Rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika Przemysła II
![Galeria zdjęć przedstawia projekt pomnika autorstwa Stanisława Szwechowicza. - grafika artykułu](/mim/info/pictures/obrazek,pic1,1016,166188,296492,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Według jury żadna z prac nie spełniła w pełni celu konkursu.
- Nie uzyskaliśmy wybitnego pod względem artystycznym projektu pomnika, który stałby się dziełem o trwałych wartościach kulturowych i społecznych. Pracę, która uzyskała największą liczbę głosów uznaliśmy za poprawną, jednakże nie w pełni satysfakcjonującą - mówił Adam Myjak, przewodniczący kapituły konkursowej.
II nagrodę przyznano Stanisławowi Szwechowiczowi. Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Maciej Jagodziński-Jagenmeer, Rafał Nowak, Mariusz Białecki i Jarosław Bogucki.
Sędziowie docenili projekt Stanisława Szwechowicza za warsztat i walory rzeźbiarskie odnoszące się do historycznych inspiracji. Jury jednak nie przyjęło do realizacji pomnika w proponowanej formie i usytuowaniu, zalecając prowadzenie dalszych prac.
- W projekcie należy uwzględnić powiązanie pomnika z otoczeniem i przestrzenią historyczną wzgórza. Ważne jest również zwrócenie uwagi na zieleń i małą architekturę. Poprawienia wymaga relacja pomiędzy rzeźbą a cokołem oraz ewentualnie znalezienie współczesnych rozwiązań materiałowych - dodaje Adam Myjak.
Ogłoszenie wyników konkursu poprzedziła debata publiczna, podczas której każdy mieszkaniec mógł wyrazić swoją opinię na temat prac zakwalifikowanych do drugiego etapu.
Fundatorem monumentu i nagród w konkursie jest Jacek Wojciechowski. Konkurs skierowany był do profesjonalnych artystów rzeźbiarzy. Jego celem było wykonanie projektu pomnika wraz z zagospodarowaniem terenu w jego najbliższym otoczeniu oraz wskazanie docelowej lokalizacji monumentu na Wzgórzu Przemysła. Postać króla miała być przedstawiona realistycznie, z atrybutami władzy i rzemiosła rycerskiego przełomu XIII i XIV wieku. Wśród innych form pomnika pod szczególną rozwagę uczestników poddano konną formę monumentu.
Artyści w swoich pracach mieli brać pod uwagę także uwarunkowania związane z kontekstem historyczno - przestrzennym (sąsiedztwo Zamku Przemysła, kościoła oo. Franciszkanów, a także pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich). Koncepcja miała uwzględniać również osie widokowe ul. Ludgardy, Franciszkańskiej i Góry Przemysła, ukształtowanie terenu oraz historyczną tkankę ulic Starego Miasta.
Przemysł II to postać niezwykle ważna dla Poznania i regionu. Był ostatnim męskim przedstawicielem wielkopolskiej linii Piastów, księciem poznańskim, a następnie księciem wielkopolskim i krakowskim oraz królem Polski w latach 1295-1296. Pomnik upamiętniający władcę ma stanąć w centrum Poznania, na tzw. Wzgórzu Przemysła, gdzie w średniowieczu mieścił się zamek będący siedzibą książąt wielkopolskich.
Fundator pomnika na budowę monumentu oraz pozostałe czynności związane z inwestycją planuje przeznaczyć 1,5 mln zł.
JZ
Zobacz również
![We wtorek, 11 lutego odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się jego utrzymanie Zdjęcie przedstawia dymiący komin i budynki.](/mim/info/pictures/zdjecie-przedstawia-dymiacy-komin-i-budynki,pic1,1016,0,433963,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Ograniczenia w sposobie ogrzewania
![Najszybciej i najwygodniej na ul. Bułgarską można dotrzeć komunikacją publiczną, zwłaszcza tramwajami/ fot. ZTM Zdjęcie przedstawia tramwaj.](/mim/info/pictures/zdjecie-przedstawia-tramwaj,pic1,1016,0,412638,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Jak dojechać na stadion miejski w dniu meczu?
![Dziesięć najlepszych poznańskich klubów otrzymało nagrody dla liderów sportu młodzieżowego Statuetki i puchary dla najlepszych poznańskich klubów szkolących młodzież](/mim/info/pictures/statuetki-i-puchary-dla-najlepszych-poznanskich-klubow-szkolacyc,pic1,1016,0,434798,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Poznań sportem młodzieży stoi
![Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza nauczycieli i nauczycielki do udziału w konferencji "Edukacja kontra dezinformacja" Obraz przedstawia widok z lotu ptaka nowoczesnego budynku o unikalnym projekcie architektonicznym. Budynek jest głównie prostokątny, z białą elewacją i dużymi szklanymi oknami. Wyjątkową cechą jest szklany korytarz, który łączy budynek z inną strukturą nad małym zbiornikiem wodnym. Wokół budynku znajdują się tereny zielone, w tym boisko sportowe z bieżnią i boiskiem do piłki nożnej oraz różne ścieżki. Obszar wydaje się być częścią większego kampusu lub parku, z widocznymi drzewami i innymi budynkami w tle.](/mim/info/pictures/obraz-przedstawia-widok-z-lotu-ptaka-nowoczesnego-budynku-o-unik,pic1,1016,0,434776,show2.jpg?_sst=1739447336765)