Więcej zielonych ścian i dachów

Poznaniacy, chcący stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy, w przyszłości będą mogli liczyć na wsparcie. Opracowaniem programu pomocy oraz promocją takich rozwiązań zajmie się nowo powołany zespół. 

Zdjęcie przedstawia dach biurowca. Widać na nim oszkloną część budynku, drewniany taras z leżakami oraz powierzchnie zielone, trawiaste. - grafika artykułu
Zielone dachy to rozwiązanie, które zastosowano w biurowcu przy ul. Za Bramką, zaprojektowanym przez Ultra Architects/ fot. ultra-architects.pl

Zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych (zielonych ścian) oraz zielonych dachów na terenie Poznania został powołany przez prezydenta miasta pod koniec ubiegłego roku. Jego członkami są miejscy radni, społecznicy i urzędnicy.

Do najważniejszych zadań nowo powołanego zespołu należy przygotowanie pilotażowego programu wsparcia finansowego dla mieszkańców, chcących stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy. Grupa radnych, społeczników i urzędników zajmie się także opracowaniem propozycji współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi; właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych. 

- Wszystkie podjęte działania mają na celu promocję zielonych ścian zewnętrznych i dachów. Zależy nam, aby powstawały one zarówno na już istniejących, jak i projektowanych budynkach - tłumaczy Przemysław Surdyk, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP, przewodniczący nowo powołanego zespołu. - Problem zanieczyszczenia powietrza budzi w Polsce coraz większe zainteresowanie opinii publicznej. Pojawia się szereg inicjatyw społecznych, służących poprawie tego stanu. Wyzwaniem dla miast jest likwidacja wysp ciepła i zimna, charakterystycznych dla dużych aglomeracji miejskich, wpływających negatywnie na lokalny klimat. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych oraz zasłanianie łatwo nagrzewających się latem i wychładzających zimą ścian budynków. Pomoże w tym właśnie tworzenie ogrodów wertykalnych oraz zielonych dachów.

Zielone powierzchnie podnoszą komfort życia mieszkańców i  poprawiają izolację termiczną. Ponadto zatrzymują wodę deszczową w podłożu oraz warstwie roślinnej i drenującej, oczyszczając ją i spowalniając odprowadzenie jej do kanalizacji. Dodatkowo zielone dachy chronią pokrycia domów przed wpływami zewnętrznymi - wahaniami temperatury, słońcem, wiatrem i deszczem, przedłużając ich żywotność nawet trzykrotnie.

- Zarówno zielone ściany, jak i dachy poprawiają komfort akustyczny - redukują hałas na zewnątrz i wewnątrz budynku. Oczyszczają powietrze poprzez filtrowanie pyłów, przetwarzają CO2 w tlen w procesie fotosyntezy. Rośliny tworzą naturalną warstwę ogniotrwałą. Dają schronienie dla ptaków, motyli i pożytecznych owadów, co jest bardzo pożądane zwłaszcza zwartej zabudowie miejskiej - wylicza Przemysław Surdyk.

To nie wszystko. Naturalny, atrakcyjny i przyjazny wygląd - w połączeniu z obniżeniem kosztów za ogrzewanie, podwyższeniem komfortu życia i przedłużeniem trwałości dachu - nie tylko zachęcają do przebywania w budynku, ale również przekładają się na wzrost jego wartości rynkowej.

AJ/ WKiOŚ