Strzelecki na plakacie

Kilkanaście prac młodych polskich artystów, studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu można oglądać do 26 kwietnia na dziedzińcu urzędu miasta przy pl. Kolegiackim. To plakaty nawiązujące do barwnego życiorysu Pawła Edmunda Strzeleckiego, pochodzącego z poznańskiej Głuszyny odkrywcy, badacza i filantropa.

Galeria zdjęć przedstawia wystawę plakatów poświęconych Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu. - grafika artykułu
Strzelecki na plakacie

Na wystawę składają się plakaty osób studiujących w pierwszej Pracowni Plakatu na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP. 

- Przy tworzeniu plakatu chciałem się złapać czegoś, co najbardziej kojarzy się ze Strzeleckim. Postawiłem na mapy, które mówią nam o tym, kim był i co robił. Na plakacie widnieją stare mapy Australii w postaci "krwioobiegu Strzeleckiego". Pokazują one, że to, co robił, było czymś, co "płynęło w jego żyłach" - mówi Karol Bachewicz, którego plakat można oglądać na wystawie. 

Temat ekspozycji wpisuje się w obchody roku Pawła Edmunda Strzeleckiego i był realizowany w pracowni w semestrze zimowym 2023/2024.

- Strzelecki może być inspirującą osobą dla współczesnego człowieka pod względem stawiania sobie celów i dążenia do ich realizacji - zaznacza  Zuzanna Kaczmarek, autorka jednego z plakatów. - Podczas pracy twórczej inspirowałam się znakami drogowymi, a dokładniej znakiem ostrzegawczym "Uwaga kangury". Stąd obrana przeze mnie kolorystyka i minimalizm w formie.

Studenci biorący udział w wystawie to: Aleksandra Rybowska, Aleksandra Kozak, Cristiana Niculae, Dominika Jaczewska, Jakub Franczak, Joanna Lisiecka, Julia Kuć, Karol Bachewicz, Maja Myszkowiak, Marcel Przybył, Marta Ramón Garrido, Nataliia Hordiienko, Natallia Shkraba, Oliwia Modzelewska, Patrycja Walczak, Zuzanna Kaczmarek. 

W Poznaniu podróżnik został uczczony m.in. dwoma pomnikami. Jego postać pojawiła się także na medalu poznańskiego maratonu. Jest także upamiętniony poza Polską. Na świecie jest ponad 30 tablic czy pomników poświęconych Strzeleckiemu, a także 30 nazw geograficznych, których częścią jest jego nazwisko. Jeden z gatunków eukaliptusa nosi nazwę Strzelecki Gum, a w okolicach Melbourne występuje populacja koali - Strzelecki Koala.

Strzelecki pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, obecnie części miasta. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Strzelecki ostatecznie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał tytuł szlachecki i został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych. Angażował się także w działania dobroczynne, m.in. działając na rzecz dożywiania dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii. Zmarł 6 października 1873 roku i został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

W 2023 r. minęło dokładnie 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. To postać nieco zapomniana w Polsce, stąd też Rada Miasta Poznania, a także Sejm uznali rok 2023 rokiem tego podróżnika. W stolicy Wielkopolski z tej okazji odbyło się wiele wydarzeń upamiętniających jego osobę. 

JZ