Przyznano stypendia dla młodych naukowców

Miasto uhonorowało dokonania naukowe poznańskich badaczek i badaczy. Dwanaście osób otrzymało stypendium w wysokości 10 tys. zł. W poniedziałek, 12 czerwca, odebrali je z rąk Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego rady miasta oraz Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta Poznania oraz prof. dr. hab. Witolda Jurka, przewodniczącego kapituły.

Galeria zdjęć z wręczenia stypendium naukowego - grafika artykułu
Miasto uhonorowało dokonania naukowe poznańskich badaczek i badaczy

Stypendium przeznaczone jest dla badaczek i badaczy z poznańskiego środowiska naukowego do 30. roku życia. W tym roku wpłynęło 68 wniosków młodych osób, które pochwalić mogą się imponującym dorobkiem naukowym. Wyróżnienie przyznawane jest od 1998 r., do tej pory otrzymało je 259 osób. 

- Spotykamy się w odnowionej sali sesyjnej. I jak mówią ci, którzy studiowali historyczny kształt tych fresków i odtwarzali je - głównym przesłaniem tej sali jest mądrość i roztropność. I tej mądrości na pewno nie można odmówić Wam - miejskim stypendystkom i stypendystom - mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. - Moja córka dopiero co obroniła doktorat, wiem jaki to był dla niej wysiłek. Więc tym bardziej doceniam i rozumiem pracę i trud jaki do tej pory włożyliście i jaki jeszcze was czeka. Gratuluję Państwu.

Kapituła pod przewodnictwem prof. dr. hab. Witolda Jurka wzięła pod uwagę osiągnięcia kandydatek i kandydatów w realizowanych projektach badawczych, publikacje w renomowanych czasopismach naukowych, a także udział w międzynarodowych konferencjach i odbyte staże naukowe. Stypendia przyznano 12 osobom, każda otrzyma jednorazową wypłatę w wysokości 10 000 zł. 

- Serdecznie gratuluję wszystkim osobom, które uzyskały stypendium. Jest to docenienie Waszej pracy naukowej, ale także opiekunów, bliskich, wszystkich którzy Was wspierali i wspierają - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta. - Mamy tutaj 12 osób które reprezentują praktycznie wszystkie obszary naukowe. Jest to szeroki przegląd dużych możliwości akademickich Poznania. A jak wiadomo, miasto bez społeczności akademickiej nie byłoby takie samo.

Tegoroczni laureaci i laureatki reprezentują takie dziedziny, jak: nauki inżynieryjno-techniczne, medyczne, rolnicze, ścisłe i przyrodnicze oraz humanistyczno-społeczne. Spośród wyłonionych stypendystów i stypendystek po trzy osoby zostały zgłoszone przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Przyrodniczy, dwie osoby przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego i jedna przez Polską Akademię Nauk. 

Tegorocznymi stypendystkami i stypendystami zostali:

  • Małgorzata Bołt z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za wybitne osiągnięcia naukowe oraz badania w dziedzinie katalizy i chemii metaloorganicznej.
  • Bartosz Ciupek z Politechniki Poznańskiej za optymalizację cieplno-emisyjną kotłów grzewczych na paliwa stałe oraz badania nad poprawą jakości powietrza.
  • Maciej Główczyński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za oryginalny dorobek naukowy poświęcony relacjom między człowiekiem, miejscem oraz technologiami, w tym innowacyjne badania dotyczące wpływu technologii cyfrowych, szczególnie mediów przestrzennych, na proces cyfrowego wytwarzania miejsc.
  • Michalina Kowala z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za wyróżniającą się aktywność naukową na arenie międzynarodowej oraz dorobek naukowy w zakresie badania praw użytkowników na platformach internetowych.
  • Grzegorz Miebs z Politechniki Poznańskiej za badania nad systemami wspomagania decyzji oraz ich wdrożeniami
  • Damian Łukasz Mrówczyński z Uniwersytetu Przyrodniczego za wyróżniającą się aktywność badawczą oraz dorobek naukowy w dziedzinie badań w zakresie właściwości, homogenizacji i optymalnego projektowania konstrukcji z tektury falistej w przemyśle opakowaniowym.
  • Piotr Przymuszała z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego za aktywność i uzyskane osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
  • Karolina Rassek z Polskiej Akademii Nauk za wyróżniający się dorobek naukowy w zakresie badania molekularnych mechanizmów leżących u podstaw chłoniaków skórnych T-komórkowych.
  • Witold Stachowiak z Politechniki Poznańskiej za całokształt pracy badawczej, a w szczególności za udowodnienie, iż kation w herbicydowych cieczach jonowych może wykazywać działanie chwastobójcze porównywalne z preparatami komercyjnymi i wbrew wcześniejszym przekonaniom nie może być rozpatrywany jako substancja biologicznie nieaktywna.
  • Cezary Krzysztof Urbanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego za znaczące pogłębienie wiedzy o znaczeniu fauny glebowej w procesach glebotwórczych w ekosystemach leśnych oraz przekształconych działalnością człowieka.
  • Natalia Wawrzyniak z Uniwersytetu Przyrodniczego za znaczące osiągnięcia w badaniu czynników żywieniowych powodujących zmniejszenie utraty masy kostnej w zwierzęcym modelu osteoporozy pomenopauzalnej oraz porównanie aktywności badanych czynników żywieniowych z działaniem leków stosowanych w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie, które znalazły swój wyraz w publikacji wyników badań w czasopismach ogólnoświatowych.
  • Daniel Ziental z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego za istotny wkład w badania związane z walką z bakteryjnymi i grzybiczymi zakażeniami wieloleko- i panopornymi

Kapituła przyznała także Nagrodę Naukową Miasta Poznania. W tym roku zgłoszono 10 kandydatur. Nazwisko laureata lub laureatki zostanie ogłoszone podczas uroczystej sesji rady miasta 29 czerwca.

Konkurs koordynowany jest przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP.  

 PD