Przyszłość sektora IT w Poznaniu

O tym, jak rozwija się sektor IT w Poznaniu, rozmawiano we wtorkowe przedpołudnie podczas śniadania biznesowego w przestrzeni Plus Jeden (ul. Za Bramką 1). Spotkali się tam przedstawiciele Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania, działających w Poznaniu firm z branży IT oraz eksperci z Experis Manpower Group, którzy opracowali raport dotyczący przedsiębiorstw IT w Wielkopolsce.
Z raportu "Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu" wynika, że na terenie województwa wielkopolskiego działalność związaną z sektorem ICT prowadzi ponad 12 tysięcy firm. Szacuje się, że 53 proc. z nich ma swoją siedzibę w Poznaniu. Liczba tych firm stale rośnie.
Studia z zakresu informatyki oferują największe poznańskie uczelnie publiczne (Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy) oraz niepubliczne (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Collegium Da Vinci, Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania). Ponadto 18 szkół średniego szczebla kształci młodych ludzi w zawodzie technik informatyk.
Poznań oceniany jest jako bardzo dobre lub dobre miejsce do prowadzenia biznesu w sektorze IT. 84 procent przebadanych przedsiębiorstw przyznało, że w stolicy Wielkopolski dobrze prowadzi się firmę z tej branży, a 80 proc. pozytywnie ocenia wysokie kwalifikacje oraz skuteczność pracowników IT. Ponad połowa badanych firm twierdzi, że Poznań ma duży, lecz jeszcze nie w pełni wykorzystany potencjał w branży IT i jest w nim miejsce dla nowych firm z tego obszaru.
92 proc. przebadanych firm planuje powiększać swoje zespoły jeszcze w tym roku, a 8 proc., chce podtrzymać obecną liczbę pracowników., Żadne z przedsiębiorstw nie przewiduje redukcji etatów.
Najskuteczniejszą metodą pozyskiwania nowych pracowników są stosowane przez firmy systemy poleceń. Pracodawcy dobrze oceniają również skuteczność rekrutacji poprzez media społecznościowe i publikowanie ofert pracy.
Poza wykwalifikowanymi pracownikami, miasto ma też wiele innych atutów, którymi przyciąga inwestorów. Poznań zajął 8. miejsce w Europie kategorii "Growth Clusters" w rankingu miast technologicznych "EMEA Tech Cities" opublikowanym przez firmę CBRE. Znajduje się na liście TOP5 miast o najwyższej jakości życia według tygodnika "Polityka", a agencja Fitch systematycznie potwierdza rating Poznania na poziomie A - z prognozą stabilną - to najwyższa kategoria, w jakiej może być sklasyfikowane polskie miasto. Poznań zajmuje też drugie miejsce w Polsce w rankingu miast najbardziej atrakcyjnych dla biznesu według miesięcznika "Forbes". Z kolei według fDi Magazine (oddział Financial Times) Poznań zajął 3. miejsce w rankingu europejskich miast średniej wielkości najbardziej przyjaznych dla biznesu.
Na korzyść Poznania przemawia też jego położenie i dobre skomunikowanie z innymi ważnymi ośrodkami. Ze stolicy Wielkopolski możliwe są bezpośrednie loty do Londynu, Kopenhagi, Monachium, Frankfurtu, Kijowa oraz Warszawy. Jest też wygodne połączenie autostradowe z Berlinem i Warszawą.
AW
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
