ŚWIADCZENIA RODZINNE W POZNANIU WYPŁACANE SĄ W TERMINIE

Nowa ustawa o świadczeniach rodzinnych obowiązuje od 1 maja 2004 roku. Sposób i termin przekazania samorządom tego zadania przez państwo wzbudził wiele protestów gmin, które sygnalizowały (również przez swoje organizacje, np. Związek Miast Polskich), że operacja jest nieprzygotowana, zwłaszcza pod względem organizacyjnym i finansowym. Poważne kłopoty z terminową wypłatą świadczeń w wielu miastach potwierdziły, że te obawy samorządów były w pełni uzasadnione.
W Poznaniu, dzięki ogromnemu wysiłkowi organizacyjnemu, kadrowemu, a także finansowemu, świadczenia przyznawane i wypłacane są w terminie. Świadczenia rodzinne przyznawane i wypłacane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Aby MOPR mógł skutecznie zrealizować to zadanie, już w lutym br.rozpoczęły się przygotowania do przejęcia tego obowiązku. Dla Działu Świadczeń Rodzinnych w MOPR utworzono 41 etatów (w pierwszej fazie 35, później jeszcze 6), 10 osób oddelegowano do pracy z Urzędu Miasta oraz dodatkowo zatrudniono studentów - stażystów. Zakupionych zostało 28 stanowisk komputerowych, a 7 wypożyczono, zakupiony został też program komputerowy. Z początkiem kwietnia rozpoczęła się akcja wydawania wniosków. Przyznawanie świadczeń rodzinnych rozpoczęło się 13 kwietnia, a pierwsze wypłaty uruchomiono 9 czerwca. Przez cały czas prowadzona była szeroka akcja informacyjna: w Urzędzie Miasta i jego jednostkach, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, w mediach elektronicznych i prasie lokalnej.
System pomocy finansowej państwa dla niezamożnych rodzin składa się z zasadniczego świadczenia rodzinnego i zwiększających go siedmiu dodatków oraz dwóch dodatków opiekuńczych. Do 15 czerwca br. w Poznaniu wydano 11 898 decyzji. Rozpatrzono wszystkie wnioski zawierające komplet niezbędnych dokumentów. 586 wniosków znajduje się w dalszym opracowaniu z powodu konieczności ich uzupełnienia (wnioski niekompletne lub błędnie wypełnione). Decyzje zostaną wydane niezwłocznie po uzupełnieniu braków. Nierzadko zdarzały się kłopoty z odbiorem pieniędzy przez świadczeniobiorców, którzy błędnie podawali numery kont bankowych. Były również przypadki, że do MOPR w Poznaniu wnioski składali (przesyłając pocztą) klienci, którzy są mieszkańcami innych gmin. Wnioski, po zarejestrowaniu, przekazane zostały do właściwych gmin.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom poznańskich klientów - po uzgodnieniach z Bankiem PKO BP - czas wypłacania zasiłków w formie gotówkowej przedłużony został do 25 czerwca. O ile zdarzy się, że pieniądze zostaną nieodebrane przez świadczeniobiorców, pracownicy MOPR przekażą je odbiorcom drogą pocztową.
Zobacz także
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
