Wakacje nie od pupila
1 lipca ustanowiony został w 2007 roku przez czasopismo "Przyjaciel Pies" Dniem Psa. Data tego święta nie jest przypadkowa. Jak podaje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, w czasie wakacji zwiększa się liczba porzucanych psów. Z tej okazji pracownicy Urzędu Miasta zajmujący się na co dzień psimi tematami wraz ze pracownikami poznańskiego Schronisko dla Zwierząt przygotowali kilka ważnych kejtrowych tematów.
Pies a wakacje
Poznańskie Schronisko dla Zwierząt w okresie wakacji otrzymuje więcej telefonów z pytaniem o możliwość oddania zwierząt na wakacje. Należy pamiętać, że schronisko nie przyjmuje zwierząt właścicielskich "na przechowanie", nie jest hotelem.
Odnotowywane są również przypadki porzucania psów lub pozostawiania ich przywiązanych do drzew. Czyn ten jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat lub grzywna do 100 tys. zł.
Zamiast uciekać się do takich rozwiązań, w przypadku psów, z którymi wyjazd na wakacje wydaje się trudny, pracownicy schroniska proponują pracę z behawiorystą (oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem), czy porady u weterynarzy. Pupila można oddać także do hotelu dla psów czy skorzystać z usług petsitterów.
Adopcja
Przygarnięcie psa to poważna odpowiedzialność. Decyzja ta powinna zostać podjęta po przemyśleniu wszystkich za i przeciw. Drzwi poznańskiego schroniska zawsze stoją otworem dla osób, które poważnie myślą o adopcji psiaka. Więcej o tym na stronie.
Psie święto to również okazja dla tych, którzy lubią sprawić innym przyjemność i obdarowywać ich prezentami. Zamiast dawać w prezencie psa, lepiej zrobić psom niespodziankę, w szczególności tym schroniskowym. Informacje o tym, jak pomóc, znaleźć można tutaj.
Bezpieczny spacer
Długie spacery mogą przynieść mnóstwo satysfakcji psom oraz korzyści zdrowotnych dla opiekuna. Jednak w trosce o bezpieczeństwo spacerujących kejtrów należy pamiętać,aby:
- na letni spacer zabierać ze sobą wodę dla psa,
- przebywając w lesie nie spuszczać pupila ze smyczy,
- wybierając trasę w upalne i słoneczne dni pamiętać o tym, że beton oraz asfalt znacznie się nagrzewają, co może spowodować oparzenia u psa.
W poznańskich parkach i na terenach zielonych przygotowane są miejsca, w których można swobodnie spuszczać psa ze smyczy (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, uwzględniając indywidualne cechy osobnicze naszego czworonoga). Miejsca te można znaleźć na stronie. Kejtrowe wybiegi znajdują się również na terenie lasów komunalnych Miasta Poznania: na polanie przy Lasku Marcelińskim, przy ul. Browarnej oraz na terenie przy jeziorze Rusałka.
Należy także pamiętać o sprzątaniu po swoim pupilu. Jest to obowiązek każdego właściciela, a za jego nieprzestrzeganie można otrzymać mandat. W Biurze Obsługi Klienta na parterze budynku Urzędu Miasta przy ul. 28 czerwca 1956 r. nr 404. odbierać można woreczki na psie odchody, które warto mieć przy sobie na każdym spacerze z pupilem.
Bezpieczeństwo
Aby maksymalnie zmniejszyć stres swój i zwierzęcia w sytuacji jego ucieczki lub zaginięcia, warto zadbać o zaczipowanie czworonoga, rejestrację czipa i każdorazowe aktualizowanie danych kontaktowych (np. w przypadku zmiany numeru telefonu). To jedna z głównych metod zapobiegania bezdomności zwierząt, umożliwiająca szybką identyfikację właścicieli. Polega na niemal bezbolesnym wszczepieniu pod skórę psa lub kota elektronicznego mikroczipa z unikatowym numerem, a następnie wprowadzeniu danych o zaczipowanym zwierzęciu do Miejskiego Rejestru Psów i Kotów, prowadzonego w ramach Międzynarodowej Bazy Danych Safe Animal. Skuteczności tego rozwiązania dowodzi fakt, iż ponad połowa psów trafiających do poznańskiego schroniska jest odbierana przez swoich właścicieli.
Miasto Poznań prowadzi całkowicie nieodpłatne znakowanie psów i kotów. Lista gabinetów współpracujących z Miastem jest do pobrania tutaj.
Sercem za kejtrem
Każdego roku na terenie poznańskiej Cytadeli odbywa się Kejtrówka - podsumowanie Programu Miejskiego "Kejter też poznaniak". Impreza skierowana jest do wszystkich miłośników psów. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości mieszkanek i mieszkańców Poznania i przekonanie ich o konieczności sprzątania po swoich pupilach, odpowiedzialnej adopcji i konieczności czipowania.
W ubiegłym roku ulicami Poznania przeszedł także Marsz Kejterka, który jest symbolem miłości i przywiązania czworonogów, a także sprzeciwu wobec ich złego traktowania
PD