drzewa oraz poziom ubytków i wypróchnień wewnątrz- dodaje Tomaszewski.

Badanie tomograficzne drzewa to nie tylko metoda pozwalająca na zidentyfikowanie jego problemów zdrowotnych. Jest to również doskonały sposób na poznanie historii życia rośliny oraz jej struktury wewnętrznej. Dzięki temu można lepiej zrozumieć procesy w nim zachodzące oraz przyczyny jego rozwoju.

ZZM/PD