Wigilia na MTP

Po dwuletniej przerwie tradycyjna Wigilia Caritas wróciła na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przy zastawionych świątecznymi potrawami stołach spotkało się ponad 1100 osób. Wśród nich był także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Na zdjęciu Jacek Jaśkowiak przełamuje się opłatkiem z abp Staniwsławem Gądeckim - grafika artykułu
Każdy uczestnik Wigilii mógł zasiąść do stołu i przełamać się opłatkiem

- Za nami trudny rok, w którym pokazaliśmy, że możemy działać wspólnie - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Liczmy na to, że w nadchodzącym roku zwycięży dobro. Że Ukraina się obroni, a ci, którzy musieli szukać w Polsce schronienia, będą mogli wrócić do domu i wspólnie przystąpić do odbudowy tego pięknego kraju. Życzę wszystkim - również tym, którzy są samotni lub w trudnej sytuacji życiowej - dobrych świąt. 

Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia wymagało zaangażowania wielu osób. Już w czwartek, 22 grudnia, ponad tysiąc uczniów zaczęło ustawiać i zastawiać stoły, kroić ciasta i pakować świąteczne paczki. W tym roku w akcję zaangażowało się 12 szkół, w tym poznańskie: Technikum Energetyczne, Zespół Szkół Mechanicznych, SP nr 7, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42, SP nr 91, Społeczna SP nr 1, SP nr 51, SP nr 46, IV LO, XI LO, a także ZS nr 1 w Nowym Tomyślu.

Wśród gości byli również obywatele Ukrainy.

- Gdy wsłuchujemy się w słowa Ewangelii, mówiącej o spisie powszechnym w czasach Kwiryniusza, to słyszymy, że Bóg został zapisany jako człowiek i niósł dolę ludzką od samego początku. Nie w wygodzie ani w bogactwie - podkreślał abp. Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. - Dziękuję mieszkańcom Poznania i okolic, którzy przyłożyli się do tego, by pomóc szukającym schronienia. Wszystkim życzę, by w ten błogosławiony czas znaleźli choć odrobinę pokoju.

Już kilka dni przed wigilią siostry prowadzące poznańskie Jadłodajnie: franciszkanki, urszulanki, albertynki i elżbietanki przygotowały tradycyjne, polskie dania wigilijne. 

- Cieszy nas możliwość ponownego spotkania się przy wspólnym stole - mówi ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej. - Każda osoba jest mile widziana i ugoszczona zgodnie z naszą polską tradycją. Chcemy, aby każdy poczuł ciepło rodzinnego ogniska, również ci, którzy w tym roku spędzą święta z dala od swoich bliskich w Ukrainie. 

Wsparcie zaoferowały także liczne przedsiębiorstwa. Selgros przeznaczył blisko 6 ton produktów spożywczych na organizację Wigilii. Pomogła także Veolia Energia Poznań. 

 - Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny proponujemy poznaniakom udział w świątecznej akcji "Włącz dobro na Święta" - podkreśla Jan Pic, prezes zarządu spółki. Wspieranie działań podejmowanych przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie Zupa na Głównym, pozwoli potrzebującym w ten szczególny czas choć przez chwilę poczuć rodzinną atmosferę. Razem mamy szansę włączyć w Poznaniu dodatkową, świąteczną energię.

Każdy uczestnik Wigilii nie tylko mógł zasiąść do stołu, zjeść tradycyjny posiłek, ale także przełamać się opłatkiem i złożyć życzenia. Wydarzeniu towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd, a po wszystkim każdy z uczestników wrócił do siebie ze świąteczną paczką.

AW