Wigilia na MTP
![Na zdjęciu Jacek Jaśkowiak przełamuje się opłatkiem z abp Staniwsławem Gądeckim - grafika artykułu](/mim/info/pictures/obrazek,pic1,1016,194167,350202,show2.jpg&_sst=1739447336765)
- Za nami trudny rok, w którym pokazaliśmy, że możemy działać wspólnie - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Liczmy na to, że w nadchodzącym roku zwycięży dobro. Że Ukraina się obroni, a ci, którzy musieli szukać w Polsce schronienia, będą mogli wrócić do domu i wspólnie przystąpić do odbudowy tego pięknego kraju. Życzę wszystkim - również tym, którzy są samotni lub w trudnej sytuacji życiowej - dobrych świąt.
Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia wymagało zaangażowania wielu osób. Już w czwartek, 22 grudnia, ponad tysiąc uczniów zaczęło ustawiać i zastawiać stoły, kroić ciasta i pakować świąteczne paczki. W tym roku w akcję zaangażowało się 12 szkół, w tym poznańskie: Technikum Energetyczne, Zespół Szkół Mechanicznych, SP nr 7, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42, SP nr 91, Społeczna SP nr 1, SP nr 51, SP nr 46, IV LO, XI LO, a także ZS nr 1 w Nowym Tomyślu.
Wśród gości byli również obywatele Ukrainy.
- Gdy wsłuchujemy się w słowa Ewangelii, mówiącej o spisie powszechnym w czasach Kwiryniusza, to słyszymy, że Bóg został zapisany jako człowiek i niósł dolę ludzką od samego początku. Nie w wygodzie ani w bogactwie - podkreślał abp. Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. - Dziękuję mieszkańcom Poznania i okolic, którzy przyłożyli się do tego, by pomóc szukającym schronienia. Wszystkim życzę, by w ten błogosławiony czas znaleźli choć odrobinę pokoju.
Już kilka dni przed wigilią siostry prowadzące poznańskie Jadłodajnie: franciszkanki, urszulanki, albertynki i elżbietanki przygotowały tradycyjne, polskie dania wigilijne.
- Cieszy nas możliwość ponownego spotkania się przy wspólnym stole - mówi ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej. - Każda osoba jest mile widziana i ugoszczona zgodnie z naszą polską tradycją. Chcemy, aby każdy poczuł ciepło rodzinnego ogniska, również ci, którzy w tym roku spędzą święta z dala od swoich bliskich w Ukrainie.
Wsparcie zaoferowały także liczne przedsiębiorstwa. Selgros przeznaczył blisko 6 ton produktów spożywczych na organizację Wigilii. Pomogła także Veolia Energia Poznań.
- Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny proponujemy poznaniakom udział w świątecznej akcji "Włącz dobro na Święta" - podkreśla Jan Pic, prezes zarządu spółki. Wspieranie działań podejmowanych przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie Zupa na Głównym, pozwoli potrzebującym w ten szczególny czas choć przez chwilę poczuć rodzinną atmosferę. Razem mamy szansę włączyć w Poznaniu dodatkową, świąteczną energię.
Każdy uczestnik Wigilii nie tylko mógł zasiąść do stołu, zjeść tradycyjny posiłek, ale także przełamać się opłatkiem i złożyć życzenia. Wydarzeniu towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd, a po wszystkim każdy z uczestników wrócił do siebie ze świąteczną paczką.
AW
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/info/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/info/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/info/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/info/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)