Ulica Stanisława Hejmowskiego

Stanisław Hejmowski urodził się 22 czerwca 1900 roku w Libawie na Kurlandii, w byłym cesarstwie rosyjskim. Egzamin dojrzałości zdał w 1918 roku w Piotrogradzie. Studia prawnicze ukończył już w wolnej Polsce na Uniwersytecie Warszawskim w 1924 roku. Na Uniwersytecie Poznańskim obronił w 1931 roku doktorat z cywilistyki w zakresie prawa hipotecznego. W marcu 1928 roku zdał egzamin sędziowski i podjął pracę jako asesor, a następnie jako podprokurator w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. 15 maja 1930 r. został wpisany na listę adwokatów przez Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu. Tutaj praktykował jako adwokat aż do swojej śmierci 31 maja 1969 roku.
W okresie międzywojennym podejmował się często obrony tych, których uważał za dyskryminowanych i słabszych. Po 1945 roku bronił m.in. w procesach niepodległościowego podziemia. Podjął się także obrony oskarżonych w procesach Poznańskiego Czerwca 56. Przed sądem powiedział: Jestem winien tę obronę robotnikom Poznania i narodowi polskiemu. Jego głęboka wiedza prawnicza i odwaga doprowadziły do ocalenia oskarżonych. W słynnej mowie obrończej wygłoszonej 18 października 1956 roku mecenas Hejmowski nie tylko odparł oskarżenia prokuratorów, ale też odkrył przed szeroką opinią publiczną prawdziwe oblicze komunistycznego systemu władzy w Polsce.
Dzisiaj także prezydent Ryszard Grobelny złoży kwiaty pod bramą zakładów Hipolita Cegielskiego przy ul. 28 Czerwca 1956 r. (godz. 14.15) oraz weźmie udział w uroczystościach, które odbędą się pod Pomnikiem Poległych Powstańców z 1956 r. przy ul Kochanowskiego (godz. 20.00).
Zobacz również

Długi weekend z liniami turystycznymi i Maltanką

Spacery, grille, porządki w szafach - pierwszy majowy weekend też może być eko

Pomnik Wiedźmy z Chwaliszewa - będzie można wyrazić swoją opinię
