Ukraińskie dzieci w szkołach
Wśród ukraińskich dzieci jest 818 przedszkolaków, 3210 uczniów szkół podstawowych, a 389 uczęszcza do placówek ponadpodstawowych. W porównaniu do zakończenia roku szkolnego 2021/2022, w Poznaniu jest o ponad 500 uczniów z Ukrainy mniej. Przedszkole skończyło 1155 dzieci, do szkół podstawowych uczęszczało 3711 uczniów, a do ponadpodstawowych 73.
W celu zniwelowania bariery językowej w kształceniu szkolnym uruchomiono oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy. Uczniowie uczą się w nich intensywnie języka polskiego oraz treści z poszczególnych przedmiotów w zakresie dostosowanym do ich potrzeb i możliwości. Taka nauka trwa rok z możliwością przedłużenia do dwóch lat.
Ze względu na sytuację w Ukrainie uruchomiono dodatkowe klasy przygotowawcze w roku szkolnym 2022/2023 w następujących szkołach podstawowych i ponadpodstawowych:
- Szkole Podstawowej nr 3 - 1 oddział,
- Szkole Podstawowej nr 11 - 3 oddziały,
- Szkole Podstawowej nr 13 - 1 oddział,
- Szkole Podstawowej nr 15 - 3 oddziały,
- Szkole Podstawowej nr 62 - 3 oddziały,
- Szkole Podstawowej nr 80 - 2 oddziały,
- Zespole Szkół Handlowych - 1 oddział,
- Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych - 1 oddział,
- XIV Liceum Ogólnokształcącym - 1 oddział,
- XX Liceum Ogólnokształcącym - 1 oddział.
W podstawówkach na terenie Poznania od 2018 roku funkcjonują też klasy przygotowawcze, które uruchomiono jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie w następujących szkołach: SP 2 (6 oddziałów), SP 10 (5 oddziałów), SP 12 (8 oddziałów).
Ponadto dla uczniów uczęszczających do oddziałów ogólnodostępnych organizowane są dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Odbywają się w wymiarze 6 godzin tygodniowo i są prowadzone w grupach do 15 uczniów. Została również utworzona możliwość uruchomienia stanowiska asystenta kulturowego, który będzie wspierał nauczycieli i uczniów dzięki znajomości języka ukraińskiego.
Uczniowie z Ukrainy mogą kontynuować naukę zdalnie w przedszkolach lub szkołach funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty. Nie mogą jednak wtedy uczyć się w polskiej szkole. Tym samym nie podlegają obowiązkowemu rocznemu przygotowaniu przedszkolnemu, obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, w rozumieniu ustawy - Prawo oświatowe.
Żadne osoby pochodzące z Ukrainy nie były przyjmowane do szkół poza kolejnością ani na specjalnych warunkach. Uczniowie z Ukrainy, którzy brali udział w rekrutacji, musieli spełnić te same wymogi, co ich polscy koledzy. Jeśli chodzi np. o rekrutacje do szkół ponadpodstawowych, musieli ukończyć polską podstawówkę i zdać w Polsce egzamin ósmoklasisty. Niczym nie różnili się od polskich dzieci, również musieli zdobyć odpowiednią liczbę punktów, by dostać się do wymarzonej szkoły.
PD