Światowy Dzień Wróbla w Palmiarni

Z roku na rok w Poznaniu jest coraz mniej wróbli. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego szacują, że obecnie w mieście żyje maksymalnie 14 tys. par tych ptaków. Dla porównania: na początku lat 70. było to 100 tysięcy par. Żeby pomóc wróblom, miasto kupiło 300 budek lęgowych - w marcu trafiły one do szkół i zawisły w parkach, na skwerach i budynkach. Nad całością projektu czuwa Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w porozumieniu z miastem.
7 z nowo zakupionych budek wisi w parku Wilsona, gdzie 20 marca Poznań obchodzić będzie Światowy Dzień Wróbla. Na mieszkańców miasta czekać będą dzieci z Przedszkola nr 39 Leśne Ludki w Poznaniu (to jedna z 35 placówek, które w ramach miejskiego projektu aktywnie włączyły się w pomoc wróblom). Wróble będą wabione specjalnym pokarmem, zakupionym w ramach miejskiego projektu, aby zwiększyć zainteresowanie nowymi skrzynkami.
Miejsce uroczystości nie jest przypadkowe. Palmiarnia Poznańska od lat aktywnie włącza się w ochronę ptaków. Na zabytkowym kominie przy budynku Palmiarni od lat wisi i z sukcesem jest wykorzystywana budka dla pustułek - to efekt współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody Salamandra. Na terenie Parku Wilsona wiszą też budki dla mniejszych ptaków. Jeszcze w tym roku w Parku Wilsona powstanie ścieżka dydaktyczna: przy stawie stanie tablica informująca o gatunkach ptaków, które tam występują. Kolejna tablica wyjaśni, jak je prawidłowo dokarmiać.
20 marca w parku stanie też specjalny hotel dla pszczół. Zasiedlą go pszczoły murarki - owady, które są pożytecznymi zapylaczami i nie są agresywne wobec ludzi, a w piątek (29 marca) w pawilonach Palmiarni ruszy kolejna owadzia wystawa "Motyle i inne owady".
Miejski projekt pomocy wróblom to projekt długoterminowy, który będzie rozwijany wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym. Populacja wróbli będzie objęta obserwacją ekspertów z UP. Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej już kolejny rok prowadzi specjalny ośrodek leczenia i rehabilitacji ptaków - Ptasi Azyl, gdzie ranne i chore osobniki otaczane są profesjonalną opieką. Jeśli zajdzie taka konieczność, pomoc znajdą tu również wróble pisklęta.
Opr. Alicja Wesołowska/biuro prasowe
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
