Ruszyła budowa Centrum Senioralnego
Inwestycję realizuje ORPEA Polska, która w styczniu 2017 roku - pod wcześniejszą nazwą MEDI-system - za około 40 mln zł kupiła nieruchomość od Miasta Poznań. Teren po byłym szpitalu miejskim obejmował 11 budynków u zbiegu ulic Szkolnej i Podgórnej.
W środę, 9 października, uroczyście wbudowano kamień węgielny pod inwestycję. Powierzchnia Centrum Senioralnego będzie wynosiła około 21 000 m2. W całym kompleksie przewidywane jest ok. 400 miejsc dla starszych mieszkańców miasta. Otwarcie planowane jest na przełomie 2021 i 2022.
- To bardzo ważna i potrzebna inwestycja, a przy tym doskonale wpisująca się w miejską politykę senioralną, ukierunkowaną na stałe podnoszenie komfortu życia starszych poznaniaków - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - W nowym kompleksie seniorzy będą mieli dostęp do całodobowej opieki na wysokim poziomie oraz wsparcia medycznego. Lokalizacja w samym centrum miasta pozwoli im też w pełni korzystać z życia kulturalnego i społecznego Poznania.
Kompleks składać się będzie z kilku części: Rezydencji Na Szkolnej, dwóch budynków z apartamentami dla seniorów, Kliniki przy Starym Rynku oraz miejsca przeznaczonego na pobyt dzienny. Pomiędzy budynkami, na dziedzińcu, powstanie duży teren zielony - jego część będzie otwarta i dostępna dla wszystkich poznaniaków.
- Możemy być dumni z tego, że Poznań ma modelową politykę senioralną, która jest wzorem dla innych samorządów - mówił Adam Szłapka, poseł na Sejm RP. - Mam nadzieję, że będzie wzorem także dla rządzących krajem.
Rezydencja zapewni 166 miejsc dla starszych osób, które wymagają całodobowej opieki i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Apartamenty dla seniorów będą prowadzone w formule assisted living - to mieszkania przystosowane do potrzeb seniorów z mniejszymi obciążeniami medycznymi, gdzie można mieszkać i żyć samodzielnie, mając jednocześnie fachową opiekę medyczną, techniczną oraz usługi dodatkowe dostosowane do indywidualnych potrzeb.
- Miasto ewoluuje w stronę coraz większej otwartości. Wieczorny spacer z imprezy na Starym Rynku na mój Sołącz jest prawdziwą przyjemnością - podkreślał Grzegorz Sadowski, główny architekt kompleksu. - To, że mogę przekształcić ten kawałek miasta na miejsce życia dla seniorów i realizować projekt w tak ważnej lokalizacji, jest dla mnie wielkim darem. Razem z Miastem Poznań i ORPEĄ mamy szanse przyczynić się do zmiany postrzegania uwarunkowań pokoleniowych, zmiany interakcji między seniorami a młodymi mieszkańcami, po prostu: do lepszego wspólnego życia.
Klinika rehabilitacyjna zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Będzie w niej działał profesjonalny basen rehabilitacyjny, w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wieloosobowa kriokomora i tzw. "kuchenki terapeutyczne", w których pacjenci pod okiem specjalistów będą uczyć się zasad zdrowego odżywiania. Powstaną też sale gimnastyczne ze sprzętem dostosowanym do poszczególnych rodzajów rehabilitacji, a także gabinety terapii zajęciowej, w których będą przywracane utracone w wyniku choroby umiejętności. W klinice będzie można skorzystać z rehabilitacji neurologicznej (wczesnej oraz wtórnej), rehabilitacji ogólnoustrojowej, kardiologicznej i ambulatoryjnej.
- Budowa kompleksu senioralnego w Poznaniu to krok milowy w realizacji strategii rozwoju Grupy ORPEA Polska. Jest to bowiem pierwsza inwestycja, która obejmie zarówno dom opieki, jak i klinikę rehabilitacyjną oraz apartamenty dla seniorów samodzielnych i miejsce pobytu dziennego. Taka formuła zapewni możliwość realizacji pełnego cyklu usług premium, dostosowanych do indywidualnych potrzeb mieszkańców i pacjentów, w jednym środowisku - mówi Beata Leszczyńska, Prezes Zarządu ORPEA Polska. Lokalizacja kompleksu w centrum miasta ma ogromne znaczenie dla osób starszych i rodzin, którym zależy na możliwości łatwego dotarcia do domu opieki, bliskości infrastruktury miejskiej, a przede wszystkim pozostania w centrum życia lokalnej społeczności.
W najbliższym czasie w największych polskich miastach powstanie osiem obiektów pod szyldem ORPEA Rezydencje i CLINEA Kliniki - trzy będą zlokalizowane w Warszawie, jedna w podwarszawskim Piasecznie, druga już rezydencja we Wrocławiu, dom opieki w Krakowie oraz kompleks o podobnej wielkości do poznańskiego w Gdańsku.
- We wszystkich naszych domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych zastosujemy rozwiązania o podwyższonym standardzie, wzorując się na wiedzy i doświadczeniu Grupy w tym zakresie - dodaje Beata Leszczyńska. - Jako lider opieki długoterminowej w Polsce, czujemy się zobowiązani do tworzenia najwyższych standardów, które zagwarantują komfort i poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom, pacjentom i rodzinom.
Cały obszar, na którym znajdzie się inwestycja, jest częścią zespołu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta, wpisanego do rejestru zabytków. Najważniejszym elementem historycznym w kompleksie - oprócz pozostałości murów miejskich - jest skrzydło dawnego klasztoru sióstr Karmelitanek Bosych. Wszystkie działania w jego obszarze są poprzedzone badaniami oraz muszą uzyskać zgodę Miejskiego Konserwatora Zabytków. Budynek klasztorny pozostały po kasacie zakonu karmelitanek został zaadaptowany w 1854 roku. Po rozbiórce dawnego piętra nadbudowano trzy nowe kondygnacje, tworząc w ten sposób najstarsze skrzydło szpitalne, które dotrwało do naszych czasów. Na przełomie lat 70. i 80. XIX wieku na miejscu rozebranej partii kościoła i dawnych oficyn klasztornych zbudowano nowy gmach szpitala wzdłuż zachodniej pierzei ulicy Szkolnej. Dalszą budowę zaplanowano wzdłuż nowo wytyczonego przedłużenia ul. Szkolnej w kierunku południowym. Nieopodal poklasztornego skrzydła szpitala wzniesiono w latach 1892-94 szereg budynków zaplecza gospodarczego i sanitarnego. Część z nich zmodernizowano około 1904, kiedy powstały nowe budynki kotłowni i kuchni. Na potrzeby szpitala zaadaptowano także wzniesioną w 1861 willę Hipolita Cegielskiego oraz szereg kamienic wzdłuż ul. Podgórnej, pochodzących z dwóch ostatnich dekad XIX i pierwszej dekady XX wieku.
___
ORPEA Polska działa od 2001 roku. Jest liderem stacjonarnej opieki długoterminowej. Oferuje blisko 1000 miejsc w nowoczesnych domach opieki dla seniorów (pod marką MEDI-system oraz ORPEA Rezydencje) i klinikach, specjalizujących się w rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej (pod marką MEDI-system oraz CLINEA Kliniki). Domy i kliniki są zlokalizowane na Mazowszu, w Chorzowie i we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów (formuła assisted living).
W domach mieszkają seniorzy, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia wymagają codziennego wsparcia i całodobowej opieki oraz osoby, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, by funkcjonować samodzielnie. Wśród podopiecznych są także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera i Parkinsona. O zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i pacjentów dba ponad 750-osobowy zespół (pielęgniarki i opiekunki, fizjoterapeuci, lekarze, terapeuci zajęciowi, logopedzi i psycholodzy, personel pomocniczy i administracyjny). ORPEA Polska oferuje opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub w formie komercyjnej. Firma jest częścią największej w Europie sieci domów opieki i klinik rehabilitacyjnych ORPEA, obecnej w branży od 1989 roku z potencjałem blisko 94 000 miejsc (ponad 930 placówek) w 12 krajach europejskich, a także
w Brazylii, Chinach, Chile i Urugwaju.
AW