Szczęśliwe dzieci - wyniki badania "Children's Worlds"

Niemal 3300 uczniów szkół podstawowych z Wielkopolski wzięło udział w pionierskim badaniu jakości życia "Children's Worlds". Międzynarodowy projekt badawczy objął zasięgiem 16 państw na całym świecie, a jego polską część przeprowadzili naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Children's Worlds - grafika artykułu
Children's Worlds

- Natrafiliśmy na informację na stronie internetowej projektu Children's Worlds o tym, że druga fala projektu jest właśnie na etapie realizacji - przekonuje Tomasz Strózik z Uniwersytetu Ekonomicznego, jeden z inicjatorów projektu. - Wśród krajów uczestniczących w badaniu nie było jednak Polski. Zaproponowaliśmy więc koordynatorom projektu włączenie naszego kraju do badania.

Badanie było  przeprowadzone za pomocą ankiet wypełnianych  przez uczniów w formie papierowej lub przez internet. Zebrane wcześniej doświadczenia pozwoliły na opracowanie takiego zestawu pytań, które uwzględniły najważniejsze aspekty życia najmłodszych. Wyzwaniem było zadanie pytań językiem, który byłby dla dzieci w pełni zrozumiały. Dlatego uczestnicy odpowiadali za pomocą odpowiedniej "emotikonki" - buźki bardzo smutnej, smutnej, neutralnej, wesołej lub bardzo wesołej.

- To, co przykuwało naszą uwagę jako ankieterów, to entuzjazm, z jakim młodzi respondenci odnosili się do projektu Children's Worlds, w którym mieli okazję uczestniczyć - mówi Tomasz Strózik. - Dzieci doceniły wagę podjętego badania: około 90% uczestników zgodziło się ze stwierdzeniem, że pytania dotyczyły rzeczy dla nich ważnych.

Uzyskane wyniki wskazują, że poziom zadowolenia polskich dzieci z życia rodzinnego jest bardzo wysoki w porównaniu do wyników uzyskanych w  innych państwach. Średnia ocena polskich ośmiolatków dotycząca ich życia należała do jednej z najwyższych, wyższa była tylko w Rumunii. Blisko 90% badanych potwierdza, że w domu czuje się bezpiecznie. Podobny odsetek wskazuje, że posiada odpowiednie warunki do rozwoju i nauki. 64% dzieci przyznało, że rodzice ich słuchają i biorą pod uwagę to, co mają do powiedzenia, a 78%, iż są traktowani przez rodziców sprawiedliwie. Jednak są też wskaźniki, które niepokoją. Co piąte dziecko niemal cały czas martwi się o sytuację finansową swojej rodziny (w Niemczech to  jedynie 9%, a w Norwegii 15% badanych).

W Polsce badanie zostało zrealizowane wśród uczniów szkół podstawowych z województwa wielkopolskiego. Uczestniczyło w nim niemal 3300 dzieci (po około 1100 z klas II, IV oraz VI) z 65 publicznych i niepublicznych, losowo wybranych, szkół regionu, w tym 7 szkół z Poznania.

Badanie jakości życia najmłodszych jest unikalną na skalę światową i największą jak do tej pory inicjatywą mającą na celu  pogłębienie wiedzy na temat  świata widzianego oczami najmłodszych. Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego pracują już nad przygotowaniem kolejnej, trzeciej fazy projektu Children's Worlds, zaplanowanej na rok 2018. Tym razem polska część badania będzie miała już zasięg ogólnokrajowy.

Pełen raport "Children's Worlds" dostępny jest na stronie: www.isciweb.org

Hubert Bugajny/biuro prasowe