Trakt Królewsko-Cesarski w nowej szacie

- Trakt miał pewną strategię, która uległa wyczerpaniu, w ciągu ponad 10 lat istnienia wiele się zmieniło - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - To stało się impulsem do wprowadzenia zmian.
- To zmiany ewolucyjne, nie rewolucyjne - zastrzega Bartosz Małolepszy z Traktu. - Włączyliśmy Bramę Poznania, bo jest ona znacznie lepszym punktem początkowym, można w niej otrzymać profesjonalną pomoc, informacje i przewodniki. Do tej pory Trakt zaczynał się przy kościele św. Jana Jerozolimskiego, który w tygodniu często jest zamknięty.
Wędrujący Traktem wyruszą z Bramy Poznania przez Ostrów Tumski do Dzielnicy Zamkowej.
- Spinamy miasto klamrą - tłumaczy Bartosz Małolepszy. - Ostrów jest królewski, Dzielnica Zamkowa cesarska. W ten sposób Trakt się skraca, ale daje szersze możliwości zaprezentowania, poznania miasta. Co do narracji - zdecydowaliśmy się na opowieść o mieście, a to oznacza, że musi ona mieć fabułę i określony temat. To nie będzie encyklopedia historii miasta, raczej odpowiedź na pytanie, dlaczego Poznań dzisiaj tak wygląda, co chcieli osiągnąć jego mieszkańcy.
- W poprzedniej wersji bardziej opowiadaliśmy o władcach, którzy tu panowali - dodaje Robert Mirzyński, dyrektor Bramy Poznania. - Dziś chcemy opowiadać o mieście, pokazać ludzi tworzących je. Nie zapominamy też o Jeżycach, Łazarzu i Wildzie.
Prace nad szlakami dzielnicowymi są planowane, zostaną podjęte w kolenym etapie działań, tymczasem turysta może zwiedzać miasto korzystając z trzech szlaków prowadzących do największych atrakcji Ostrowa Tumskiego, Starego Miasta i centrum Poznania. To oferta podstawowa przeznaczona dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu. Turyści chcący miasto poznać lepiej, ma do dyspozycji szlaki uzupełniające wytyczone w każdym z tych obszarów, które pozwalają na dotarcie do ciekawych obiektów położonych poza głównymi szlakami. Informacje i foldery ułatwiające zwiedzanie turysta otrzyma na przystanku początkowym Traktu, czyli w Bramie Poznania.
Dzięki nowej stronie Traktu Cesarsko-Królewskiego, która działa od dziś, każdy będzie mógł sobie wybrać trasę i sposób podróżowania po niej taki, jaki mu najbardziej odpowiada. Warto dodać, że strona będzie przygotowana także w angielskiej wersji językowej.
Szczególne atrakcje czekają na Trakcie podczas Nocy Muzeów. Od 18.00 do 21.00 w Bramie Poznania, na Starym Rynku i na placu Wolności staną atelier fotograficzne, w których będzie można przebrać się za postacie historyczne i sfotografować. Warto będzie też zajrzeć na wystawę plenerową "Koronne dowody" poświęcona bohaterom Traktu. A szczególną atrakcją będą wycieczki. Nocna wycieczka wyruszy o 20.00 z rogu ul. Dominikańskiej i Szewskiej. Podczas niej będzie można przyjrzeć się mieszkańcom poznańskiego Starego Miasta przez osiem wieków istnienia tej dzielnicy. Natomiast o 21.30 warto będzie pojawić się na rogu ul. Paderewskiego i Ludgardy, by wziąć udział w torze przeszkód.
Na wycieczki nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść na miejsce spotkania w wyznaczonych godzinach. Wszyscy uczestnicy dostaną specjalne korony-ulotki z informacjami o nowej idei Traktu Królewsko-Cesarskiego, w których będzie można zwiedzać Trakt.
Lilia Łada/biuro prasowe
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
