Przy szkole na Umultowie stanął piracki statek

Mali poznaniacy i poznanianki z Umultowa, ale też sąsiednich osiedli - Moraska, Radojewa czy Naramowic - mogą korzystać z nowego placu zabaw. W środę nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Choć nowe miejsce do zabaw powstało przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9, ma służyć nie tylko uczniom, ale wszystkim okolicznym dzieciom. Projekt "Umultowska Fogelka" został zrealizowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Zdjęcie przedstawia dzieci na pirackim zabawowym statku na placu zabaw. - grafika artykułu
Mali poznaniacy i poznanianki z Umultowa, ale też sąsiednich osiedli - Moraska, Radojewa czy Naramowic - mogą korzystać z nowego placu zabaw. W środę nastąpiło jego uroczyste otwarcie.

-  To jest dzień, w którym zapisujemy kolejną kartę w historii naszej szkoły. Kreujemy ją od 2018 roku. Choć trudno nam czasem w to uwierzyć, nasi pierwszoroczni pierwszoklasiści są w tej chwili uczniami 7 klasy. Cały czas jednak zastanawiamy się, jak naszą szkołę udoskonalić oraz otworzyć na społeczność Umultowa i całego Poznania. Mamy już kolejne plany - mówiła podczas uroczystości Dominika Naworska, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9.

Centralnym punktem nowego placu zabaw jest duży, wielofunkcyjny statek piracki. Znajduje się tam też szereg mniejszych urządzeń zabawowych (m.in. piramida linowa, zjeżdżalnia, bujaki sprężynowe). Będzie ich przybywać. W sąsiedztwie placu znajdują się również dwie altany, pod którymi mogą odbywać się lekcje w plenerze, np. z przyrody czy geografii. To tutaj zrelaksować się mogą także np. okoliczni seniorzy. Koszt realizacji projektu to około 330 tys. zł.

- Założenie było takie, by plac zabaw służył nie tylko uczniom, ale też lokalnej społeczności. Codziennie, w godz. 15-20 mogą korzystać z niego również mieszkańcy Umultowa oraz  Moraska, Naramowic i Radojewa - podkreśla Dominika Naworska.

Przy zespole szkół znajdował się już jeden plac zabaw, ale był on przeznaczony głównie dla przedszkolaków, czyli młodszych maluchów. Ten nowy powstał przede wszystkim z myślą o dzieciach w wieku szkolnym.

- Naszą ambicją jest, aby cały czas rozbudowywać sieć placów zabaw w naszym mieście. Zależy nam, by w różnych częściach Poznania powstawały miejsca, w których dzieci będą mogły rozwijać swoje pasje i sprawność fizyczną, eksperymentować, także z elementami natury. Ważne, by były one otwarte także dla osób z niepełnosprawnościami. Istotna jest także modernizacja już istniejących placów zabaw - podkreślał podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dzisiejsza uroczystość to lekcja dla wszystkich dzieci. Pokazuje, że jeżeli ma się pomysł i chęci, można zrobić coś dobrego - dodaje.

Umultowska Fogelka - to już 45. plac zabaw w ramach PBO

Miejsce do zabaw w sąsiedztwie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9, przy ul. Umultowskiej powstało w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Projekt "Umultowska Fogelka" (w gwarze poznańskiej wesołe miasteczko, plac zabaw) został więc wybrany głosami poznaniaków i poznanianek. Jego pomysłodawczynią była Agnieszka Dzięcioł, kierowniczka szkolnej świetlicy. Od razu mocno wsparła ją nie tylko szkolna kadra, ale też rodzice uczniów, rada osiedla i cała lokalna społeczność.

- To by się nie udało, gdyby nie pomoc wszystkich ludzi dobrej woli. Serdecznie dziękujemy - nie ukrywała wzruszenia Agnieszka Dzięcioł.

- Patrząc jak nasza szkoła się rozwija, czujemy ogromną radość i dumę. Wszyscy wiemy, jak ważne jest, by nasze dzieci miały miejsce, gdzie mogą bezpiecznie się bawić, rozwijać swoją wyobraźnię i budować relację z rówieśnikami. To przestrzeń, która ma łączyć społeczność - zarówno młodszych, jak i starszych, którzy mogą tutaj spotykać się, bawić i wspólnie spędzać czas. Chcielibyśmy z całego serca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu - mówiła Beata Górecka, wiceprzewodnicząca rady rodziców.

Jak podkreślił Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania, na terenie stolicy Wielkopolski powstało już 45 placów zabaw, zrealizowanych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

- Myślę, że w kolejnych latach będzie ich jeszcze więcej. Zachęcamy do zgłaszania pomysłów, które wzbogacają naszą lokalną społeczność. "Umultowska Fogelka" jest dowodem na to, że w Poznańskim Budżecie Obywatelskim można wygrać także na osiedlach peryferyjnych. W ostatnim roku w tej okolicy otwieraliśmy jeszcze dwa inne place zabaw - to projekty "Leśniczówka Naramowice" oraz "Wesołe podwórko na Radojewie". Myślę, że to nie jest ostatni głos tej społeczności - stwierdził Patryk Pawełczak.

Obecnie trwa weryfikacja projektów złożonych do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2025. Głosowanie rozpocznie się 7 października. Lista pomysłów, biorących udział w tegorocznej edycji PBO, będzie dostępna pod koniec września.

AJ