Ukraina dziękuje Poznaniowi

- W imieniu Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz we własnym pragnę wyrazić najszczerszą wdzięczność za wszelkie wsparcie, jakie okazaliście i nadal okazujecie Ukrainie w tym niezwykle trudnym czasie. Państwa pomoc jest nieoceniona dla narodu ukraińskiego w jego walce o wolność i niepodległość - zapewnia Wasyl Bodnar, ambasador Ukrainy.
Statuetki wręczono podczas otwarcia wystawy-manifestu "Dziękuję sercem", które odbyło się w poniedziałek, 7 kwietnia, w Warszawie. W imieniu Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, odebrała ją Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.
Wystawa poświęcona jest ludziom wielkiego serca w Polsce i na całym świecie. Jej najważniejszym eksponatem jest "Wielkie Bursztynowe Serce Ukrainy", ważące 1362 g i liczące około 50 milionów lat. Cenny przedmiot został wydobyty ze złoża "Włodzimierzec Wschodni" w 2010 roku, a następnie ocalony w Buczy - gdzie zakopano go w ziemi, by chronić przed rosyjskimi najeźdźcami. Dziś jest symbolem wdzięczności za życie i zwycięstwo.
- W Poznaniu mieszka dziś kilkadziesiąt tysięcy obywateli Ukrainy - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Nasze miasto jest ich drugim domem: tutaj pracują, rozwijają swoje firmy, posyłają dzieci do poznańskich szkół, płacą podatki, podczas gdy ich kraj nadal walczy o wolność i niepodległość.
Podczas wydarzenia miała miejsce również charytatywna aukcja, z której dochód zostanie przeznaczony na zakup medycznych plecaków specjalnie zaprojektowanych do ekstremalnych warunków wojennych.
Poznań dla Ukrainy
Poznań wspiera Ukrainę już od pierwszego dnia wojny - gdy na budynku poznańskiego urzędu miasta zawisły niebiesko-żółte flagi, jako wyraz solidarności z zaatakowanym krajem Wspólnymi siłami prezydent Poznania razem ze starostą poznańskim i marszałkiem województwa powołali zespół koordynujący wsparcie dla obywateli tego kraju. Podobne zespoły do dziś działają w strukturach urzędu miasta. Od października 2021 r. działa wortal ukraińskojęzyczny, który do dziś jest tworzony i aktualizowany przez pracowników Biura Poznań Kontakt.
Miasto prowadzi cykliczne szkolenia oraz udziela porad dotyczących podjęcia pracy oraz rozpoczęcia działalności gospodarczej dla obywateli Ukrainy. Osoby potrzebujące mogą liczyć na pomoc finansową wypłacaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - na takich samych zasadach jak poznaniacy i poznanianki.
W prowadzonych przez Miasto szkołach uczy się ponad 5 tysięcy uczniów z Ukrainy. Mają dostęp do wsparcia psychologicznego oraz zapewnione posiłki. Mogą też brać udział w licznych warsztatach integracyjnych.
- Od pierwszego dnia wojny poznanianki i poznaniacy otworzyli swoje serca dla osób uciekających przed śmiercią. Tak szeroko zakrojona pomoc nie byłaby możliwa bez wspólnego działania mieszkańców, organizacji pozarządowych, firm i samorządu - podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. - Pomoc w tragedii uchodźców jest dla nas kwestią oczywistą i naturalną. Mamy również świadomość, jak istotne dla bezpieczeństwa nas wszystkich są wysiłki wojenne naszych wschodnich sąsiadów.
Poznań otrzymał też wsparcie z innych krajów - dzięki darowiźnie od rządu Tajwanu obywatele Ukrainy mogą brać udział w programach integracyjnych, a wsparcie ze strony japońskiego miasta Takasaki pozwoliło na zapewnienie dzieciom zbiorowego żywienia. Stolica Polski rozpoczęła również współpracę z UNICEF, dzięki której można było zrealizować dziesiątki projektów dla obywateli tego kraju.
AW
Zobacz również

Trzecia rocznica wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie

Wieczór w towarzystwie Poli, Pokera i odpadów

Poznań wspiera honorowe krwiodawstwo
