Punkt Profilaktyki Intymnej przy POSUM
Głównym celem programu "Punkt Profilaktyki Intymnej 24 h dla mieszkańców Poznania na lata 2021-2023" jest zwiększenie dostępności do bezpłatnych badań i konsultacji, które przełożą się na wczesną diagnostykę i wykrywanie chorób.
W ramach programu planuje się dalsze istnienie na terenie Poznania funkcjonującego przez 24 godziny na dobę Punktu Profilaktyki Intymnej, który będzie realizował spójne działania w zakresie promocji zdrowia intymnego oraz edukacji i profilaktyki. Na jego działalność w latach 2021-2023 radni przyznali kwotę 3.36 mln zł, po 1,1 mln zł na każdy rok. Realizację programu powierzono Poznańskiemu Ośrodkowi Specjalistycznych Usług Medycznych oraz Wydziałowi Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.
W Punkcie Profilaktyki Intymnej 24 h realizowane będą konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji (zarówno naturalnej jak i farmakologicznej). Zapewniona zostanie doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych. Punkt zwiększy również dostępność do badań USG, mammografii, do skierowań na badania diagnostyczne chorób ginekologicznych. Zapewnione zostaną również konsultacje oraz badania USG i PSA w kierunku profilaktyki i wczesnego wykrywania raka prostaty.
Z danych publikowanych w Krajowym Rejestrze Nowotworów wynika, że w Polsce aż 40% nowo diagnozowanych przypadków raka szyjki macicy jest bardzo zaawansowanych, co znacząco zmniejsza szanse na wyleczenie. Polska ma jedne z najwyższych wskaźników zachorowań i umieralności z powodu nowotworów złośliwych szyjki macicy w Europie. Zaledwie 27% Polek robi badania cytologiczne. Dlatego prowadzenie działań edukacyjnych i profilaktycznych będzie stanowiło spójne z realizowanym programem działanie chroniące zdrowie. Propagowanie wiedzy na temat profilaktyki nowotworów narządów płciowych będzie wsparte przygotowaną ofertą bezpłatnych badań dla poznanianek i poznaniaków.
Program zakłada również prowadzenie działań edukacyjnych i promujących badania profilaktyczne dla mężczyzn. Zachorowalność na nowotwory złośliwe męskich narządów płciowych u mężczyzn zwiększyła się gwałtownie w ciągu ostatnich trzech dekad - badanie PSA pozwala na wykrycie choroby w jej stadium bezobjawowym.
Punkt Profilaktyki Intymnej istnieje w Poznaniu od października 2018 r., a od stycznia 2020 r. działa pod nowym adresem: przy ul. Wojskowej 1, w Centrum Medycznym Drews. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Dostępny jest dla mieszkańców Poznania (również nieubezpieczonych) przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym aby skorzystać z jego usług w godz. 22-8, trzeba najpierw umówić się telefonicznie. W punkcie nie wykonuje się żadnych zabiegów medycznych.
Od początku 2019 r., kiedy projekt wyszedł z fazy pilotażowej, do 14 czerwca 2020 r. z oferty punktu skorzystało kilka tysięcy osób. Najwięcej porad oferowanych pacjentkom związanych było z ogólnym badaniem, konsultacją ginekologiczną i profilaktyką. Część dotyczyło planowanej antykoncepcji i infekcji. Tylko kilkanaście procent związane było z antykoncepcją awaryjną.
W Punkcie Profilaktyki Intymnej stwierdzono też ponad 100 ciąż. Kobiety zgłaszały się również z zaburzeniami miesiączkowania, bólami podbrzusza, guzami lub torbielami jajników i zmianami piersi. Stwierdzono kilka nowotworów. Część pacjentek i pacjentów dostała skierowania do specjalistów - po dalszą diagnostykę lub pomoc medyczną.
AW