Stanowisko Rady Miasta Poznania w sprawie Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski

Przyjęcie przez księcia Mieszka I, władcę Polan, sakramentu chrztu w kwietniu 966 roku wprowadziło ludy zamieszkujące ziemie nad Wisłą, Wartą i Odrą w krąg Christanitas - uniwersalistycznej wspólnoty, w której tworzyły się narody Europy. Doniosły ten akt stał się podstawą kształtowania naszej narodowej tożsamości, opartej o wspólne dziedzictwo: greckiej i łacińskiej kultury, rzymskiego prawa i chrześcijańskiej wiary.

Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Urząd Miasta Poznania

Chrzest Mieszka przed 1050 laty odbył się w sercu Wielkopolski - w Gnieźnie, Lednicy lub Poznaniu. Jego przyjęcie nie było skutkiem dziejowej konieczności, tylko świadomą, opartą o wolną wolę decyzją. Decyzją, która pozwoliła wejść naszym Przodkom w świat nowych idei: religijnych, politycznych, społecznych, kulturalnych i gospodarczych.

Chrześcijaństwo wprowadziło Polan we wspólnotę ludzi wierzacych oraz zbudowało polski Kościół, zarówno w wymiarze powszechnym, jak i instytucjonalnym. Oba te wymairy przez kolejne wieku budowały oś naszej narodowości i państwowości.

Wydarzenie z roku 966 stało się również spoiwem nowej organizacji państwa oraz początkiem kształtowania się polskiej kultury, której jesteśmy dzisiaj spadkobiercami, ale i uczestnikami; odbiorcami, ale i kreatorami. Chrzest wprowadził Polskę w europejski wymiar zycia intelektualnego, wpłynął na naszą obyczajowość, ale przede wszystkim pozwolił na ukształtowanie wspólnoty losu historycznego, jaką jest naród. A specyfika naszego narodu jest zawarte w nim połączenie wartości chrześcijańskich z imperatywem wolności.

Rada Stołecznego Miasta Poznania ma świadomość historycznego i aksjologicznego dziedzictwa aktu Chrztu, jakiego dokonał Mieszko, pierwszy władca Polski. Ma również świadomość, że przeszłość nakłada na każdego z nas odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości kraju i narodowej wspólnoty w duchu wartości, które legły u podstaw tego doniosłego wydarzenia.

Pochylając się z pokorą nad przeszłością i dziękując za całokształt dorobku duchowego i materialnego minionych 1050 lat, Rada Miasta zaprasza wszystkich Mieszkańców Poznania, Wielkopolski i Polski do godnego i radosnego uczczenia Wielkiego Jubileuszu, a szczególnie do wzięcia udziału w uroczystych wydarzeniach w dniach od 14 do 16 kwietnia.

                                                    Przewodniczący Rady Miasta Poznania
                                                                 Grzegorz Ganowicz

RMP/el