Srebrny Fyrtel powraca

Wraz z wiosną wracają spotkania w ramach Srebrnego Fyrtla - Senioralnego Miejsca Współpracy. To przestrzeń dla osób w dojrzałym wieku, które chcą aktywnie uczestniczyć w kulturalnej ofercie miasta i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami.

Na zdjęciu dwie kobiety, jedna, starsza, trzyma duży klucz. W tle siedzące na schodach seniorki - grafika artykułu
Srebrny Fyrtel to nie jedyna oferta Miasta dla starszych osób - co roku tłumy poznaniaków i poznanianek biorą udział w akcji "Senioralni. Poznań"

Spotkania w Srebrnym Fyrtlu, podobnie jak w poprzednich edycjach, będą organizowane w ramach kilku bloków tematycznych. Są nimi: 

  • "Zrozumieć świat" - poruszające m.in. tematykę bezpieczeństwa osobistego
  • "Jak dobrze i długo żyć na emeryturze" - poświęcone zdrowemu stylowi życia,
  • "Głowę ćwicz" - dla sympatyków planszówek, także nauka gry w brydża,
  • "Otwarta przestrzeń" - inspirujące warsztaty,
  • "Pasja łączy ludzi" - dla miłośników fotografii czy śpiewu, którzy mają ochotę opowiedzieć o swojej drodze do realizacji pasji i zarażać nią innych.

Spotkania będą się odbywać we wtorki i czwartki kwietnia, maja i czerwca, w blokach tematycznych rozpoczynających się o godz. 10.00, 12.00, 12.30 lub 14.30, w przestrzeni Centrum Inicjatyw Rodzinnych, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu. Udział w nich jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Inicjatorem projektu jest Miejska Rada Seniorów w Poznaniu, a współrealizatorem - Centrum Inicjatyw Senioralnych. 

Harmonogram wydarzeń kwietniowych:

10 kwietnia

  • godz. 10.00-12.00 - Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: "Poczuć się jak motyl" - Praktyczne sposoby na radzenie sobie z obrzękami. Prowadzenie: Monika Domagała

"Ciężkie" nogi, opuchnięte palce dłoni czy "woreczki" pod oczami to klasyczne objawy zastojów limfatycznych w ciele człowieka. Obrzęki to bezbolesna choroba, która jest bardzo uciążliwa i dotyka coraz więcej osób w każdym wieku. Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się, jak kompleksowo pracować z obrzękami, ze szczególnym naciskiem na autoterapię.

  • godz. 12.30-14.30 - Głowę ćwicz: brydżowe potyczki (I spotkanie). Prowadzenie: Andrzej Waligórski

Do udziału w spotkaniu Srebrny Fyrtel zaprasza wszystkich pasjonatów brydża - gry, która jest jednocześnie treningiem pamięci, strategicznego myślenia, ale również możliwością współpracy w grupie. Uwaga: cykl brydżowy odbywał się będzie wyłącznie w grupie zaawansowanej.

15 kwietnia

  • godz. 10.00-12.00 - Głowę ćwicz: brydżowe potyczki (II spotkanie), prowadzenie: Andrzej Waligórski.
  • godz. 12.30-14.30 - Pasja łączy ludzi: Na ludową nutę, czyli piosenki folkloru polskiego, prowadzenie: Ewa Wodzyńska.

Ewa Wodzyńska to absolwentka wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu i pasjonatka zespołów wokalnych, które z powodzeniem prowadzi od kilkunastu lat. Spotkania są okazją do pośpiewania znanych piosenek, a także możliwością podszlifowania swoich umiejętności. 

17 kwietnia

  • godz. 10.00-12.00 - Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Jak oddychać, aby poczuć świat - techniki uzdrawiającego oddechu. Prowadzenie: Monika Domagała

Podczas prelekcji uczestnicy dowiedzą się, jaki wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne ma odpowiedni oddech - w oparciu o najnowsze badania. Nauczą się również świadomego, zdrowego oddychania, przećwiczą różne techniki, które m.in. poprawią pamięć oraz jakość snu, pomogą rozładować napięcie, wpłyną korzystnie na wzmocnienie mięśni oraz ogólną wydolność i sprawność organizmu.

24 kwietnia

  • godz. 10.00-12.00 - Pasja łączy ludzi: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", czyli piosenki 20-lecia międzywojennego. Prowadzenie: Ewa Wodzyńska.
  • godz. 12.30-14.30 - Głowę ćwicz: brydżowe potyczki (III spotkanie), prowadzenie: Andrzej Waligórski

29 kwietnia

  • godz. 10.00-12.00 - Głowę ćwicz: brydżowe potyczki (IV spotkanie), prowadzenie: Andrzej Waligórski
  • godz. 12.30-14.30 - Pasja łączy ludzi: Podróże małe i duże - piosenki związane z podróżami w czasie i przestrzeni - szlagiery piosenki turystycznej, piosenki  z dawnych lat. Prowadzenie: Ewa Wodzyńska

Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc pod nr tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00) oraz znaleźć na stronie CIS.

AW/CIS