Srebrny Fyrtel - z pasją, aktywnie i razem!

Na mapie Poznania pojawiło się nowe, bardzo kreatywne miejsce. Srebrny Fyrtel - Senioralne Miejsce Współpracy to przestrzeń dla osób w wieku dojrzałym, które chcą aktywnie uczestniczyć m.in. w kulturalnej ofercie Miasta i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami.

Grafika, na białym tle napis Srebrny Fyrtel, obok dużo ikonek - grafika artykułu
Srebrny Fyrtel to pilotażowy projekt. Powstał, by stworzyć miejsce, które będzie współanimowane przez osoby starsze

- Cieszę się, że w Poznaniu zaczyna działalność takie wyjątkowe miejsce - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - To bardzo cenny projekt, ponieważ powstał z inicjatywy Miejskiej Rady Seniorów. A przecież nikt nie wie lepiej, czego potrzeba starszym poznaniankom i poznaniakom niż oni sami. Zapraszam wszystkich seniorów do odwiedzenia Srebrnego Fyrtla. Jego oferta jest bardzo bogata.

Srebrny Fyrtel to pilotażowy projekt. Powstał, by stworzyć miejsce, które będzie współanimowane przez osoby starsze. Jego ofertę tworzyć będą seniorki i seniorzy, wykorzystując je do realizacji własnych inicjatyw, dzieląc się jednocześnie swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem. Inicjatorem projektu jest Miejska Rada Seniorów w Poznaniu, a współrealizatorem Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Srebrny Fyrtel ma być miejscem umożliwiającym aktywność osób w wieku dojrzałym - zarówno na poziomie twórcy oferty, jak i jego odbiorcy. 

- Spotkania w ramach Fyrtla adresowane są do seniorek i seniorów posiadających już dorobek artystyczny, którzy chcą kontynuować i poszerzać swoje dotychczasowe dokonania, ale też i takich osób, które dopiero zamierzają uaktywnić się na polu szeroko rozumianej sztuki - podkreśla Joanna Ciechanowska-Barnuś, wiceprzewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu. - Tu znajdą coś dla siebie miłośnicy dalekich podróży, fotografowania i barwnych opowieści, pasjonaci aktywnego spędzania czasu oraz poznawania nowych ludzi i form integracji. 

Spotkania będą się odbywać w każdą środę maja i czerwca w blokach tematycznych rozpoczynających się o godz. 10.00, 13.00 i 16.00 w przestrzeni Przystanku Pireus przy ul. Głogowskiej 35 w Poznaniu. Udział w nich jest bezpłatny, obowiązują zapisy: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

- Działalność Srebrnego Fyrtla będzie przede wszystkim okazją do wykorzystania potencjału osób odchodzących z życia zawodowego - dodaje Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. - Spotkania zaplanowane zostały w taki sposób, aby oprócz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem przez prowadzących zadbać o praktyczny przekaz połączony z otwartą dyskusją oraz możliwością włączenia się we wszelkie działania na każdym etapie.

Spotkania w Srebrnym Fyrtlu będą organizowane w ramach kilku bloków tematycznych: 

  • "Zrozumieć świat" - poruszające m.in. kwestie wsparcia dla osób potrzebujących czy opieki nad osobami zależnymi, 
  • "Jak dobrze i długo żyć na emeryturze" - poświęcone zdrowemu stylowi życia, 
  • "Głowę ćwicz - popołudnia z grami" - dla sympatyków planszówek,
  • "Otwarta przestrzeń" - spotkania z ciekawymi ludźmi, informacyjno-doradcze oraz inspirujące warsztaty, 
  • "Pasja łączy ludzi"  -spotkania pasjonatów podróży, fotografii, miłośników śpiewu, malarstwa i literatury, którzy mają ochotę opowiedzieć o swojej drodze do realizacji pasji i zarażać nią innych.

Co, gdzie i kiedy? Skorzystaj z oferty

Harmonogram wydarzeń majowych:

10 maja:

  • 13.00-14.30 - Pasja łączy ludzi: Pozwólcie mi tworzyć, prowadzenie: dr Magdalena Parnasow-Kujawa. Gośćmi spotkania będzie dwóch seniorów: Henryk Kociemba i Roman Binek, pozostających ze sobą w twórczym dialogu. Artyści zachęcą do aktywnego spędzania wolnego czasu, otwartości w podejmowaniu nowych wyzwań, umożliwiających rozwinięcie swoich pasji.
  • 16.00-19.00 - Głowę ćwicz: popołudnia z grami, prowadzenie: Jakub Grypczyński. Uczestniczki i uczestnicy zagrają m.in. w: Carcassone (kafelkowa gra na punkty, w stylu domino), Osadników z Catanu (lekka gra ekonomiczna), Tajniaków (imprezowa gra w skojarzenia), Ogródek (kafelkowa gra w tworzenie swojego ogródka), Scrabble (klasyczna gra słowna). Będzie można też zgłosić propozycje gier na kolejne spotkania.

17 maja:

  • 10.00-11.30 - Zrozumieć świat: Co wiemy o jakości życia poznańskich seniorów?, prowadzenie: Anna Majchrzycka, Anna Ziółkowska, Fundacja Petra Senior. Rozmowa o potrzebach społecznych i jakości życia w zakresie m.in. zdrowia, aktywności fizycznej i psychicznej oraz relacji społecznych.
  • 13.00-14.30 - Pasja łączy ludzi: Jak zaplanować i zrealizować podróż do interesujących miejsc w Europie?, prowadzenie: Elżbieta Witkiewicz. Elżbieta Witkiewicz jest pasjonatką kulturalnych podróży po Europie - nie przepada za pobieżnym zwiedzaniem, lubi odkrywać interesujące miejsca we własnym rytmie i delektować się sztuką, zgromadzoną nie tylko w muzeach.
  • 16.00-17.30 - Pasja łączy ludzi: Kolory Deszcza, prowadzenie: Krzysztof Deszczyński. "Deszczu" to postać w Poznaniu bardzo dobrze znana - aktor, scenarzysta i reżyser, fotograf, manager kultury, na spotkaniu artysta opowie o Birmie i zaprezentuje swoje fotografie, na których zobaczyć można kraj wielokulturowy, barwny, piękny i zarazem nieobliczalny. Artysta z pewnością wykorzysta swoje umiejętności kabaretowe.

24 maja:

  • 10.00-11.30 - Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Młodość w naszych mięśniach, prowadzenie: Monika Domagała, Marta Lewandowicz. Każdy w głębi chciałby żyć jak najdłużej - i to w pełnym zdrowiu. Badania dowodzą, że więcej mięśni najczęściej oznacza dłuższe życie. Co jeść i jak się ruszać, aby starzeć się wolniej i nie tracić mięśni?
  • 13.00-14.30 - Zrozumieć świat: O tych, którzy żyją dwa razy, prowadzenie: Anna J. Nowak. Spotkanie dotyczące sytuacji seniorów i seniorek opiekujących się osobami zależnymi: dorosłymi niesamodzielnymi dziećmi, wnukami z niepełnosprawnością, współmałżonkami wymagającymi stałej pomocy i wsparcia.

31 maja

  • 10.00-11.30 - Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Obrzęki a dieta, prowadzenie: Marta Lewandowicz. Przyczyną obrzęków jest w wielu przypadkach nieprawidłowy stan odżywienia oraz niewłaściwa dieta. Sposób żywienia bezpośrednio przekłada się na wiele dolegliwości w organizmie, a niekiedy wystarczy tak niewiele, żeby zyskać dużo więcej. Jakie korzyści płyną z wprowadzenia dietoprofilaktyki i dietoterapii obrzęków?
  • 13.00-14.30 - Pasja łączy ludzi: Program Erasmus dla seniorów, prowadzenie: Aleksandra Pacyńska-Dukat. Czy wyjazdy dla seniorów to tylko sanatoria i uzdrowiska? Nic bardziej mylnego! Wiek może przełamać granice państw. Gośćmi spotkania będą seniorzy, którzy uczą się języków obcych i zdecydowali się na wyjazd studyjny do szkół językowych w Hiszpanii i Irlandii w ramach europejskiego programu Erasmus.
  • 16-17.30 - Otwarta przestrzeń: Życie zaczyna się na emeryturze, prowadzenie: Joanna Ciechanowska-Barnuś, Aleksandra Gracjasz. Jak zagospodarować czas wolny na emeryturze? Gdzie szukać pomocy i inspiracji? Z czego można i warto skorzystać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas spotkań informacyjno-doradczych, dedykowanych osobom kończącym swoją działalność zawodową.

Włącz się w działania Srebrnego Fyrtla!

Każdy może włączyć się w tworzenie oferty Srebrnego Fyrtla, dzieląc się swoimi pasjami z innymi seniorkami i seniorami. Szczegóły: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Działanie Srebrny Fyrtel - Senioralne Miejsce Współpracy realizuje Miejska Rada Seniorów w Poznaniu oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu ze środków budżetowych Miasta Poznania, we współpracy z Przystankiem Pireus - projektem finansowanym ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 CIS/AW