W Poznaniu powstał nowy ekologiczny mural

Na budynku przy ulicy Św. Wawrzyńca 26 powstał mural nawiązujący do organizowanego od ponad 30 lat konkursu "Zielony Poznań". Dzieło nie tylko zachęca mieszkańców do udziału w zabawie, ale też promuje kształtowanie postaw proekologicznych, a nawet minimalizuje zanieczyszczenia powietrza. Do jego powstania użyto bowiem specjalnej farby.

Na zdjęciu kamienica, na jej bocznej ścianie kolorowy mural - splecione dłonie - grafika artykułu
Na ścianie budynku przy ulicy św. Wawrzyńca 26 powstał mural o powierzchni ok. 126 mkw

W najbliższy czwartek, na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się gala 31. edycji konkursu "Zielony Poznań", podczas której poznamy właścicieli najpiękniejszych ogrodów, balkonów, tarasów, działek i innych roślinnych aranżacji.  

- Celem programu "Zielony Poznań" oraz organizowanego w jego ramach konkursu jest kształtowanie postaw proekologicznych mieszkańców oraz docenianie pracy poznanianek i poznaniaków nad upiększaniem naszego miasta. Dzięki rozwijaniu swoich ogrodniczych pasji oraz zaangażowaniu mieszkańców, Poznań nie tylko pięknieje, ale też zyskuje nowe miejsca wypoczynku i wytchnienia - mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania. 

Konkurs na stałe wpisał się w historię miasta. W 31. edycjach akcji wzięło udział ponad 96 tys. uczestników. Program obejmuje również działania edukacyjne w ramach Akademii Zielony Poznań. To cykl wydarzeń skierowanych do sympatyków i pasjonatów roślin. Obejmuje np. organizację warsztatów oraz lekcji przyrody dla dzieci czy publikacje poruszające "zieloną" tematykę.

Ekologiczny mural

W 2024 roku pojawił się pomysł, aby utrwalić ponad 30-letnią tradycję konkursu w przestrzeni miejskiej w postaci muralu. Na ten cel Miasto otrzymało wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

- Celem tej inicjatywy było pokazanie mieszkańcom, w tym firmom i instytucjom, jak pozytywny wpływ na klimat i dobrostan człowieka ma zieleń, tworzona i pielęgnowana ich własnymi rękami na działkach, przydomowych ogrodach czy tarasach - wyjaśnia Joanna Jajus. 

W ramach przedsięwzięcia na ścianie budynku przy ulicy św. Wawrzyńca 26 powstał mural o powierzchni ok. 126 mkw. Malowidło zostało wykonane na podstawie projektu autorstwa Agaty Kulczyk, Wojciecha Janickiego, Mateusza Kokota, Marcina Markowskiego z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

- Centralnym motywem muralu jest metaforycznie przedstawiony kwiat, którego płatki tworzą dłonie symbolizujące cztery różne postawy artystyczne. Dłonie te nie tylko reprezentują wielogłosowość perspektyw twórców, lecz również różnorodność osób zaangażowanych w troskę o zieleń miejską, ogrody i parki Poznania. To symboliczne ujęcie jednoczy wszystkich tych, którzy działają na rzecz ekologii, niezależnie od wieku, profesji czy pochodzenia - tłumaczą twórcy.

Jak podkreślają twórcy, kolorystyka muralu oprócz oczywistej zieleni, sugerującej bezpośrednie skojarzenia z naturą, dopełniona została szerszą gamą kolorystyczną oraz odcieniem różu w tle. Przedstawiony obraz wzbogacono cytatem fragmentu utworu "Pamiętajcie o ogrodach" autorstwa Jonasza Kofty. 

- Całość muralu stanowi wyrazisty i jednocześnie subtelny przekaz - jest celebracją troski o miasto, jego zieleń i estetykę, oraz zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w budowaniu zielonej, harmonijnej przestrzeni miejskiej - wyjaśniają twórcy.

Do wykonania muralu użyte zostały farby fotokatalityczne, które wykazują właściwości pochłaniające zanieczyszczenia uliczne, takie jak spaliny czy smog. 

W wyniku procesu fotokatalitycznego, zachodzącego w obecności światła i tlenu zawartego w powietrzu, zanieczyszczenia atmosferyczne, stykając się z pomalowanymi powierzchniami, ulegają utlenieniu. Dzięki temu przekształcają się w substancje nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego. Wykorzystanie efektu fotokatalizy w farbie elewacyjnej prowadzi do rozkładu szkodliwych związków organicznych, a także np. tlenków azotu czy ozonu. 

- Mural stanowi więc nie tylko zachętę do działań ekologicznych. To efektywny filtr powietrza - podsumowuje Joanna Jajus.

 AJ