Spacery po trakcie

Lato na Trakcie Królewsko-Cesarskim to okazja do wzięcia udziału w wyjątkowych spacerach. Wycieczki po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w stolicy Wielkopolski będą trwać przez całe wakacje.

Grupa ludzi stoi przy muralu na Śródce podczas oprowadzania z przewodnikiem. - grafika artykułu
Spacery po trakcie, fot. PCD.

Wyprawy skupią się na głównych obszarach Traktu Królewsko-Cesarskiego, czyli Ostrowie Tumskim, Starym Mieście oraz Śródmieściu. Na poznaniaków i poznanianki czekają również trasy tematyczne: śladami dziedzictwa przyrodniczego w centrum historycznego miasta oraz specjalny spacer wieczorny po wnętrzach poznańskiej katedry. Z okazji 10-lecia Bramy Poznania przygotowano także spacery m.in. na Śródce.

Spacery w lipcu 

W sobotę, 20 lipca odbędzie się kolejny spacer z cyklu "Chodź, zobacz! Wyprawy dla rodzin z dziećmi: Plac Wolności i Dzielnica Cesarska". Uczestnicy i uczestniczki sprawdzą, kim są "Nierozpoznani" oraz dowiedzą się jakie zwierze przysiadło na poznańskiej operze. Będzie to także okazja do przyjrzenia się nietypowym budynkom w dawnej Dzielnicy Cesarskiej oraz policzenia, ile gęsi można zobaczyć przy ul. Święty Marcin. Spacer rozpocznie się godzinie 11.00 przy fontannie na placu Wolności. 

Również 20 lipca przewodnicy poprowadzą Spacer Szlakiem Dziedzictwa Reformacji. Wyprawa pozwoli poznać odpowiedzi na pytania takie jak: czym wyróżniały się świątynie protestancie, jak wyglądały początki poznańskiej reformacji, czy jak konflikty wyznaniowe wpłynęły na rozwój książek i teatru w Poznaniu? Spacer rozpocznie się o godzinie 17.00 przed kościołem Wszystkich Świętych na Grobli. 

W kolejną sobotę, 27 lipca w ramach Lata na Trakcie odbędzie się spacer "Zielone wyspy Poznania: Rzeki". Jest to gratka dla osób, które chcą doświadczyć bliskiego kontaktu z naturą w historycznych miejscach miasta. Uczestnicy i uczestniczki prześledzą relacje między przyrodą a człowiekiem, które niekiedy w Poznaniu układały się burzliwie. Spacer będzie tłumaczony na polski język migowy. Wyprawa rozpocznie się o godzinie 17.00 przy moście Biskupa Jordana. 

Spacery w sierpniu 

Podczas drugiego miesiąca wakacji okazji do spacerowania również nie zabraknie. 3 sierpnia przewodnicy zaproszą na spacer "Zielone wyspy: Parki" (godz.17.00), który rozpocznie się w centralnej części parku Chopina. W piątek, 9 sierpnia poznaniacy i poznanianki będą mieli okazję zobaczyć słynną Bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła. "Katedra: instrukcja obsługi" (godz. 20.00) rozpocznie się na placu przed świątynią. Następnego dnia, 10 sierpnia odbędzie się wyprawa po Śródmieściu w ramach "Spaceru po Trakcie" (godz. 17.00). Rozpocznie się ona przy fontannie na placu Wolności. 

W kolejny weekend wakacji, 17 sierpnia, mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski mogą zainteresować się "Spacerem Poznańskim Szlakiem Kobiet" (godz. 17.00). Przewodnik będą na nich czekać na placu przed katedrą na Ostrowie Tumskim. 24 sierpnia odbędzie kolejna wyprawa po trakcie, która tym razem obejmie Stare Miasto. Spacer rozpocznie się o godzinie 17.00 u zbiegu ul. Wodnej i Świętosławskiej. Będzie on tłumaczony na polski język migowy. Ostatni spacer prowadzony w języku ukraińskim skupi się na obszarze Środki. Wyprawa odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 17.00 przed muralem na Śródce.

Średni czas trwania spacerów wynosi 90-120 minut. Udział w wyprawach jest darmowy i niebiletowany. Jedynie na oprowadzanie "Katedra: instrukcja obsługi" obowiązują bezpłatne wejściówki. Więcej informacji na temat Lata na Trakcie znajduje się na stronie internetowej

AG